Ankara Ahlatlıbel kıraç mera florası ve bazı önemli bitki türlerinin dağılışları üzerine araştırmalar
Investigations on the flora of the Ankara Ahlatlıbel dryland range and the distributions of the some of the important range plant species
- Tez No: 16560
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA AHLATLIBEL KIRAÇ MER'A FLORASI VE BAZI ÖNEMLİ BİTKİ TÜRLERİNİN DA?ILIŞLARI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Hayrettin KENDİR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ömer BAKIR 1991, Sayfa: 48 Jüri: Prof. Dr. Ömer BAKIR Prof.Dr. Sadık GEITÇKAff Prof.Dr. Ahmet EBAÇ Bu araştırma Ankara Ahlatlıbel kıraç mer'asının florası ve mer'ada en çok bulunan bazı önemli mer'a bitkilerinin dağılışları hakkında bilgiler elde etmek amacı ile 1989 yılında yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir: 1. Mer'ada en çok bulunan beş bitki türünün adi sorguç otu (Stipa lagascae). koyun yumağı (Festuca ovinal yuvarlak geven (Astragalus oval is), dar yapraklı geven (Astragalus angustifolius) ve yumrulu salkım otu (Poa bul bosa) olduğu gözlemlerle saptanmış ve araştırmanın dağılışlarla ilgili bölümü bu bitkiler üzerinde yapılmıştır. 2. Vejetasyonun önemli türleri olarak kabul edilen bu beş bitki türü üzerinde khi-kare ve dağılış katsayıları yöntemleri ile yapılan incelemelerde, adi sorguç otu, koyun yumağı, yuvarlak geven ve dar yapraklı geven bitkilerinin dağılışlarının her iki yöntemde de poisson dağılışa uyduğu, yumrulu salkım otu bitkisinin dağılışının ise contagious olduğu anlaşılmıştır.IV 3. Araştırma bitkileri olarak seçilen beş bitki türünün dip kaplama değerleri, en yüksek koyun yumağında % 5.93 ile, en düşük dar yapraklı gevende % 0.56 arasında değişmiştir. 4. Araştırma alanında 27 familya ve 77 cinse ait 109 bitki türünün bulunduğu görülmüş ve alanın tam bir florası çıkartılmıştır. 5. Araştırma alanının florasında bulunan 109 bitki türünden sekizi buğdaygiller, dördü baklagiller ve biri de gülgiller (Rosaceae) familyasından olmak üzere onüç bitki türünün azalıcı ve dördü buğdaygiller, beside değişik familyalardan olmak üzere toplam dokuz bitki türünün de çoğalıcı karakterde klimaks bitki türü sayılabileceği kanısına varılmıştır. Böylece araştırma alanındaki toplam 109 bitki türünden 22 sinin bu bölge için klimaks bitki türü sayılabileceği sonucuna varılmıştır. 6. Yaklaşık 15 dönüm genişliğindeki araştırma alan ında bu kadar fazla bitki türünün bulunması ve bunların arasında klimaks sayılabilecek bitki türlerinin sayı bakımından değilse bile miktarı bakımından bu kadar az olması nedeni ile mer'anın durumunun zayıf olabileceği sonucu çıkarılmıştır. Ayrıca, 25-30 yıldan beri otlatılmayan bu mer'anın vejetasyonunda beklenen çapta bir iyileşmenin olmadığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Flora, floristik kompozisyon, klimaks bitkiler, azalıcı bitki, çoğalıcı bitki dağılış, poisson dağılış, contagious dağılış, dağılış katsayısı, kaplama yüzdesi, dip kaplama.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE FLORA OF THE ANKARA AHLATLIBEL DRYLAND RANGE AND THE DISTRIBUTIONS OF THE SOME OF THE IMPORTANT RANGE PLANT SPECIES Hayrettin KENDİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ömer BAKIR 1991, Page: 48 Jury: Prof. Dr. Ömer BAKIR Prof.Dr. Sadxk GENÇKAN Prof.Dr. Ahmet ERAÇ This resarch work was conducted to find out the flora of the Ahlat libel dryland range near Ankara and to get information on the distributions of the some of the most abundant and important range plants. The results of this research work can be summer i zed as fallows: 1. It was observed by ocular estimates, that the - most abundant range plants were Stipa lagascae, Festuca ovina, Astragalus oval is, Astragalus angustifol ius and Poa bulbosa. The first part of this research which related to the distribubion of plant species was conducted on these five plants. 2. Studies made by using khi -square and coefficient of dispersion methods on these plants which were accepted as the most important species of the vegatation indicated that the distributions of stipa lagascae, Festuca ovina, Astragalus ova 1 i s and Astragalus anqustifolius were filted to the poisson distribution, while the distribution of Poa bulbosa was contagious.VI 3. Basal cover values of these five plants which were selected as the experimental species varied between % 5.93 in Festuca ovina and % 0.56 in Astragalus angustifolius. 4. it was observed that there were 109 plant species belonging to the 27 families and 77 genus in the experimental area and a complate flora of the area was established. 5. It was conducted that 13 plant species consisted of eight grasses, four legumes and one Rosaceae species were decreasers and 9 plant species consisted of five grasses and five legumes were increasers out of 109 species found in the experimental area. Thus, a total of 22 plant species out of 109 were considered as the climax plant species for this region. 6. Presence of so many plant species in approximately 1.5 Hektars of land and the little amount of climaxe plant species have indicated that the condition of this dryland range might be poor. Besides this, it was observed that there was not expected improvement in the vegetation of this range which was rested for 25-30 years. KEY WORDS: Flora, floristic composition, climax plants, decreasers, incresaers, distribution, poisson distribution, contagious distribution, coefficient of dispersion, percent cover, basal cover.