Sigara içmeye başlamadan önceki çevresel tütün dumanı maruziyeti, sigara içme ve demografik özelliklerin sigara bırakma tedavilerine etkileri
Effects of exposure to environmental tobacco smoke before starting to smoke, smoking and demographic properties on the results of smoking cessation therapy
- Tez No: 165502
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Sigara içimi bilinen en önemli hastalık ve erken ölüm nedenidir. On yedi milyon kişinin sigara tüketicisi olduğu ülkemizde, her yıl 100 bin kişi sigaraya bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara içen kişilerin yol açtığı çevresel tütün dumanı sigara içmeyenlerin sağlığı açısından önemli yan etkiler oluşturur, önlenebilir ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alır. Çevresel tütün dumanı maruziyetinin sağlık üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler ile ilgili yapılmış pekçok çalışma olmasına rağmen; sigara içmeye başlamadan önce çevresel tütün dumanı maruziyeti olan ve sonrasında sigara içmeye başlayan kişilere uygulanan sigara bırakma tedavilerinin başarısına özgeçmişlerindeki çevresel tütün dumanı maruziyetinin olası etkilerini irdeleyen çalışma sayısı kısıtlıdır. Çevresel tütün dumanı maruziyeti ile ilgili yaptığımız olgu kontrol tipindeki bu anket çalışmasındaki amacımız; sigara içmeye başlamadan önce çevresel tütün dumanı maruziyeti olan kişilerde sigara bırakma tedavilerine bu geçmiş maruziyetin olası etkilerini saptamak, ayrıca sigara içme özellikleri ve demografik özelliklerin sigara bırakma tedavilerinin sonuçları üzerine etkilerini belirlemektir. Tedavi ile sigara içmeyi bırakanlar kontrol, bırakamayanlar olgu grubu olarak tanımlanmıştır. Çalışmaya uygun bulunan ve telefonla ulaşılan 230 kişiye hazırlanan 16 soruluk anket uygulandı. Çalışmamızın sonucunda; olgu ve kontrol grupları arasında annenin sigara içicisi olması arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Annenin sigara içmesi, sigara bırakamama riskini 2.8 kat arttırmaktadır. Olgu ve kontrol gruplarında sigara içmeye başlamadan önce evde sigara içerek çevresel tütün dumanı maruziyetine yol açan kişi sayısı karşılaştırıldığında; olgu grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık anlamlı saptanmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz bu sonuçlardan da görüldüğü gibi çevresel tütün dumanı maruziyetinin literatürde tanımlanmış pek çok olumsuz etkisi yanında sigara bırakma tedavileri sonuçlarını da olumsuz şekilde etkilemektedir. Ev içi çevresel tütün dumanı maruziyeti büyük öneme sahiptir. 38Bu nedenle ailelerin özellikle de annelerin bu konuda eğitilmeleri büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bilgiler ışığında şunu da söylemeliyiz ki sigara bırakma polikliniklerinde önerilen tedavilerin en az dört hafta süre ile kullanılması bırakma oranını arttıracaktır. Farmakolojik tedavi yanında özellikle nüksleri önleme açısından Psikiyatri Anabilim dalından destek alınması faydalı olacaktır. 39
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cigarette smoking is known as the most important disease and cause of death. Seventeen million people smoke cigarettes and 100 thousand people die every year in our country, from diseases which are bound to smoking. Environmental exposure to cigarette smoking creates adverse effects on health of non-smoking people, and becomes 3rd among the causes of death Although there are too many studies about negative effects of environmental exposure to cigarette smoking among health, there are limited number of studies that search for the possible effects of history of environmental exposure to cigarette smoking, on success of cigarette quitting treatments in people who are exposed environmentally to cigarette smoke before they start to smoke themselves. The aim of this case-control study in which we performed a questionnaire about environmental exposure to cigarette smoking, is to find out the possible effects of such an exposure before starting to smoke, on cigarette quitting therapies, and to find out the effects of smoking properties and demographic properties on the results of this therapy. People who quitted smoking were defined as control group and people who couldn't quit were defined as case group. A questionnaire with 1 6 questions is performed in 230 people who were found to be suitable for the study and who were reached with telephones. The results of this study revealed that, there was significant difference in smoking habbit of mothers between case and control groups. Having a smoker mother increases the risk of not quitting cigarettes by 2.8 times. When the number of persons in home causing environmental smoke exposure before people started to smoke, are compared between case and control groups, there was 99 significant difference. 40The results of this study showed that environmental exposure to cigarette smoking also effects negatively the cigarette quitting therapies, besides its too many other negative effects reported in the literature. Environmental exposure to cigarette smoking at home is very important. Therefore education of families, especially mothers about this subject has great importance Under the light of the data of this study, we should say that continuing the therapy for at least four weeks in cigarette quitting clinics will increase the quitting rates. Besides pharmacological therapy, it would be also necessary to obtain a support from Psychiatry clinics especially in preventing the recurrences. 41