99m Tc-MAG3 sintigrafi ile tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda gövde duruşu ve böbrek kan akımının ilişkisi
Relation between renal blood flow and body position in unilateral renal stone patients using 99m Tc-MAG3 syntigraphy
  1. Tez No: 165523
  2. Yazar: MEHMET YASIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
7. ÖZET Üst üriner sistem taş hastalıklarında, oluşabilen böbrek fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesinde, radyonüklid yöntemler güvenilir ve noninvazif metod olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda, tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda pozisyon (sağ yan ve sol yan yatar pozisyonda) değişikliklerinin böbrek kan akımı (ERPF) üzerine etkisinin 99mTc-MAG3 ile belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya, tek taraflı sağ böbrek taşı olan 11, tek taraflı sol böbrek taşı olan 11 olmak üzere toplam 22 hasta ile herhangi bir renal patolojisi bulunmayan 10 olgu (kontrol grubu) dahil edildi, 'fek taraflı sağ böbrek taşı olan 11 hastanın 6'sı kadın 5'i erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 45,5'idi. Hastaların 7'sinde yan ağrısı, 2'sinde sadece idrarda yanma şikayeti vardı. Ağrı şikayeti olanlardan 2'sinde hematüri eşlik etmekteydi. Tek taraflı sol böbrek taşı olan 1 1 hastanın 5'i kadın 6'sı erkek idi. Hastalanıl yaş ortalaması 40,81'idi. Hastaların 6'sında yan ağrısı, 2'sinde kolik ağrı ve bulantı şikayeti vardı., Hasta ve kontrol grubundaki tüm olgulara, sağ yan yatar pozisyonda, en az 2 gün sonra sol i yan yatar pozisyonda olmak üzere iki defa 99mTc-MAG3 dinamik böbrek sintigrafisi uygulandı. 99mTc- j MAG3 çalışmalarımızda, elde edilen renogram eğrileri üzerinden her bir böbreğin PI, ERPF, SF, tmax, t1/2 değerleri hesaplandı. Sağ böbrekler altta iken, tek taraflı sağ böbrek taşı olan hasta grubunda kontrol grubuna oranla ÇRPF değerlerinde anlamlı azalma, üstte iken de ERPF' sinde anlamlı azalma bulundu. Ancak sağ böbrekler üstte iken azalma anlamlı derecede daha belirgindi. Sol böbrekler altta iken, tek taraflı sol böbrek taşı olan hasta grubunda kontrol grubuna oranla RPF değerlerinde anlamlı azalma, üstte iken de ERPF 'sinde rölatif bir azalma bulundu. Tek taraflı taşı olan hastalarda, taşlı böbrek altta veya üstte iken kontrol grubuna oranla ortalama kan akımında azalma ve ekskresyon fazında uzama bulunması, sağda veya solda bulunan üst üriner sistem taşlarının böbrek kan akımınında azalmaya ve ekskresyon fonksiyonunda uzamaya fiden olduğunu göstermektedir. Kontrol grubunda, sağ ve sol yan yatar pozisyonda, sağ ve sol böbrekler altta iken kan akımında anlamlı derecede artma, üstte ise anlamlı derecede azalma bulundu. Kontrol grubunda sağ ve sol yan yatar pozisyonda, sağ ve sol böbrekler altta iken kan akımında anlamlı derecede artma, üstte ise anlamlı derecede azalma bulunması, pozisyon (değişikliğine bağlı oluşan kan akımı farklılığının yer çekimin etkisi sonucu olabileceğini düşündürmektedir. Pozisyona bağlı kan akımı değişikliği yer çekiminin kan akımına direkt etkisine bağlı olabilir ancak böbreğin pozisyon değişikliği de (repositioning) bu etkiden sorumlu olabilir.Tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda, yan yatar pozisyonda hem altta bulunan böbreğin kan akımında azalma ve ekskresyon fonksiyonunda uzama bulunması, hem de üstte bulunan böbreğin kan akımında azalmanın ve ekskresyon fonksiyonunda uzamanın daha belirgin olması, hastalığın erken dönemlerinde dahi böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açtığım göstermektedir. Tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda, 99mTc-MAG3 çalışması ile böbrek fonksiyon bozukluk düzeyinin ayrıntılı ve kantitatif olarak ölçülmesi mümkün olmaktadır. Tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda, 99mTc-MAG3 çalışması ile böbrek fonksiyonların kantitatif ölçümleri ile doğru zamanda cerrahi müdahale karan verilmesi sonucu düzelemez böbrek fonksiyon kayıplarının önlenebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda, yan yatar pozisyonda hem altta bulunan böbreğin kan akımında azalma ve ekskresyon fonksiyonunda uzama bulunması, hem de üstte bulunan böbreğin kan akımında azalmanın ve ekskresyon fonksiyonunda uzamanın daha belirgin olması, hastalığın erken dönemlerinde dahi böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açtığım göstermektedir. Tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda, 99mTc-MAG3 çalışması ile böbrek fonksiyon bozukluk düzeyinin ayrıntılı ve kantitatif olarak ölçülmesi mümkün olmaktadır. Tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda, 99mTc-MAG3 çalışması ile böbrek fonksiyonların kantitatif ölçümleri ile doğru zamanda cerrahi müdahale karan verilmesi sonucu düzelemez böbrek fonksiyon kayıplarının önlenebileceği kanaatine varılmıştır. 43positional change. This shift is likely to be due to the effect of gravity on the renal blood flow iirectly; however, repositioning of the kidney mass may also be responsible. In unilateral renal stone groups, a significant decrease in blood flow and excreation function of he kidneys with stone that located in the lower position, and at the same time a more significant decrease in blood flow and excreation function of the kidneys with stone that located in the upper position, indicates that renal stones results in deteruration in renal function even during early phase of ihe disease. 99mTc-MAG3 scyntigraphic studies provides a detailed and quantitative assessment of 99mn renal functional loss. We beleive that quantitative measurment of renal functional parameters by yymTc-MAG3 icyntigraphy and subsequent right time dissicion of surgical intervention in unilateral stone patients may prevent irreversable renal functional loss (renal damage). 45