Kronik gastroözofageal reflü hastalığı tanısıyla laparoskopik nissen fundoplikasyonu operasyonu yapılan hastalarda postoperatif semptomların manometri ve yaşam kalitesi ile korelasyonu
Correlation of manometri and quality of life with postoperative symptoms in patients treated with laparoscopic nissen fundoplication for chronic gastroesophageal reflux disease
- Tez No: 165485
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKHAN TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Kronik Gastroözofageal Reflü Hastalığı Tanısıyla Laparoskopik Nissen Fundoplikasyonu Operasyonu Yapılan Hastalarda Postoperatif Semptomların Manometri Ve Yaşam Kalitesi İle Korelasyonu Amaç Bu tez çalışmasında kronik gastroözofageal reflü hastalığı tanısıyla laparoskopik nissen fundoplikasyonu operasyonu yapılan hastalarda; postoperatif semptomların, manometri ve yaşam kalitesi ile korelasyonu araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Aralık 2002-Aralık 2004 tarihleri arasında Kronik Gastroözofageal Reflü Hastalığı tanısıyla Laparoskopik Nissen Fundoplikasyonu endikasyonu konulan ve gönüllü katılımı kabul eden 30 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara preoperatif, postoperatif 1. ve 6. ayda manometri tetkiki yapıldı, semptomları skala ile değerlendirildi ve Short Form-36 ve Gaströzofageal reflü Hastalığı Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi formu dolduruldu. İstatistiki değerlendirme için Eşleştirilmiş Örneklerde Wilcoxon Testi ve Friedman'ın İki-yönlü Varyans Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Correlation Of Manometri And Quality Of Life With Postoperative Symptoms In Patients Treated With Laparoscopic Nissen Fundoplication For Chronic Gastroesophageal Reflux Disease. Aim In this study the correlation of manometry and quality of life with postoperative symptoms in patients treated with laparoscopic nissen fundoplication for chronic gastroesophageal reflux disease is investigated. Material and Method Between december 2002-december 2004 30 patients with a diagnosis of chronic gastroesophageal reflux disease scheduled for Laparoscopic Nissen Fundoplication and volunteered to participate in this study is recruited prospectively. Patients had manometry measurement, symptoms evaluated in a scala and quality of life measured with Short Form-36 and Gastroesophageal Reflux Disease- Health Related Quality of Life items preoperatively, in postoperative first and 6th months respectively. For the statistical evaluation Wilcoxon Test and Friedman Variance Analysis is used.