Futbolda solunum parametrelerinin yaş gruplrına göre değişimi
Chance of respiration parameters on football according to the age groups
  1. Tez No: 165546
  2. Yazar: ATİLLA YUMRUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA FERİT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
6. ÖZET Futbolda Solunum Parametrelerinin Yaş Gruplarına Göre Değişimi Araştırma; alt yapı futbolcularının yaş gruplarına göre dinamik ve statik akciğer volümlerinin değişimleri arasındaki ilişkiyi araştırıp bulmak ve çıkan sonuçları kontrol grupları ile karşılaştırabilmek için yapıldı. Sporcuların boy, kilo ve yaşları belirlenerek bunun yanında statik ve dinamik akciğer kapasiteleri ölçülmüştür. Spirometrik ölçümler Cosmed Pony Graphic spirometre cihazı ile yapıldı. Araştırma minik takım (12-13 yaş), yıldız takım (14-15 yaş), B-genç takımı (16-17 yaş), A genç takımı (18-19 yaş) oyuncularından seçilen toplam 144 futbolcu üzerinde uygulanmıştır. Kontrol grubu için ise aynı yaş gruplarından 48 kişilik spor yapmayan grup seçildi. Çalışmada alt yapı futbolcularının ve kontrol grubunun zorlu vital kapasite (FVC), maksimal solunum kapasitesi (MW), 1. saniyedeki zorlu ekspirasyon volümü(FEVI), tiffeneau oranı (FEV1/FVC), en yüksek ekspirasyon akımı (PEF), en yüksek inspirasyon akımı (PIF), zorlu vital kapasitenin sipesifik iki noktası (%25-75) arasındaki akım hızı (FEF25-75) parametreleri ölçülmüş ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Araştırmada; FEVı/FVC dışındaki solunum parametrelerinin, futbol oynayan deneklerde yaş büyüdükçe anlamlı bir şekilde arttığı saptandı. Spor yapan grup ile yapmayan karşılaştırıldığında solunum parametreleri açısından minik ve yıldız takım yaş gruplarında parametrelerde matematiksel farklılıklar olsa da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. B-genç ve Özellikle A- genç kategorilerinde FVC, FEV1, PEF, PIF, FEF25-75 ve MW değerleri, futbol oynayanlarda oynamayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecelerde yüksek bulundu. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHANGE OF RESPIRATION PARAMETERS ON FOOTBALL ACCORDING TO THE AGE GROUPS The research has been done to find out the relation between the variation of the dynamic and static lung volumes depending on the age groups of younger football players. Height, weight and ages of the players have been determined, besides their dynamic lung capacities have been evaluated. The spirometric evaluation has been performed by the equipment called Cosmed Pony Graphic. The research has been performed on 144 football players totally who have been chosen from the tots team (12-13 ages), star team (14-15 ages), young B team, (16-17 ages), young A team, (18-19 ages) players. For the control group, a 48 -person- group has been chosen, who do not make sports at the same group. Within the research, the forced vital capacity (FVC), maximum voluntary ventilation (MW), forced expiratory volume during the first second (FEV1 ), the tiffeneau rate (FEV1/FVC), peak expiratory flow (PEF), peak inspiratory flow (PIF) and forced expiratory flow rate between 25 and 75 % of forced vital capacity (FEF25-75) parameters of the yonger football players and control groups, have been evaluated and compared with each other. In research, respiration parameters except FEV1/FVC, have been increasing meaningfully as the age-group is elder on the subjects who play football. When comparing the two groups which make sport and which do not make sport, even though there are mathematical differences between the tots and star team age groups from the point of view of the respiration parameters, an important statistical difference could not be found. In the categories, young B team and especially young A team, the values of FVC, FEV1, PEF, PIF, FEF25- 75 and MW are found statistically very high on football players with regarding to those who do not play football. 33