Akciğer tüberkülozlu olgularda aktivite tayininde ve tedavi takibinde serum vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeyleri
  1. Tez No: 165518
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL ZAMANİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
8. ÖZET Tanısında halen zaman zaman zorluklarla karşılaşılan tüberküloz, dünyada ve ülkemizde önemli sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Aktif tüberküloz lezyonlarında artmış anjiogenezis tespit edilmiş, önemli bir anjiogenezis mediatörü olan vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF) rolü dikkat çekmiştir. Bu çalışmada aktif tüberkülozlu hastalarda sağlıklı ve geçirilmiş tüberküloz tanılı olgulardan farklı olarak serum VEGF seviyelerinde artış olup olmadığını ve tedavi ile serum VEGF seviyelerindeki değişimi değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kliniğinde 2004-2005 yıllan arasında takip edilen hastalar içinden aktif akciğer tüberkülozlu 27 hasta ve geçirilmiş akciğer tüberkülozlu 20 hasta alındı. Kontrol grubu olarak 20 sağlıklı kişi alındı. Aktif tüberkülozlu 20 vakalarda tedaviden (ortalama 102 + 14 gün) sonra serum VEGF seviyeleri ölçüldü. VEGF seviyeleri aktif tüberkülozlu hastalarda (ortalama ± SD serum VEGF seviyesi, 89,36 ± 44,31), eski tüberkülozlu (ortalama ± SD serum VEGF seviyesi, 56,02 ± 10,17) ve kontrol (ortalama + SD serum VEGF seviyesi, 61,10 ± 19,06) gruplarından yüksek bulundu. Aktif tüberkülozlu hastalarda bu artışın diğer iki gruptan istatistik olarak farklı olduğu bulundu (p < 0.05). Aktif tüberkülozlu hastalarda VEGF seviyelerinin radyolojik yayılım ile zayıf pozitif korelasyon gösterdiği belirlendi. Tedavi sonrası VEGF seviyeleri (ortalama + SD serum VEGF seviyesi, 56, 31± 29) anlamlı olarak azalmıştı (p < 0.05). Aktif tüberküloz ve eski tüberküloz gruplarının farkları değerlendirildiğinde 50,4 "cut-off' değeri için sensitivite % 93, spesifisite % 50; pozitif prediktif değer % 71, negatif prediktif değer % 83 ve toplam doğruluk % 75 olarak bulundu. Bu çalışmada serum VEGF seviyesinin aktif tüberkülozlu hastalarda belirgin olarak yükseldiğini ve tedavi ile belirgin azaldığım tespit ettik. Ancak testin tutarlılığının düşük olması nedeni ile bir tam testi olamayacağını, daha ileri çalışmalarla tarama testi olabileceğini düşündük. 53
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Tuberculosis, continues to be an important health trouble in the world and in our country. The increased angiogenesis has been determined in active tuberculosis lesions and the role of vascular endothetial growth factor (VEGF) which is an important angiogenesis mediator has attracted attention. In this study our object was to determine whether there is a significant increase in serum VEGF levels of active tuberculosis patients compared with old tuberculosis and healthy subjects, and to determine the change in serum VEGF levels during the treatment. This study was carried out in 27 active tuberculosis patients and 20 old tuberculosis patients, who were referred to the Department of Chest Diseases and Tuberculosis of Selçuk University Medical Faculty between 2004 and 2005. Twenty healthy subjects were taken as a control group. The serum VEGF levels of 20 active tuberculosis subjects after treatment (mean ± SD, 102+14 days) were measured. VEGF levels in active tuberculosis patients ( mean ± SD serum VEGF level, 89,36 ± 44,31) were found higher than in old tuberculosis (mean + SD serum VEGF level, 56,02 ± 10,17) and control group subjects (mean ± SD serum VEGF level, 61,10 + 19,06). The increase in VEGF level observed in patients with active tuberculosis was statistically significant when compared with levels two other groups (p< 0,05). It was found that radiological spreading showed low positive correlation with VEGF levels in active tuberculosis patients. The VEGF levels after treatment (mean + SD serum VEGF level, 56,31 + 29,0) decreased significantly (p< 0,05). Using 50,4 ng/ml as a cut-off value for evaluation of the difference between active tuberculosis and old tuberculosis subjects; the sensitivity, specificity, pozitive predictive value, negative predictive value and total accuracy were found %93, %50, %71, %83 and %75, respectively. We determined in this study that the VEGF levels of tuberculosis patients were significantly increased and significantly decreased after treatment. We sugest that it could not be a diagnostic test because of low test accuracy but with further studies it could become a search test. 54