Kardiyovasküler sistem rahatsızlığı olan çocuklarda Streptococcus mutans'ın kan, dental plak ve kalp dokusu örneklerinden moleküler biyolojik yöntemler ile tespiti ve genotipik farklılığının araştırılması
Detection of Streptococcus mutans in blood, dental plaque and heart tissue samples of children with cardiovasküler system disease by molecular biological methods and investigation of genotype differences
- Tez No: 165561
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA ALPÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Viridans grup streptokoklar ailesinin bir üyesi olan ve diş çürüğünün başlıca elken mikroorganizması Streptococcus mutans, bakteriyel endokarditin de etyolojik ajanı olarak kesinlik kazanmıştır. Streptococcus mutans tarafından sentez edilen ve dextran olarak adlandırılan ekstrasellüler polisakkaritler diş yüzeylerinin yam sıra. kalp kapakçığına da bağlanma kabiliyetlidedirler. Bununla birlikte, bakteri yüzey protein antijenlerinin de, diş yüzeyine bağlanmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, streptokokla endokarditde rol oynayabileceği öne sürülmektedir. Çalışmamıza yaşlan 3-18 arasında değişen, konjenital kalp hastalığı neden ile operasyon karan alınmış 22 hasta dahil edildi. Streptococcus mutans'w. kan, plak ve endokard dokusundan izolasyonu genomik DNA izolasyon kitleri ile gerçekleştirildi ve species-specific PCR yöntemi ile analiz edildi. Referans suş olarak Streptococcus mutans NCTC 10449 kullanıldı. Streptococcus mutans için spesifik olduğu bildirilen dexA 1272, dexA 722 ve spaP 192 primerlerini kullanarak gerçekleştirdiğimiz PCR yönteminde, örneklerin çoğunluğu agaroz jel elektroforezinde referans sustan bağımsız non-spesifik bant görütüsü verdi. Endokard dokusundan izole edilen DNA örnekleri, spaP 192 primeri ile amplifikasyon göstermezken, dört örnek dexA 1272 primeri ile referans suş ile aynı seviyede bant görüntüsü verdi. Bu sonuçlar, örnek grubumuzda Streptococcus mutans bakterisinin endokard dokusuna yerleşerek olası bir patojeniteye neden olabileceğini göstermektedir.Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlar, Streptococcus mutans'ın kalp hastalığına sahip bireylerde oluşturabileceği muhtemel patojeniteyi göstermesi açısından önemlidir. Daha ileri moleküler genetik yöntemler ile yapılacak sonraki çalışmalar ışığında daha detaylı verilere ulaşabileceğimiz kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Streptococcus mutans which is a member of viridans group streptococci and the main cause of dental caries is also well known as the etiological cause of bacterial endocarditis. Extracellular polysaccharides, called dextrans, which are synthesized by Streptococcus mutans serve as attachment mediators for tooth surfaces as well as heart valves. However, it has been suggested that surface protein antigens of bacteria might be involved in the pathogenesis of streptococcal endocarditis, as well as adherence to tooth surfaces. 22 children with congenital heart disease who are decided to have an operation, ages 3-18, participated in the study. Isolation of Streptococcus mutans from blood, plaque and endocardium tissue was performed by Genomic DNA isolation kits and was analysed by species-specific PCR method. Streptococcus mutans NCTC 10449 was used as the reference strain. Samples mostly revealed non-spesific band patterns different from the reference strain with dexA 1272, dexA 722 and spaP 192 primers, which are specific to Streptococcus mutans. While DNA samples isolated from endocard tissue haven't shown amplification with spaP 192 primer, four samples showed band patterns which are identical to reference strain using dexA 1272 primer. These results may suggest that Streptococcus mutans might cause a possible pathogenicity establishing on endocard tissue. The results of the study are important as they show a possible pathogenicity of Streptococcus mutans for the people with heart disease. The researcher thinks that a set of more detailed data and results could be achieved with the enlightment of the further molecular genetic methods. 94