Üst gastrointestinal kanamalarda helikobakter pilori testlerinin duyarlılıklarının saptanması ve karşılaştırılması
Sensivity of helicobacter pylori test are detected and conpeired on GI hemorhage
  1. Tez No: 165462
  2. Yazar: CİHAT SARKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
1. ÖZET Giriş ve amaç: Üst gastrointestinal sistem (GÎS) kanamalarının 1945'lerden bu tarafa tedavideki gelişmelere rağmen mortalite oram değişmeden sürmektedir, dolayısıyla acil hekimliğinin önemli bir sorunu olmaya devam etmektedir. Üst GİS kanamaların en sık nedeni peptik ülser (PÜ)'lerdir. PÜ'lerin % l'i her yıl kanama komplikasyonuyla başvurmaktalar. PÜ kanama komplikasyonunun medikal ve cerrahi gelişmelere rağmen mortalitesi halen yüksektir. Yeniden kanamalar ise mortaliteyi 10-16 kez artırmaktadır. Duodenal ülserlerin (DÜ) %90'ından fazlasında, Gastrik ülserler (GÜ)'in ise %60- 84'ünde Helicobacter pylori saptanmıştır. Hp PÜ'lerin etiyolojisinden büyük oranda sorumludur.Bu nedenle etkin tedavi stratejisinde H.p'nin hızla doğru olarak saptanması çok önemlidir.Ancak invaziv H.p testlerinin kanamalı hastalarda duyarlılığının azaldığı bilinmektedir.Bu nedenle kanamalı hastalarda hızlı,kolay uygulanan ve güvenilir doğrulukta bir teste gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle hızlı üreaz,gayta antijen testlerinin duyarlılıklarının saptanıp,gayta antijen testinin alternatif olup olmayacağının araştırması planlandı. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesi (DEÜTF) Hastanesi'ne hematemez ve/veya melena şikayeti ile başvuran üst GÎS kanamalı 22 hasta (13 erkek,9 kadın,yaş ortalaması 58±17 20-86) çalışmaya alındı. Son 15 gün içinde PPÎ ve antibiyotik kullanmaları, mide operasyonu geçirmiş olmaları, midede kan olmaması, dışlama kriterleri olarak belirlendi. Hastalara ilk 24 saat içerisinde üst GİS endoskopileri yapılıp hızlı üreaz ve histolojik inceleme için biyopsi örnekleri ve aynı gün veya bir sonraki gün gayta örnekleri alındı. Hastalara en kısa süre içerisinde (aynı gün ) üre nefes testi uygulandı. Gayta antijen testinin duyarlılığının, özgüllüğünün, pozitif ve negatif kestirim değerlerinin saptanması için üre nefes testi ve histolojik değerlendirme temel alındı. Buna göre iki testten biri veya ikisi pozitif olduğunda Hp pozitif, her ikiside negatif olduğu da H.pylori negatif kabul edilmiştir. Bulgular: Gayta antijen testinin duyarlılığı % 62.5, özgünlüğü % 66, pozitif öngörü % 83, negatif öngörü % 40 saptanmıştır. Hızlı üreaz testinin duyarlılığı % 70,özgünlüğü % 83,pozitif öngörü %87.5,negatif öngörü % 83 bulunmuştur. Buna göre elde edilen değerlere göre gayta antijen testinin duyarlılığı, özgüllüğü,pozitif kestirim değerleri hızlı üreaz testinden daha düşük saptanmış, negatif kestirim değeri ise hızlı üreaz testine göre oldukça düşük saptanmıştır. Gayta antijen testinin kandaki bazı 1antijenlerle reaksiyona girmesi, bakteri yükünün azalması,özelliklede bakterinin coğrafik değişikliklerle değişik türevlerinin olması gibi faktörlerden etkilenmiş olması olasıdır. Sonuç: Bu sonuca göre invaziv ve üre nefes testi uygulanamayacak hastalara gayta antijen testi uygulamasını önermemekteyiz.
Özet (Çeviri)
2. ingilizce özet H.pylori detected more 90% in DÜ and 60-84% in GÜ. As these results it thought H.pylori plays important role in PÜ patogenesis. So that while efficacy treatment is planned, it is important quickly,safety, avalaible and easy to detect H.pylori. But it is known sensivity of invasive H.pylori tests descrease on UGB. So that it is needed H.pylori test which is quickly, safely, avalaible, easy performed on UGB. We planned to search whether S A test is alternatif and detect sensivity of RUT, S A, BUT,histology. During this study, we recieve BUT and histology as gold standart. As this, if one of these tests is positif, patient is received infect or if both of these tests is negative, patient is recieved noninfect. And then results compare gold standart. Between Semtember 2004 and January 2005, 22 patients were eligible for study. 13 of 22 patients were men, 9 of 22 patients were women. Mean age was 58± 17. Received exclusion criteria were used ppi and antibiotics previous 4 weeks, upper gastrointestinal operation performed,absence blood in stomach. The patients were performed upper gastrointestinal endoscopy in first 24 hours and taken the two biopsies from antrum and corpus for histology and RUT during endoscopy. And then patients were performed UBT same day. Patients were taken stool sample same day or after day. After these tests results obtained, these tests results compared the gold standart and calculated sensivity, spesifity, positive predictive value and negative predictive value. Sensivity, specifity, positive predictive value and negative predictive value of S A test is 62.5, 66, 83, 40 % respectively. Sensivity, specify, positive predictive value, and negative predictive value of RUT are 70, 83, 87.5, 83 % respectively. As these resuls, SA test results was disappointing, but It reported descreased sensivity and specifity of SA test on UGB in literatüre. Perhaps İt should be explained, cross reactivity with blood contitunent, bacterium load descreases, occurence local bacterium strain. As these results, We don't offer to use SA test the patiens who isn't performed RUT, BUT on UGB.