Ratlarda deneysel olarak geliştirilen halotan hepatotoksisitesinde oral çinko sülfatın etkileri
  1. Tez No: 165522
  2. Yazar: CEVHER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. JALE BENGİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
8. ÖZET Çinko antioksidan ve hücre membran bütünlüğü sağlayıcı etkisi kanıtlanmış bir elementtir. Bu özelliğinden dolayı çinko hücre hasarına neden olabilecek olaylarda hücre bütünlüğünü korumak için kullanılmıştır. Halotan volatil inhalasyon ajanlanndandır. Halotanm tekrarlayan uygulamalarının karaciğere toksik olduğu kanıtlanmıştır. Bu toksik etki direkt ajana bağlı olabileceği gibi, immun yanıt, hipoksi yada halotanm parçalanma ürünlerine bağlı olabilir. Çalışmamızda antioksidan özelliği kanıtlanmış çinkonun deneysel olarak ratlarda oluşturulan hepatotoksisite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmada otuz adet Sprague-Downey erkek rat kullanıldı ve bu ratlar iki gruba ayrıldı. Deney (çinko) grubuna içme suyu olarak içinde 227 mg / L çinko sülfat bulunan deionize su onbeş gün boyunca verildi. Kontrol grubuna onbeş gün boyunca sadece deionize su verildi. Onbeşinci günün sonunda ratlara özel bir fanus içinde yan açık teknikle 1 MAC halotan anestezisi 1 It/dk 02, 1 lt/dk kuru hava içinde verildi. Bu uygulama 24 saat sonra tekrarlandı. Ratlar kalplerinden kan alınarak sakrifiye edildi ve karaciğer dokuları çıkarıldı. Kan örnekleri ve karaciğer dokusundan AST, ALT, GST, TNF, IL-6, GGT, elektrolit ve bilirubin düzeyleri belirlendi ve ışık mikroskopisi ile karaciğer hasarmın derecesi değerlendirildi. istatistiksel değerlendirmede Kruskal-Wallis ve ANOVA testleri kullanıldı. Bulgular karşılaştırıldığında ; Çinko sülfat verilen deney grubunda, kontrol grubuna göre enzim düzeylerinin daha düşük olduğu ve mikroskobik incelemede kontrol grubunda, çinko verilen gruba göre belirgin olarak daha fazla karaciğer hasan gözlendi. Sonuç olarak, deneysel olarak halotan verilerek karaciğer hasan oluşturulan ratlarda çinko sülfatın karaciğer hasanni azalttığım gözledik. 38
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Zinc is an antioxidant element and its effects on cell membrane integrity has been proved. Zinc has been used to prevent the cell membrane integrity in events which may cause cell damage due to these effects. Halothane is a inhalation anesthetic agents. Liver toxicity has been proved in recurrent exposure to halothane. This toxic effect may be either direct effect of the agent or immune response, hypoxia and degredation product of halothane. In our study we produced hepatotoxicity in rats experimentally and try to show the antioxidant effects of zinc on this hepatotoxicity. In study we used thirty male Sprague-Downey rats.These rats were divided in to two groups. İn the study group we gave 227 mg / It zinc sulphate by deionized water to rats for fifteen days. In control groups we gave only deionized waters for fifteen days. At the ends of the fifteen days rats were put in to container and 1 MAC halaothane was applied in 1 lt/min 02 and 1 lt/min dry air. This application was repeated 24 hours later. The rats were sacrified by draining blood from their hearts and their liver tissues were removed. We measured AST, ALT, GST, GGT, TNF, IL-6,serum electrolyts and bilirubin levels in both the blood samples and liver tissues. The degree of the liver toxicity was assesed by the light microscopia. The Kruskal-Wallis and ANOVA test were used to compare data We found that the enzyme level was lower in the study group then the control group.In aspect of microscopic examination the liver damage was significantly high in control group. We found that the zinc sulphate significantly decreases the liver damage in rats of which liver damaged has been performed by halothane. 39