Nd: YAG lazer amputasyonunun insan süt dişlerinde etkisinin klinik ve histopatolojik değerlendirmesi
Evaluation of clinical and histopathological effects of Nd: YAG laser pulpotomy on human primary teeth
  1. Tez No: 165544
  2. Yazar: MESUT ENES ODABAŞI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
106 ÖZET Bu çalışmanın amacı Nd:YAG lazer ve formokrezol amputasy onunun klinik, radyolojik ve histopatolojik etldlerinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya en az iki adet vital çürüklü ve amputasyon tedavisi gerektiren dişleri olan hastalar dahil edildi. Kuron pulpası keskin bir ekskavatör yardımı ile uzaklaştırıldıktan sonra kanal ağızlarında pulse modunda 2W, 20 Hz, lOOmJ (124 J/cm2) Nd:YAG lazer ışını ile ekspoz edilerek veya 1:5 oranında dilue formokrezol uygulanarak hemostaz sağlandı. Kanal ağızlan ara restoratif materyal olan IRM ile kapatılarak paslanmaz çelik kron veya amalgam ile restore edildi. Klinik ve radyolojik takipler 1., 3., 6., 9. ve 12. aylarda yapıldı. Lazer ve formokrezol gruplarında toplam 21 'er diş tedavi edildi. Lazer grubunda % 85,71 klinik basan ve %71,42 radyolojik basan elde edildi. Formokrezol grubunda %90,47 oranında klinik ve radyolojik basan elde edildi. Fishers Exact test ile yapılan istatistiksel analizde Minik ve radyolojik basan açısından iki grup arasında belirgin bir fark saptanmadı. Çalışmanın histopatolojik kısmında, amputasyon tedavisi yapıldıktan sonra ortodontik nedenle 7. ve 60. günlerde çekilen dişler histolojik değerlendirme için hazırlandı. Histopatolojik değerlendirme konvansiyel ışık mikroskobu altında yapıldı. Cox and Bergenholtz tarif etttiği kriterler modifiye edilerek her bir örnek için kullanıldı. 7. ve 60.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY The purpose of this study was to evaluate clinical, radiological and histopathological effects of Nd:YAG laser and formocresol pulpotomy on human primary teeth. Patients with at least two vital primary molar teeth that required pulpotomy, because of pulpal exposure to caries, were selected for this study. After removal of coronal pulp tissue using a sterile sharp spoon excavator, Nd:YAG laser at 2W, 20 Hz, 100 mJ (124 J/cm2) or 1:5 dilution of formocresol was introduced into the canal orifice for complete hemostasis. Then, intermediate restorative material (IRM) paste was placed over the pulp stump, and the tooth was restored either amalgam or stainless steel crown. Clinical and radiological follow-ups made at 1, 3, 6, 9 and 12 months after treatment. In laser and formocresol groups 21 teeth were treated. In laser group, teeth were % 85,71 clinically and % 71,42 radiographically successful. In formocresol group, teeth were %90,47 clinically and radiographical successful. Fishers Exact test analysis showed no significant differences between the two groups with regard to clinical and radiological success. In histopathological part of the study, teeth were extracted with orthodontic purposes, on the 7 and 60 days following pulpotomy treatment and prepared for histological examinations. Histopathological evaluations performed under conventional light microscope.