Dik yön boyutlarının değişimine göre yüzün kompanzasyonal gelişiminin longitudinal olarak incelenmesi
The longitudinal examination of compensational changes of the face in relation to the changes in the vertical dimensions
  1. Tez No: 23971
  2. Yazar: AYŞEGÜL AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİR ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Arşivi'nden seçilen 2 grup üzerinde yürütülmüştür. Her iki grupta da ANB açısı 0°-4° arasında olup, I. grubu SN/Go-Me açısı 25°-30° arasında değişen 20 birey, II. grubu ise SN/Go-Me açısı 36°den büyük olan 20 birey oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan bireylerin gözlem başında, büyüme ve gelişimlerinin latent dönemde olmasına dikkat edilmiştir. Toplam 40 bireyden ardarda 5 yıl boyunca alınan 160 adet uzak röntgen resmi araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Bireyler arasında cinsiyet ayrımı yapılmamıştır. Araştırmamızda, yüzün dik yön boyutları artmış grupta ön açık kapanışın önlenmesinde aşağıdaki değişiklikler etkili olmuştur; Hiperdiverjan grupta palatal düzlem aşağı rotasyon yapmakta, SN/OP açısı artmakta, SNPg açısı başlangıçda düşük olup gelişimle artmaktadır. Ramal yükseklik, posterior yüz yüksekliği başlangıç da yetersizken gelişimle artmaktadır. Ayrıca, gelişimle birlikte anterior dentoalveolar yükseklik artmakta, alt ve özellikle üst keser dişler dikleşmekte ve alt ve üst molar dişler mesialize olmaktadır. Bütün bu kompanzasyonal faaliyetlere bağlı olarak, yüzün dik yön açısının artmış olduğu hiperdiverjan grupta ön açık kapanış oluşamamıştır.
Özet (Çeviri)
The sample of this study was consisted of 160 lateral cephalometric files of 40 individuals which were obtained during 5 years period and derived from the files of the Department of Orthodontics of Faculty of Dentistry, University of Ankara. The material was divided into two groups. The first group consisted of 20 subjects with SN/Go-Me angle between 25-36 degrees. The second group also consisted of 20 individuals with SN/Go-Me angle greater than 36 degrees. ANB angle of all subject in both groups varied between 0-4 degrees, and all individuals were in the latent period of their development at the beginnig of observation. Sexes of the individuals were not taken into consideration. The following changes were found to be effective in the prevention of anterior open-bite; In the hyperdivergent group; the palatal plane rotated backward, and the SN/OP and SNPg angles were increased during the observation period. Although the ramal and the posterior facial heights were low initially, they also increased by development. During growth, the anterior dentoalveolar height was increased and the inclination of lower and upper first molars were displaced anteriorly. Due to all these compensational activities, the formation of open-bite was prevented in the hyperdivergent group.