Tüm seramik retorasyonlarda farklı yüzey hazırlama işlemleri sonrası tribolojik özelliklerin değerlendirilmesi
The evaluation of tribolojic characteristics of all ceramic restorations after different surface preparation methods
- Tez No: 165566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
136 BOLUM VI ÖZET Diş hekimliğinde estetik arayışın artması, ağız-diş sağlığı konusunda bilinçlenen hastaların dental restorasyonlarda beklentilerinin yükselmesi; tüm seramik sistemlerin gelişmesinde önemli bir etken olmuştur. Malzemelerin yüzey katmanları fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesinde önemli yer tutmaktadır. Tüm seramik restorasyonlardan beklenen olumlu özelliklerin şekillenmesinde yüzey katmanının rolü büyüktür. îdeal bir yüzey oluşturmak için tüm seramik restorasyonların yüzeyinde bazı şekillendirme işlemlerinin ardından glazür katmam oluşturulmaktadır. In vitro bir araştırmadan oluşan çalışmamızda, 4 farklı tüm seramik grubu (Empress2, Finesse, InCeram, Cercon) seçilmiştir. Farklı yüzey hazırlama yöntemlerinin (taş, frez, zımpara, lastik) bu seramiklerin ortalama yüzey pürüzlülük (Ra), temas açısı (9) ve yüzey gerilim (t) özelliklerine etkisi, hem glazür uygulaması öncesi hem glazür uygulaması sonrası araştırılmıştır. Araştırmada yüzey pürüzlülük analizleri için AFM (atomik kuvvet mikroskobu) ve SEM (taramalı elektron mikroskobu), temas açısı ölçümleri için Goniometre cihazı kullamlmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
138 ABSTRACT As dental patients got conscious of oral health, esthetic expectations from dental restorations have been increased and that, became a great factor for the development of full ceramic systems in dentistry. Surface layer of materials is of great importance in determining their physical, chemical, and biologic characteristics. Surface layer has a great role in order to obtain superior features expected from full ceramics. Glaze layer is formed following various preparation procedures to constitute an ideal surface layer for full ceramics. Four different full ceramic groups were selected (Empress 2, Finesse, In- Ceram, Cercon) in our study, in vitro. Effect of different surface preparation methods (stone, diamond bur, sandpaper, rubber) on such properties; the average surface roughness (Ra), contact angle (6) and surface free energy (x) of those ceramics was investigated both prior and following glazing. Surfaces were analyzed using AFM ( Atomic Force Microscope ) and SEM ( Scanning Electron Microscope) for surface roughness average and Goniometer for contact angle measurements. Data was analysed statistically.