Normotansif hastalarda orta-ciddi obstruktif uyku apne hastalığı ve non-dipper kan basıncı paterni varlığının subklinik ateroskleroz gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
The additional effects of ASO and non dipping status on early markers of sublinical atherosclerosis in normotensive patients
  1. Tez No: 478108
  2. Yazar: SEDA TÜKENMEZ KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ PÜŞÜROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Obstruktif uyku apne (OUA); son dönemde sıklığı giderek artan ve kardiyovasküler olaylarla ilişkisi gösterilmiş bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Obstruktif uyku apne hastalarında non-dipper kan basıncı paterni sık olarak izlenmektedir ve eşlik eden bu patolojinin koroner arter hastalık riskini arttırdığı gösterilmiştir Çalışmamızda normotansif hastalarda, non-dipper kan basıncı paterninin yeni tanı almış obstruktif uyku apne hastalığına eşlik etmesinin, subklinik ateroskleroz gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, OUA şüphesi ile polisomnografi yapılmış, tamamı normotansif, 189 hasta dahil edildi. Bu hastalar ambulatuvar kan basıncı ölçümleri ve OSA varlığına göre; non- OUA/ Dipper (n=53, yaş:52.6±8.4), non-OUA /Non- Dipper (n=36, yaş:52.9±7.1), orta-ciddi OUA/Dipper (n=35 yaş:54.0±6.8), ortaciddi OUA/Non-Dipper (n=65, yaş:54.5±7.2) şeklinde 4 gruba ayrıldı. Tüm gruplar karotid ultrasonografi (USG) uygulanarak, karotis intima-media kalınlığı (KIMK) ve karotid plak varlığı açısından değerlendirildi. Bulgular: Sağlıklı bireyler ile kıyaslandığında; orta-ciddi OUA varlığı ve Non_dipper kan basıncı paterni varlığı artmış KIMK ile ilişkili bulundu (sırası ile p=0,048 ve p=0,021).
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive sleep apnea (OSA); has been shown to be associated with cardiovascular events. Non-dipper blood pressure patterns are frequently observed in OSA patients and this accompanying pathology has also been shown as a risk factor for cardiovascular diseases on it's own . In our study; the additional effects of non-dipper blood pressure pattern on newly diagnosed OSA for subclinical atherosclerosis development were investigated in normotensive patients. Materials and Methods: The study included 189 normotensive patients, of whom polysomnography was performed with the suspicion of OSA. These patients were divided into 4 groups according to ambulatory blood pressure measurements and OSA status as follows; non- OSA/Dipper(n=53, age:52.6±8.4 y), non-OSA/Non- Dipper(n=36, age: 52.9±7.1 ) moderate-severe OSA/Dipper(n=35 age: 54.0±6.8 y) moderate-severe OSA/Non-Dipper(n=65, 54.5±7.2 y). All groups were assessed for carotid intima-media thickness (CIMT) and carotid plaque presence by carotid ultrasonography. Results: Compared with healthy individuals; presence of moderate-severe OSA or non-dipper blood pressure paternity found associated with increased CIMT( p=0,048 and p=0,021 respectively).