Düşük doz hormon replasman tedavisinin kardiovasküler ve pıhtılaşma sistemi üzerine etkisi
The low dose HRT effect on cardiovasculer and coagulation system
  1. Tez No: 165461
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALPER KARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR SAYGILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Hormon replasman tedavisinin kadın sağlığı üzerine etkisinin büyük önemi vardır. Kardiovasküler hastalıklar postmenopozal kadınlarda görülen en sık ölüm nedenidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda HRT'nin sağlıklı postmenopozal kadınlarda KVH'dan korumadığı, tam tersine serebro-vaskuler hastalık sıklığında artışa neden olduğu belirtilmiştir, östrojenin kardiovasküler sistem ve pıhtılaşma sistemi üzerine olumsuz etkileri günümüzde ana çalışma konularından birisini oluşturmaktadır. Kullanılan östrojenin kardiovasküler sistem ve pıhtılaşma sistemi üzerine etkilerini ortaya koymak için TAFI, vWF, fibrinojen düzeyleri kullanılmaktadır. Yüksek TAFI, von Willebrand faktör ve fibrinojen konsantrasyonları derin ven trombozu ve KVH için güçlü risk faktörleridir. HRT ile KVH riski ilk yıl östrojenin prokoagülan etkisi nedeniyle artmakta olduğundan erken dönemde prokoagülan olumsuz etkiyi gösterebilecek bazı belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamız da, ortalama yaşı 51 ve ortalama menopoz süresi 3 yıl gibi kısa olan sağlıklı postmenopozal kadın grubunda kardiovasküler hastalıklardan primer ya da sekonder korunma amacı düşünmeden başlanan düşük doz HRT'nin kardiovasküler sistem üzerine erken dönemde risk oluşturup oluşturmayacağının belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca endotelyal disfonksiyon için anlamlı parametrelerden biri olan FMD'de kullanılmıştır. Üç aylık izlem sonrası bu belirteçlerin serum düzeylerinde, kontrol grubuna göre anlamlı değişikler olmaması ve FMD'de fark saptanmamış olması bizi sağlıklı ve kardiovasküler risk grubu içinde olmayan genç yaş grubundaki kadınların artmış bir risk altında olmadığı sonucuna götürmüştür 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The influence of hormone replacement therapy (HRT) on women health has great importance. Cardiovasculer disseases (CVD) are the most frequent causes of mortality in postmenopausal women. In recent studies it has been demonstrated that; hormone replacement therapy does not prevent cardiovascular disseases and causes increase in cerebrovascular disseases in healthy postmenopausal women, The adverse effects of estrogene on cardiovascular and coagulation systems are the main stay of studies. In order to determine the effects of estrogene on cardiovascular and coagulation systems TAFI, vWF and fibrinogene serum levels are used. The high serum levels of TAFI, vWF and fibrinogene are highly associated with the risk factors for the deep vein trombosis and CVD. In the first year of HRT the risk of developing CVD increases due to procoagulative effect of estrogene. That's why some markers should be evaluated to determine the procoagulative effect of estrogene. In our study we tried to determine whether low dose HRT increased the risk of developing CVD in postmenopausal women in the early phase of therapy. The mean age of participiant women was 51 and the mean time of menopause was three years. FMD which is a significant parameter for endothelial dysfunction, was used. After the three months follow up period there were no significant changes in the serum levels of these markers and in FMD so that it can be suggested that there is no increase in the risk of developing CVD in healthy young postmenopausal group 50