Nazal polip dokusunda inflamatuar ve apoptotik sinyal yolağında etkili genlerin transkriptomik ve protein düzeyindeki ifadelenme profilleri
Protein expression levels and expression profiles of genes that play role in inflammation and apoptosis in nasal polyps
- Tez No: 365191
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SABRİ USLU, DOÇ. DR. ECE KONAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Kulak Burun ve Boğaz, Genetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nazal polipozis, sıklıkla lateral nazal duvar ve orta meadan kaynaklanan nazal poliplerin eşlik ettiği kronik rinosinüzit semptomları ile karakterize endoskopik ve tomografik yöntemlerle tanı koyulabilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın sık olarak gözlenmesi, tedavi sonrası nüks oranının yüksek olması ve kişilerin sosyal hayatını oldukça etkilemesi nedeniyle günümüzde önemli bir hastalık grubunu teşkil etmektedir. Nazal polipozisin tedavisi hem medikal hem cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Ancak, her iki tedavi sonrasında da bening bir hastalık olmasına rağmen nükslerle karşılaşılmaktadır. Bu durumun nedeninin hastalığın etiyopatogenezinin aydınlatılamamış ve bu nedenle uygun tedavi stratejileri benimsenmemiş olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Nazal polipozis etiyolojik açıdan multifaktöriyel bir hastalıktır. Hem kişiye bağlı etkenler hem de çevresel etkenlerin birleşimiyle hastalık ortaya çıkmaktadır. Histopatolojik olarak incelendiğinde ise kronik inflamatuar bir zeminde gelişen mukozal hücrelerin hiperproliferasyonu ve polipleşmesiyle karşılaşılmaktadır. Bu nedenle günümüzde yapılan çalışmalarda nazal polip etiyopatogenezini aydınlatmak için bu basamaklar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Günümüze kadar inflamasyon ve hücre proliferasyonunu tetikleyen birçok molekül nazal polip etiyolojisinde araştırılmış ve anlamlı sonuçlara erşilimiştir. Bizim çalışmamızda da, nazal polip ile ilişkili olabileceği düşünülen apoptoz yolaklarında düzenleyici olan ve sonuç olarak hücre proliferasyonuna yol açan ve inflamasyon basamaklarında rolü olduğu düşünülen proteinlerin ekspresyon analizleri yapılmıştır. CD11b, Beclin - 1, Galectin - 1 ve Caspase - 3 proteinlerinin ekspresyon düzeyleri ve ifadelenmeleri nazal polip dokularında incelenmiş ve kontrol grubu hastalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak; CD11b molekülünün ekspresyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmış ve inflamasyonda etkili bu proteinin nazal polipozis ile ilişkisi yorumlanmıştır. CD11b nin periferik dolaşımdan nazal mukozaya inflamatuar hücre göçüne ve bu hücrelerin adezyonuna yol açtığı düşünülmüştür. Bunun dışında; Caspase - 3 ve Beclin - 1 gibi apoptotik yolakta etkili olan proteinlerin ekspresyonlarının nazal polipli hastalarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Nazal polip formasyonunda hiperproliferasyon sürecinde pro ve anti apoptoz mekanizmalarının ve bu mekanizmalardaki proteinlerin ilişkisi ortaya konulmuştur. Bunun yanısıra Galectin - 1 proteininin ekspresyonunda da istatistiksel olarak anlamlı olmasa da bir artış saptanmıştır. Bu bilgilerin ışığında nazal polipozis etiyopatogenezinde kronik inflamasyonun yanı sıra hiperproliferasyona yol açan anti apoptotik süreçlerin ilgili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease which is accompanied with nasal polyps that is arised from lateral nasal wall or middle meatus. It is diagnosed by history and physical management and is supported with endoscopic evaluation ve tomographic findings. It is very important disease group because of frequency, high recurrence rate despite of medical and surgical therapy, negative effects of social and economic life. Nasal polyposis is treated both medical and surgical treatment ways. Although nasal polyposis is a bening disease, recurrences can be seen frequently. It is thought that etiology of this disease remain unclear and so management is not enough for success in routine clinical practice. Nasal polyposis is a multifactorial disease when you think about the etiology of disease. Both personal and environmental factors are important in formation of nasal polyposis. There is a chronic inflammatory state and hiperproliferation of nasal mucosa and epithelium can be seen in microscopically. So, nowadays a lot of research activities point on these key steps of inflammation, apoptosis and hiperproliferation of cells. There are a lot of molecules that related to chronic inflammation and hiperproliferation of nasal mucosa, is described by current researchs. In our research, we analyze some proteins and their mRNA expression levels which are related with inflammation and apoptosis. CD11b, Beclin - 1, Galectin -1 and Caspase - 3 are examined and analyzed in nasal polyps and the results are compared with healthy mucosa of patients operated for septum deviation . In conclusion, CD11b mRNA expression level is increased in nasal polyps than controls and this level is statistically meaningful. Caspase - 3 and Beclin - 1 mRNA expression levels are decreased in nasal polyps. This result is also statiscally meaningful. It is thought that these proteins and their expression levels are related with nasal polyposis etiology. Galectin - 1 mRNA expression level is increased but this result is not statistically meaningful. We think that, nasal polyposis is formed because of chronic inflammation and hiperproliferation. Apoptotic mechanisms and immunologic inflammatory states effect the nasal polyposis formation.