Anterior interproksimal kemik içi defektlerinin tedavisinde kemik grefti ve bariyer membran ile birlikte kullanılan trombositten zengin plazmanın etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of combined use of platelet rich plasma and bone grafting with or without guided tissue regeneration in the treatment of anterior interproximal intrabony defects
  1. Tez No: 165587
  2. Yazar: ZEYNEP YASSIBAĞ BERKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZEN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
91 6. ÖZET Periodontal tedavinin amacı, hastalık etkenlerini uzaklaştırmanın yanısıra hastalık sonucu oluşan doku yıkımını engellemek ve yıkıma uğramış dokuların rejenerasyonunu sağlamaktır. Mekanik yöntemlerle rejenerasyonun gerçekleştirilmesini amaçlayan periodontal tedavi tekniklerinin istenen iyileşmeyi elde etmekte yetersiz kalması, araştırmacıları mekanik tedavilere ek olarak hastalık sonucu kaybedilmiş kemik ve diğer periodontal dokuların yeniden elde edilmesi için çeşitli materyallerden yararlanma düşüncesine yönlendirmiştir. TZP günümüzde kullanılan, yara iyileşmesini yönlendirebilen ve uyaran bir yöntemdir. Hastanın kendi kanından elde edilen TZP, büyüme faktörleri açısından doğal bir kaynaktır. Bu çalışma, anterior interproksimal kemikiçi defektlerinin tedavisinde beta- trikalsiyum fosfat esaslı (Cerasorb®) kemik grefti ve kollagen esaslı (Bio- Gide®) bariyer membran ile birlikte kullanılan TZP'nin etkinliğini, sadece kemik grefti kullanımıyla ve TZP ile birlikte kullanılan kemik greftiyle karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla sistemik olarak sağlıklı 13 kadın, 12 erkek toplam 25 hastada 30 adet interproksimal kemikiçi defekti çalışmaya dahil edildi. Defektler rastlantısal olarak ve her grupta eşit sayıda 10 defekt olacak şekilde 3 tedavi grubuna ayrıldı. 1. gruba tek başına (3-TKF kemik grefti, 2. gruba B-TKF+TZP, 3. gruba ise 0-TKF+TZP+membran uygulandı. Çalışmada klinik olarak Plak indeksi, Gingival indeks, Dişeti Kenarı Konumu, Periodontal Sondalama Derinliği, Rölatif Ataşman Düzeyi, Rölatif Transgingival Ölçüm düzeyleri ve radyografik olarak meydana gelen sert doku değişimleri 0, 6, 9 ve 12. aylarda saptanmış ve değerlendirilmiştir. 12 aylık çalışma süresi sonunda gruplara göre elde edilen klinik ataşman kazancı sırasıyla 2.4 mm, 2.1 mm ve 2.5 mm olarak saptanmıştır. Gruplar arasında klinik ve radyografik olarak bir fark saptanmamıştır. Bu süre sonundaki transgingival ölçüm sonuçlarına göre sert doku dolumu gruplara göre sırasıyla 2.6 mm, 1.3 mm ve 2.0 mm olarak bulunmuştur. Tek başına 0-TKF uygulanan grupta diğer gruplara göre anlamlı derecede sert doku92 dolumu saptanmıştır. Bulgular incelendiğinde anterior interproksimal kemikiçi defektlerinin tedavisinde bu üç tedavi seçeneğinin de başarılı sonuçlar verdiği görülmektedir. 0-TKF esaslı greft materyaline ek olarak TZP veya TZP+kollagen membran uygulamasının klinik bulgular açısından benzer sonuçlar verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
93 7. SUMMARY The aims of the periodontal therapy are to prevent the tissue destruction and to achieve the regeneration of the damaged tissues. Traditional periodontal treatment techniques, including only mechanical modes, which have been used to achieve periodontal regeneration, were inadequate for complete reconstruction of periodontium affected by the disease. Thus, regenerative potentials of various materials and techniques have been tested. Platelet Rich Plasma (PRP) has been one of the latest additions to the list of techniques that were used to generate new bone, periodontal ligament and new attachment. PRP strategy is based on the modulation and enhancement of wound healing through an autologus source for growth factors obtained from the patient's own blood. The purpose of the present study is to evaluate the efficacy of PRP which has been used in combination with (3-tricalcium phosphate (TCP) alloplastic graft material and collagen barrier membrane in the treatment of anterior interproximal intrabony defects. Thirty interproximal intrabony defects in 25 systemically healthy patients have been selected for the study. Defects have been randomly distributed into three groups: Graft alone ((3-TCP), graft + PRP, and graft+PRP+collagen membrane. Each group included ten defects. Plaque index, gingival index, location of the gingival margin, periodontal probing depth, relative attachment level, transgingival probing measurements and radiographic analyses have been performed at baseline and repeated at 6, 9 and 12 months. At the end of the twelve months, relative attachment gain was 2.4 mm, 2.1 mm, and 2.5 mm have been found in the treatment groups, respectively. No statistically significant differences in clinical and radiographic measurements were observed between the groups. The amount of new hard tissue were 2.6 mm, 1.3 mm and 2.0 mm. This amount was significantly higher in the graft-alone group compared to the other groups. These findings indicated that all three treatment choices have been found to be effective in the treatment of anterior interproximal94 intrabony defects. The results also suggest that PRP and collagen barrier membrane add no clinical benefit to P-TCP alloplastic graft material.