Dik yön gelişiminin artmış olduğu olgularda hızlı molar intruzyonu (RMI) uygulaması
Rapid molar intrusion (RMI) in individuals with hyperdivergent growth
- Tez No: 165565
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEV ÇINSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Klinik tecrübeler ve araştırmalar vertikal iskeletsel düzensizliklerin, ortodontik veya ortodontik-ortognatik olarak tedavisi en zor malokluzyonlardan biri olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer tüm ortodontik düzensizliklerde olduğu gibi open bite anomalisinin tedavisinde de hasta kooperasyonu gerektirmeyen, etkili apareylere ihtiyaç duyulmaktadır. Sabit fonksiyonel bir aparey olan RMI apareyinin dentofasial etkilerini incelemek amacıyla iskeletsel vertikal yön boyutları artmış, open bite anomalisine sahip 20 Angle sınıf I hasta, RMI (karmaşık dentisyon, n=10) ve RMI + sabit aparey (daimi dentisyon, n=10) gruplarına ayrılarak, RMI apareyiyle tedavi edilmiştir. Bu gruplar benzer iskeletsel karakterlere sahip tedavi edilmemiş bir grubun (n=10) kontrol değerleriyle karşılaştırılmıştır. Grup içi değişimler Wilcoxon Signed Rank testi ile karşılaştırılmış, gruplar arasındaki farklara ait ortalamalar da Kruskal-Wallis testi ile değerlendirilmiştir. Tedavide büyük oranla hastaların büyüme ve gelişim potansiyellerinden yararlanıldığı için kapanış çoğunlukla alt çenenin saat yönünün tersine rotasyonuyla düzeltilmiştir. Her iki tedavi grubunda da ANB açısı azalarak ideal değerlere yaklaşmıştır (p< 0.05). İskeletsel vertikal yön parametreleri için her iki tedavi grubunda da azalmalar izlenmiştir (p< 0.05). Alt ve üst molarlar için kaydedilen gömülme miktarı tedavi sonrasında her iki grupta da anlamlı bulunmuştur (p< 0.05). Bununla birlikte molarlardaki intruzyon miktarı RMI+sabit aparey grubunda daha fazla bulunmuştur(p< 0.05). RMI tedavisi sonrasında alt ve üst keserlerdeki değişim kontrol grubundan farklı bulunmazken, tedavi gruplarında overbite değerleri anlamlı biçimde artmıştır (p>0.05). RMI apareyi, open bite anomalisine sahip karmaşık dişlenme dönemindeki ve daimi dentisyondaki çocuklarda, işbirliğine ihtiyaç duyulmadan, ortodontik/ortopedik değişimlerin oluşmasında etkili sonuçlar vermektedir. 101
Özet (Çeviri)
RAPE) MOLAR INTRUSION (RMI) IN INDIVIDUALS WITH HYPERDIVERGENT GROWTH ABSTRACT Clinical data suggested that vertical skeletal discrepancies exhibit greater problems to treat by orthodontically or a combination of both surgery and orthodontics. Some patient- independent mechanism for molar intrusion or vertical control is desirable as in other instances of orthodontic therapy. Thirty subjects, 20 girls and 10 boys, a with Angle Class I malocclusions and skeletal and dental open bites were evaluated in order to determine the dentofacial effects of a fixed functional appliance, rapid molar intruder (RMI). One control group (n=10) and two experimental groups (n=10) were formed. First experimental group comprised of growing children in the mixed dentition period who received RMI therapy alone. Second experimental group consisted of growing children in the early permanent dentition period who received both RMI and fixed appliance (edgewise) therapy together. Mean changes for the measurements in each group were evaluated with Wilcoxon Signed Rank Test. Comparisons of the mean changes between the groups were made with Kruskal-Wallis test. Open bite correction was achieved by counter-clockwise rotation of the mandible as a consequence of redirecting growth. ANB angle decreased significantly in both treatment groups and approached to the ideal values (p< 0.05). Significant decreases were noted for skeletal vertical caharacteristics in both treatment groups (p< 0.05). Molar intrusion was statistically significant for both upper and lower jaws (p< 0.05) in both treatment grups. However, the amount of molar intrusion was statistically different between the two study 102groups with RMI+fixed appliance group presenting more molar intrusion. No statistically significant differences were observed for the variables regarding the changes in maxillary and mandibular incisors among the treatment groups and the control group (p>0.05).