Stres üriner inkontinanslı olguların medikal tedavisinde venlafaxin ile plesebonun karşılaştırılması
Comparison of venlafaxin with plasebo for medical management of stress urinary incontinance
  1. Tez No: 165568
  2. Yazar: ALİ ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGİN GÜRATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
l.ÖZET AMAÇ: Venlafaxin bir selektif Serotonin-Noradrenalin Reuptake Inhibitörü (sSNRI) olup çift etkili antidepresanlar sınıfındandır. Hem serotonin hem de noradrenalinin geri alımını inhibe ederek pudendal motor nöron [alpha]-l adrenerjik ve 5- hydroxytryptamine-2 reseptörlerini uyararak çizgili uretral kasların(rabdosfınkter) kontraktilitesini artınr. Bu çalışmamızda stres üriner inkontinans(SÜİ) tanısı almış olguların medikal tedavisinde venlafaxin'nin güvenirliğini ve etkinliğini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Yaşları 24-52 arası toplam 40 kadın, bu çift kör, plasebo kontrollü çalışmaya alındı. Olgu seçiminde; belirgin SÜÎ bulguları bulunan, haftalık Incontinence Episode Frequency (IEF) değerleri 7 ve üzerinde olan, urge inkontinans bulguları olmayan, normal diürnal ve noktürnal miksiyon sıklığına sahip, mesane kapasitesi 400 mi ve üzerinde Boney, Q-tip testi pozitif olan, pozitif öksürük ve pozitif stres ped testi kriterleri kullanıldı. Randomizasyon öncesi iki adet, tedavi sırasınca üç adet idrar günlüğü formu olgular tarafından tamamlandı. Olgulara her vizitte hayat kalitesi formları da uygulanarak rastgele iki guruba ayrıldı. Günlük 75 mg(lxl) venlafaxin (Gl, n=20 olgu) ve plasebo (G2, n=20 olgu) 12 hafta süresince kullanıldı. BULGULAR: Olguların sosyodemografık özellikleri ve SÜİ bulguları birbirine benzerdi. Haftalık bazal IEF değeri 17 idi.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT COMPARISON OF VENLAFAXIN WITH PLASEBO FOR MEDICAL MANANGEMENT OF STRESS URINARY INCONTINANCE OBJECTIVE: Venlafaxin is a dual inhibits reuptake of both serotonin and noradrenalin and stimulates pudendal motor neuron (Alfa)-l adrenergic and 5- hydroxytryptamine-2 receptors so stimulates urethral muscles (rhabdosphincter) contractility. We examine the effectiveness and reliability of venlafaxin for medical treatment of stress urinary incontinence patients. MATERIAL AND METHODS: Forty patients aged 24-52 years included into the double blinded placebo controlled study. Criteria for inclusion were, marked SUI symptom, incontinence episode frequency for 7 or above per weekly, without urge incontinence symptoms, normal diurnal and nocturnal miction frequency, bladder capacity 400 cc or more, Boney and Q type positivity, positive cough and positive stress pad tests. Daily urinary forms refilled up by the patients two before treatment and three after treatment. Patients randomly divided into two groups by applying them life quality forms. Seventy-five mg (lxl) venlafaxin (Gl, n=20 patient) and placebo (G2, n=20 patient) administered to the patients orally for 12 weeks. RESULTS: Socio-demographic characteristic and SUI symptoms were similar among all patients.. Basal week IEF value was 17. Marked decrease at IEF scores (83% vs.