Çukurova'da mısır bitkisinde zararlı mısır koçan kurdu, sesamia nonagrioides Lefebvre (Lepidoptera, Noctuidae) 'i biyolojisi populasyon gelişmesi ve doğal düşmanları
- Tez No: 27726
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Özet Çukurova Bölgesi'nde birinci ve ikinci ürün olarak ekimi yapılan mısırın ana zararlısı olan Mısır koçan kurdu, Sesamia nonagrioides (Leîebvre) 'in biyolojisi; 25±1°C sıcaklık, ve %65±10 orantılı nemdeki iklim odalarında, kışlama durumu, ergin populasyon gelişmesi Balcalı'da Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü deneme arazisinde, doğal düşmanlarından yumurta parazitoidinin yaygınlığı ve parazitleme oranı Çukurova'da mısır yetiştirilen tüm alanlarda yürütülmüştür. Mısır koçan kurdunun kışlama durumu doğal koşullarda böcek yetiştirme kafeslerine yerleştirilen larva ile bulaşık bitki saplarının incelenmesi ile yürütülmüştür. Ergin döneminin populasyon gelişmesi 1991-1992 yıllarında Robinson tipli ışık tuzağı ile takip edilmiştir. Mısır koçan kurdunun yumurta parazitoidinin yaygınlığı ve doğal parazitlemesinin belirlenmesi amacıyla Çukurova genelinde mısır yetiştirilen tüm alanlarda tesadüfi olarak seçilen tarlalardan 5 da 'lık alanda 50-100 bitkinin tüm aksamı incelenerek yürütülmüştür. İklim odalarında yumurta açılma süresinin 6.71 ± 0.08(6-8) gün, larvanın 6 dönem geçirerek ortalama 22.66 ± 0.56 (19-29) gün'de gelişmesini tamamlayarak pupa olduğu, pupa döneminin gelişme süresinin 11.75±0.08 (10-13) gün sürdüğü belirlemiştir. Mısır koçan kurdu kışı 3. dönemden itibaren farklı larva döneminde genellikle olgun larva döneminde geçirdiği belirlenmiş ve ilk pupalar Şubat sonu Mart başında ve ilk erginler Nisan ayı içerisinde uçmaya başlamıştır. Ergin populasyon gelişmesi her iki yılda da benzerlik göstermiştir. Zararlının ekolojik koşullara bağlı olarak yılda 4-5 döl verdiği, kışlayan dölün Nisan ayında, 1. dölün Haziran sonu Temmuz başında, 2. dölün Ağustos ayında, 3. dölün Ekim ayında meydana geldiği, uygun giden yıllarda bu çıkışların 15 gün daha önceye kaydığı ve Ekim sonu Kasım başında kışlayan dölde dahil olmak üzere 5 döl vereceği belirlenmiştir. Teorik döl hesaplamalarıda bu değeri desteklemektedir, buna göre 1991 de 5.15, 1992 de 4.71 veÇukurova'nın 40 yıllık sıcaklık değerleri ortalamasına göre 4.76 teorik döl verdiği saptanmıştır. Zararlının kışlamış döl ile beraber 2. döl populasyonunun düşük olduğu ikinci ürüne denk gelen 3. dölde önemli zarar meydana getirdiği, Ekim ayında oluşan dölün bitkinin olgunluk durumuna girmesi nedeniyle önemli zarar oluşturmadığı belirlenmiştir. En etkili doğal düşmanı yumurta parazitoidi Platytelenomus. busseolae olduğu, mevsim başında parazitleme oranının düşük olduğu 1991 yılında Çukurova'da %49.37, 1992 yılında %38.63 doğal parazitleme meydana geldiği ve zararlının konukçu populasyonunu bağlı olarak mevsim sonuna doğru populasyonunun arttığı ve yüksek bir parazitleme meydana getirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY“Biology, population changes and natural enemies of Corn Stalk Borer {Sesamia nonagrioides Lefebvre, (Lepidoptera: Noctuidae) in Çukurova Region”The biology of Corn stalk borer Sesamia nonagrioides Lefebvre a key pest of first and second crop maize in Çukurova Region, was studied at 25±1°C and 65±10 % RH in laboratory from 1991 to 1992. In addition, its population changes and overwintering were studied in Balcali, Plant Protection Department experimental field. Distribution and natural parasitism of egg parasitoid Platytelenomus busseolae (Gahan) were investigated in the corn fields of Çukurova Region. Overwintering studies were carried out by placing the insect growth cages which contained contaminated corn stalks into the fields. Changes in adult populations were studied by using Robinson light trap. Distribution and natural parasition rate of egg parasitoid were investigated in Çukurova region in corn fields where 50-100 plants were selected randomly per 5 da field. The duration of egg stage was 6.71 ±0.08 (6-8) days under the laboratory condition. Larval stage lasted in 22.66±0.56 (19-29) days during which six larval skin was shed before reaching pupal stage. The duration of pupal stage was 1 1.75±0.08 (10-13) days. Under field condition Corn stalk borer overwintered as various larvae stage begining from third stage but generaly on mature larva and first pupa were seen by late February to early March. Adult activity started in April.. Population changes of adults were similar in 1991 and 1992. Depending on ecological condition, Corn stalk borer gave 4 or 5 generation in Çukurova Region. Adults of the overwintering genaration were seen April, first generation late June, begining of July; second genaration in August,58 third generation in October; Under favourable ecological condition adult activity began 15 days earlier than previously occured genaration because of this corn stalk borer gave five generation including the overwintering generation. Theoretical generation numbers were propped up this result; so that it gave 5.15 theoratical generation in 1991, 4.71 in 1992 and for 40 years temperature evaluation 4.76 therotical generation. The egg parasitoid, P. busseolae (Gahan) was found the most effective natural enemy of Corn stalk borer. Natural parasitism was determined 49.37 % in 1991 and 38.63 % in 1992 in Çukurova region. The population of the parasitoid of Corn stalk borer increased by end of the season, related to the population increase of its host, it resulted a high natural parasitization rats. :J"JH