Guatr hastalarında sevofluran ile oluşturulan inhalasyon anestezisiyle, propofol ile oluşturulan total intravenöz anestezinin, nöromüsküler bloker ajanlardan roküronyumun etki süresine olan etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 165569
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCÜMENT YENTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Çalışmamızda guatr nedeniyle elektif tiroidektomi uygulanacak hastalarda sevofluranla oluşturulan inhalasyon anestezisiyle, propofolle oluşturulan total intravenöz anestezinin roküronyumun etki süresine olan etkisini, bir nöromüsküler ileti monitörizasyonu olan dörtlü uyarıyla (TOF) araştırmayı planladık. Çalışmaya ASA I ve II risk grubunda yer alan, 40 erişkin hasta dahil edildi. Karaciğer ve böbrek yetersizliği, nöromüsküler sistem hastalığı, sinir-kas iletimini etkileyen ilaçları kullananlar, malnütrisyonlu, alkol bağımlısı, sıvı elektrolit dengesizliği bulunan, vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan hastalar çalışma kapsamı dışında bırakıldı. Herhangi bir premedikasyon uygulanmadan hastalar ameliyat masasına alındıktan sonra elektrokardiografı, periferik oksijen satürasyonu, non-invazif arter basıncı, nöromüsküler ileti monitörizasyonu yapıldı. Sağ antekübital venden 20 G intravenöz kanül ile damaryolu açıldı ve sıvı replasmanı başlandı. Anestezi indüksiyonuna 2 mg/kg propofol ile başlanıp kirpik refleksi kaybolduktan sonra alet kalibre edilerek, TOF ölçümlerine başlandı. İlk ölçüm yapıldıktan sonra 0,1 mg/kg morfin, 0,6 mg/kg roküronyum verilerek endotrakeal entübasyon uygulandı. TOF ölçümleri her 15 saniyede bir tekrarlandı. Anestezi süresince tidal volüm 8-10 mL/kg, solunum frekansı 10-12 /dk olarak mekanik ventilasyon sağlandı. Hastalar rastlantısal olarak 20 şer kişiden oluşan iki eşit gruba ayrıldılar. Birinci grupta (Grup S) yer alan hastalarda yaşa göre hesaplanan 1,0 MAC (minimum alvcolcr konsantrasyon) değerinde Sevofluran ile inhalasyon anestezisi uygulandı. Propofol ile total intravenöz anestezi uygulanan diğer gruba (Grup P) ise indüksiyondan itibaren ilk on dakika 10 mg/kg/saat, ikinci on dakika için 8 mg/kg/saat ve sonrasında ameliyat sonuna kadar 6 mg/kg/saat dozuyla propofol verildi. Hastalarda başlangıç hemodinamik parametrelerinin % 30 dan fazla değişimine izin verilmedi ve Grup S'de sevofluran düzeyi, Grup P'de ise propofol infüzyon hızı buna uygun olarak ayarlandı. Hastaların vital bulguları ve TOF 29değerleri Preoperatif dönem(A), Entübasyon sonrası(B), 15. Dakika(C), 30. dakika(D), 45. dakika(E), 60.dakika(F), ve Postoperatuar dönem(G)'de kaydedildi. Her iki grupta da sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, kalp atım hızı normal değerler içinde seyretti. TOF değerleri propofol grubunda sevofluran grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı kısa bulundu. Sevofluran grubunda TOFİ: 50,94±5,54 dakika, Klinik etki süresi (TOF%25): 68,3±5,04 dakika, Derlenme İndeksi (TOF%25_75) :10,59±1,5 dakika, Propofol grubunda ise TOFİ: 32,04±5,61 dakika, Klinik etki süresi (TOF % 25) : 50,78±6,54 dakika, Derlenme İndeksi (TOFo/o25_75 ) :7,9±1,22 dakika olarak bulundu. Sonuç olarak; her iki anestezi yöntemi de ameliyat için stabil bir hemodinami sağlamıştır. Ancak nöromüsküler ileti açısından propofol ile oluşturulan total intravenöz anestezide, sevofluran ile oluşturulan inhalasyon anestezisine kıyasla TOF yanıtları daha erken sürelerde alınmış ve klinik etki süresi, derlenme indeksi gibi değerler istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa bulunmuştur. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we aimed to investigate the neuromuscular effects of rocuronium with a neuromuscular transmission monitorization; Train of Four, either with inhalational anesthesia with sevoflurane or total intravenous anesthesia with propofol on patients undergoing elective thyroidektomi operation for goitre. After the approval of the Ethical Committee, 40 adult patients of ASA I and II physical status were included in the study. Patients with liver and kidney failure, neuromuscular system disease, using of drugs effecting neuromuscular transmission, malnutrition, alcohol addiction, fluid and electrolyte disorder, body mass index over 30 were excluded. The patients were monitored for electrocardiography, peripheral oxygen saturation, non-invasive arterial pressure, and neuromuscular transmission screening were performed without any premedication. Venous cannula was inserted for fluid replacement. Anesthesia was induced with propofol (2 mg/kg) and following the loss of blink reflex, the device was calibrated to perform TOF measurements. After the first TOF measurement, endotracheal intubation were performed with 0.1 mg/kg morphine, and 0.6 mg/kg rocuronium administration. TOF measurements were evaluated every 15 seconds interval. During the anesthesia period, tidal volume was adjusted to 8-10 mL/kg and respiratory frequency to 10- 1 2/min, and then the mechanical ventilation was achieved. The patients were randomly divided into two groups, each including 20 subjects. The first group (Group S) received sevoflurane for inhalational anesthesia which was based on the 1 MAC (minimum alveolar concentration) that was measured according to the age of the patients. The patients in the second group (Group P) received propofol according to following 31schedule: 10 mg/kg/h during the first 10 minutes following the anesthesia induction, 8 mg/kg/h for the second 10 minutes and 6 mg/kg/h until the end of the operation. The hemodynamic parameters measured at the beginning were not allowed to vary more than 30 % in patients. Sevoflurane levels in Group S and propofol infusion rate in Group P were regulated based on the beginning hemodynamic parameters. The vital signs of the patients and TOF measurements were recorded in preoperative period (A), following intubation (B), 15th minutes (C), 30 minutes (D), 45 minutes (E), 60* minutes (F), and postoperative period (G). Systolic, diastolic, and mean arterial pressure and the heart rates ranged within normal limits in both groups. Results of TOF measurements were significantly short in propofol group when compared to sevoflurane group. TOF-1, clinical duration time (TOF 25 %), and recovery index (TOF2s_75) were 50.94 ± 5.54, 68.3 ± 5.04, and 10.59 ± 1.5 minutes in sevoflurane group, respectively whilst, it was 32.04 ± 5.61, 50.78 ± 6.54, and 7.9 ± 1.22 minutes in propofol group, respectively. In conclusion, both anesthesia methods were found to be safe and provided stable hemodynamics in patients However, considering the neuromuscular transmission, TOF responses were received in shorter time and either clinical duration time or recovery index time were found to be significantly shorter in propofol group compared to sevoflurane inhalational anesthesia group. 32