Salmonella typhimurium ve salmonella enteritidis suşlarının bazı biyolojik özellikleri üzerine bir çalışma
A study on some biological features of salmonella typhimurium and salmonella enteritidis strains
- Tez No: 165594
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ANĞ KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET 27 Salmonella Enteritidis ve 1 1 Salmonella Typhimurium suşları biyotipleri. potasyum siyanür duyarlıkları, siderofor üretme yetenekleri ve siderofor tipleri, sıcaklığın siderofor üretimi üzerine etkisi, suşlarda saptanan siderofor üretiminin plazmid kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi ve ağır metallere duyarlıkları açısından incelenmiştir. Salmoncllaların biyotiplendirilmesi amacıyla şekerli peptonlu sular (glikoz, ksiloz. trehaloz, ramnoz, inositol), Stem' in gliserollü besiyeri, d ve I tartaratlı peptonlu sular kullanılmıştır. Suşların potasyum siyanüre duyarlıkları %0.5'lik potasyum siyanür çözeltisi kullanarak incelenmiştir. Suşların siderofor üretimlerini saptamak amacıyla Schwyn ve Neiland' in krom azurol S (CAS) agar besiyeri kullanılmıştır. Aerobaktin tip siderofor üretimi, llantke' nin çapraz besleme yöntemi uyarınca ve E. coli LG 1522 ( aerobaktin üretmeyen fakat aerobaktin için reseptörleri olan) mutant suş indikatör olarak kullanılarak incelenmiştir. Suşların farklı sıcaklıklardaki siderofor üretimlerini saptamak amacıyla 22-37-42°C de CAS agar besiyerinde oluşturdukları siderofor zon çapları karşılaştırmıştır. Kromozoma! DNA' ya zarar vermeyen, plazmidik DNA' yi parçalayan bir boya olan akridin oranj Winkler' in yöntemi uyarınca siderofor üretiminin plazmidik olup olmadığını göstermek amacıyla kullanılmıştır. Suşların ağır metallerden demir, kadmiyum, bakır ve civaya duyarlıkları ağarda dilüsyon yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmamızda 1 1 Salmonella Typhimurium susu için üç, 27 Salmonella Enteritidis susu için dört farklı biyotip saptanmıştır. İncelenen tüm suşlar KCN' e duyarlı olarak saptanmıştır. Suşların tümünün siderofor üretme yeteneklerinin olduğu ve 27 S. Enteritidis susunun 23' ünde, 11 S. Typhimurium susunun dokuzunda aerobaktin tip siderofor üretimi belirlenmiştir. CAS agar besiyerinde farklı sıcaklıklarda zon 27çaplarının ölçülmesi sonucunda zon çapının 3?“C”ele en fazla. 42“C”de en az olduğu saptanmış ve 42°C' de 38 susun 18' inde sideroibr üretimi saptanmamıştır. Akrîdin oranj deneyi sonucunda incelenen suşlarda siderofor üretiminin plazrnidîk olmadığı gözlennıiştii'.Suşlardan 30“ unun (20 S. Enterilidis, 10 S.Typhimurium) cıvaya, 10”unun ( 9 S. Enteritidis, IS, Typhimuriurn) demire ve ikisinin (2 S.Knteritidis) kadmiyuma dirençli oldukları saptanmıştır. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY 27 S. Enterilidis and 1 1 S. Typhimurium strains were studied for their biotypes, resistance to KCN, siderophore production, sidcrophore types and for the effect of tcmparature on siderophore production, the relationship between siderophore production and plasmid content and for their susceptibilities to heavy metals. For biotyping of the strains sugar fermentation and tartarat utilization tests were done in pepton water medium containing glucose, rhamnose.trehalose, xylose, inositol, D-and I. -tartarat and gliserol utilization was examined in Stern' s medium. Strains were screened for the production of siderophore by the method described by Schwyn and Neiland on CAS agar. The effect of temperature on siderophore production was examined by the same method on CAS agar incubated at 22, 37, 42°C. The presence of hydroxamat type of siderophores was determined by Hantkc' s cross feding assay using mutant strain of E. Coli LG 1522. Fort the detection of the relationship between siderophore production and plasmid content acridine orange test was used. Susceptibilities of the strains to Hg, Cu,Cd and Fe was determined by agar dilution method Among S.Typimurium strains three and among S. Enteritidis strains four biotypes were determined. All strains were found to be sensitive to KCN. All strains produced siderophores, 23 of the 27 S. Enteritidis strains and nine of the 1 1 S. Typhimurium strains were found to produce aerobactin type siderophore. Siderophore production were maximum at 37°C for all strains andl8 of the total 38 strains were unable to produce siderophore at 42°C. Any of the strains with siderophore activity possessed plasmids. 30 (20 S. Enteritidis. 10 S. Typhimurium) of the strains were resistant to Hg, 11 (10 S. Enteritidis, 1 S. Typimurium) of the strains were resistant to Fe and 2 ( 2 S. Enteritidis) of the strains were resistant to Cd. 29