Ankara ili buğday tarlalarında sorun olan kekre (Acroptilon repens (L.) DC.)'nin yayılışı biyoekolojisi ve kimyasal mücadele olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16555
  2. Yazar: SOLMAZ SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ERDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İÜ ÖZET DOKTORA TEZt ANKARA İLİ BU?DAY TARLALARINDA SORUN OLAN KEKRE (Acroptilon repens (L.) DC. ) 'NİN YAYILIŞI BİYOEKOLOJİSÎ VE KİMYASAL MÜCADELE OLANAKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Solmaz SÖZERİ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Gürsel ERDİLLER 1991, Sayfa: 177 Jüri: Prof.Dr. Gürsel ERDİLLER Prof.Dr. Oktay YE?EN Prof.Dr. Osman KETENO?LU Kekre (Acroptilon repens) (L.)DC.) ülkemizde başta tahıl olmak üzere birçok kültür bitkisinde son derece zarar lı olan bir yabancıottur. Araştırmada, Ankara ili buğday ekim alanlarında sorun olan kekrenin yayılışı, biyo ekolojisi ve kimyasal mücadelesi üzerinde çalışılmıştır. Yapılan incelemelerde, kekrenin Ankara ili kapsa mına giren tüm ilçelerde yaygın olduğu, yoğunluğunun 0.38-8.46 bitki/m2 değerleri arasında değiştiği saptanmıştır. Tohum ların optimum çimlenme sıcaklığının 20-25OC olduğu belir lenmiş ve ışığın tohum çimlenmesini engelleyici yönde rol oynadığı tespit edilmiştir. Tohumların canlılık oranlarını belirlemede TTC (Triphenil Tetrazolium chloride) yöntemi kullanılmış ve topografik haritaları çizilmiştir. Tohum çim lendirme metotlarında, uçlarından yaklaşık 0.1 mm kesilen tohumlarda %98 ile en yüksek çimlenme oranı elde edilmiştir. Toprak tekstür ve ekim derinliğinin tohum akışına etkisi farklı bulunmuş, kekre yoğunluğunun artırılması buğday kuru ağırlığında önemli ölçüde azalmalar meydana getirmiştir.iv Köklerle ilgili yapılan çalışmalarda, optimum sür gün, verme sıcaklığının 25°C olduğu saptanmış, ışığın kök lerin sürmesine olumsuz, etkisi olduğu belirlenmiştir. Top rak nemi ve asitliğinin kök sürmesine etkisi farklı bulun muştur. Köklerde azda olsa uç (Apikal) dominansın varlığı ortaya konmuştur. Kekre köklerinde bulunan karbonhidrat ların mevsimsel olarak değişimi, bitkinin fenolojlk göz lemleri ile birlikte analiz edilmiştir. Kimyasal mücadele çalışmalarında buğday tarlalarında bulunan kekrelere çıkış sonrası yapılan uygulamalardan picloram ve picloram + dicamba ile %90-99 etki alınmış fakat bu bileşiklerin buğ dayda fitotoksite oluşturduğu saptanmıştır. Aynı bileşik lerin nadas ve boş alanlarda yapılan çıkış sonrası ilaç lamalar sonucu ise, %100 etki alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kekre (Acroptilon repens (LJ, DC), yayılışı, biyoekoloji, kimyasal mücadele, buğday.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS INVESTIGATION ON THE DISTRIBUTION, BIO-ECOLOGY AND CHEMICAL CONTROL OF RUSSIAN KNAPWEED (AcroptUon repens (L.)DC) IN WHEAT FIELDS OF ANKARA PROVINCE Solmaz SÖZERİ University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection 1991, Page: 177 Supervisior: Prof.Dr. Gürsel ERDtLLER Jury Prof.Dr. Gürsel ERDtLLER Prof. Dr. Oktay YE?EN Prof.Dr. Osman KETENO?LU Russian knapweed (AcroptUon repens (L.)DCi) is a very noxious weed of wheat fields as well as many other crops in the country. In this research, distribution bio- ecology and chemical control of the weed were studied in wheat field of Ankara province. By this study, it was determined that the weed exists in all counties of the province with a density range of 0.38-8.46 plant/m.sq. It was performed that the optimum germination temperature was 20-25°C and the light had adverse effects on the germination. TTC method (Triphenil Tetrazolium Chloride) was used in determination of the germination capabilities of the seeds and their topographic maps were drawn. Among the germination methods, the incision of the root apicals by 0.1 mm has given the highest germination rate by 98%. The effect of soil texture and seed depth on germination was found variable and the increase in the weed density gave relative decrease in wheat dry weight. In studies with roots, optimum temperature for sprouting were found to be 25°C and light was found to have adverse effects on root sprouting. The effect of soil humidity and acidityvi on foot sprouting was found variable and it was determined dormancy. Seasonal variations in carbondydrate levels in roots were analyzed to gether with the phenologic' develop ment of the plant, in chemical control studies with the Russian knapweeds in wheat fields, among many herbicides applied postemergence, picloram and picloram + dicamba gave 90 -99% control, however they were also phytotoxic to wheat. The same compounds applied in follow fields or non-crop lands gave total control (100%) of the weed in postemergence applications. KEY WORDS: Russian knapweed (Acroptilon repens (L.)DC), distribution,bio-ecology, chemical control, wheat.