Nazal polipozis etiyopatogenezinde matriks metalloproteinaz-9 ve matriks metalloproteinaz doku inhibitörü-1'in rolü
The role of matrix metalloproteinase-9 and tissue inhibitors of matrix metalloproteinase-1 in nasal polyp etiopathogenesis
  1. Tez No: 165469
  2. Yazar: ORHAN KEMAL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEVZİ SEFA DEREKÖY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Nazal polip oluşumunun karmaşık mekanizması hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Matriks mettalloproteinazlar (MMP) bağ doku remodeling olayında rol oynayan ve ekstrasellüler matrikse karşı proteolitik aktiviteleri olan çinko bağımlı bir endopeptidaz ailesidir. Matriks metalloproteinaz inhibitörleri (TIMP) MMP'lerin doğal inhibitörleridir. MMP/TIMP dengesi ekstrasellüler matriks remodeling'inde ve birçok fizyolojik süreçte oldukça önemlidir. Bu enzimler ve inhibitörleri arasındaki dengenin bozulması kronik inflamasyon, dejeneratif hastalık, tümör invazyonu gibi patolojik süreçlere yol açabilmektedir. Çalışmamızda nazal polipoziste de diğer patolojik süreçlere benzer bir şekilde MMP ile TIMP dengesinin bozulduğunu göstermeyi amaçladık. 20 nazal polipozisli hastanın yapılan endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) sırasında, polip örnekleri toplandı. Sigara içmeyen, normal görünümlü mukozaya sahip, burun ve sinüslerin enfeksiyöz veya alerjik hastalığı hikayesi bulunmayan bülloz konkalı 15 hastadan kontrol grubu oluşturuldu. Toplanan dokularda enzim immunassay tekniği kullanılarak MMP-9 ve TIMP -1 düzeyleri ölçüldü. Kontrol gurubuyla karşılaştırıldığında nazal polip dokularında MMP-9 istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek ve TIMP -1 anlamlı derecede düşük bulundu. MMP-9 değerlerinin yüksekliği ile enflamatuar hücre sayısı arasında herhangi bir uyumluluğun olmadığı saptandı. Sonuç olarak MMP-9/TIMP -1 oranının nazal polipozis etiyopatogenezinde aktif rol oynadığım düşünmekteyiz. MMP-9 salimim enflamatuar hücre populasyonu sayısından bağımsız şekilde regule edilmektedir. MMP-9/TIMP-1 oranının değiştirilmesine yönelik ilaçların nazal polipozis tedavisinde yeni açılımlar getirebileceği kanaatindeyiz. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY The complex etiopathogenesis of polyp formation is still not known. Matrix metalloproteinases (MMP), a family of zinc-dependant endopeptidases with proteolytic activities towards several components of extracellular matrix, play important role in connective tissue remodeling. Tissue inhibitors of matrix metalloproteinases (TIMP) are natural inhibitors of MMPs. The balance between MMP/TIMP is very important in matrix remodeling and many physiological processes. Imbalances between these enzymes and inhibitors may cause pathologic processes such as chronic inflammation, degenerative diseases and tumor invasion. In our study the aim was to indicate MMP/TIMP imbalance as like in other pathologic processes. Nasal polyp specimens were obtained from 20 patients with nasal polyposis during endoscopic sinus surgery. Bullous middle turbinates with normal appearing mucosa of 15 non-smoker patients free of any allergic or infectious diseases of nose or sinuses were used as controls. We measured the MMP-9 and TIMP-1 levels in tissue specimens, by using enzym immunoassay technique. MMP-9 levels were found to be significantly increased and TIMP-1 levels were significantly decreased in polyp tissues when compared to controls. There was not any correlation between MMP-9 levels and the number of inflammatory cell population. In our opinion, MMP-9/TIMP-1 ratio play an active role in nasal polyp etiopathogenesis. MMP-9 levels are regulated independently from the number of inflammatory cell population. According to us the drugs which can change MMP-9/TIMP-1 ratio open new horizons in nasal polyp treatment. 27