Evre III ve IV küçük hücreli dışı akciğer kanserinde cerrahi dışı tedavi modellerinini sağkalıma etkisi
The effect of the non-surgical treatment models on the survival in stage III and IV non-small cell lung cancer
- Tez No: 165474
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKUT ERKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET EVRE in VE IV KÜÇÜK HÜCRELİ DIŞI AKCİĞER KANSERİNDE CERRAHİ DIŞI TEDAVİ MODELLERİNİN SAĞKALIMA ETKİSİ Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı ve Medikal Onkoloji Bilim Dalı'na Şubat 1997- Ekim 2002 tarihleri arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısıyla başvuran cerrahi dışı tedavi yöntemleriyle tedavi edilen evre III ve IV 148 olgu uygulanan tedavinin sağkalıma etkisi açısından retrospektif olarak incelendi. Tüm olgular median 9 ay (1-47) ay takip edilmiştir. Evre III olgular aşağıdaki tedavi modellerine göre sınıflandırılarak sağkalım analizi yapılmıştır. 1-) Kemoterapi 2-) Kemoterapi+ Radikal Radyoterapi 3-) Kemoterapi+ Palyatif Radyoterapi 4-) Palyatif Radyoterapi 5-) Radikal Radyoterapi Median sağkalım, 1 ve 2 yıllık sağkalım oranlan sırasıyla; sadece Kemoterapi grubunda; 7 ay, %24 ve %4, Kemoterapi+Radikal Radyoterapi* grubunda; 14 ay, %90 ve %23, Kemoterapi+Palyatif Radyoterapi* grubunda; 1 1 ay, %43 ve %16, Palyatif Radyoterapi grubunda; 8 ay, %8 (2 yıllık sağ kalım yok). Radikal Radyoterapi* grubunda; 10 ay, %22 ve % 22 idi. Evre III olgularımızda radikal tedavinin ve radikal tedavi kombinasyonunun daha uzun sağkalım ile sonuçlandığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF THE NON-SURGICAL TREATMENT MODELS ON THE SURVIVAL IN STAGE III AND IV NON-SMALL CELL LUNG CANCER Stage III and IV 148 patients with diagnosis of non-small cell lung cancer who applied to the Department of Radiation Oncology and Medical Oncology, Çukurova University Medical Faculty, Adana, Turkey, between February 1997 - October 2002 and treated with non-surgical treatment modalities were retrospectively analysed for the effect of the given treatment on survival. Median follow up time was 9 months (1-47 months) in all cases. Our stage III cases were classified according to the treatment models shown below and survival analysis was done. 1 -)Chemotherapy 2-)Chemotherapy+Radical Radiotherapy 3-) Radiotherapy Median survival, land 2 year survival rates were as follows ; 7 months, 24 % and 4 % in the Chemoterapy alone group ; 14 months, 90 % and 23 % in the Chemoterapy + Radical Radiotherapy group* ; 11 months,43 % and 16 % in the Chemoterapy + Palliative Radiotherapy group* ; 8 months, 8 % (There is no 2 years survival ) in the palliative Radiotherapy group ; 10 months, 22 % and 22 % in the radical Radiotherapy* group. In our stage III cases the radical treatment and the Radical treatment and the radical treatment combination that have resulted in longer survival rates were observed.