Erişkinlerde salbutamolün sevofluran indüksiyonu hızına etkisi
  1. Tez No: 165627
  2. Yazar: NADİR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET“Anestezi indüksiyonu ”anestezinin başlangıç olup, bu dönemdeki, solunum ve dolaşım sistemi komplikasyonlan (hipoksi, laringospazm, bronkospazm, aspirasyon pnömonisi, hipotansiyon-hipertansiyon, bradikardi-taşikardi) hayatı tehdit eden risk içermektedir, îndüksiyon süresinin kısalması gelişebilecek komplikasyon risk oranım azaltacaktır. Çalışmamızda, alt batın ve ekstremite cerrahisi geçirecek hastalarda salbutamolün olası yararlı etkilerini daha iyi gözlemleyebilmek için tidal volüm inhalasyon indüksiyon tekniği kullanarak sevofluranın indüksiyon süresini kısaltmayı amaçladık. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulunun ve hastaların yazılı onayı alındıktan sonra, 18-55 yaşlarında, anestezi risk grubu (ASA) I - II olan, elektif ekstremite veya alt batın ameliyatı planlanan 60 olgu çalışmaya dahil edildi. Anestezi indüksiyonu öncesi hastalar rasgele sayı tablosu üreten bir bilgisayar programı ile iki gruba ayrıldı Anestezi indüksiyonundan 5 dakika önce, grup S'ye 2 puf (200 ug ) salbutamol inhaler, grup P'ye 2 puf placebo inhaler uygulandı. İndüksiyonda spontan soluyan hastalara % 8 sevofluran tidal volüm inhalasyon tekniğiyle uygulandı. Yeterli anestezi derinliğine ulaşılması, kirpik refleksinin kaybolması ve/veya BÎS değerinin 50'nin altına düşmesi olarak kabul edildi. Yeterli anestezi derinliğine ulaştıktan sonra, l ug kg“1 remifentanil ve 0.5 mg kg”1 atracurium intravenöz (ÎV) yoldan verilerek endotrakeal entübasyonlan yapıldı, indüksiyon ve endotrakeal entübasyonu takiben, anestezinin idamesinde sevofluranın % 2 MAÇ değeri sabit tutuldu. Remifentanil 0.25ug/kg/dk infüzyon hızında verilirken, gerekli olduğunda 0.1 mg kg"1 atracurim ek dozları kas gevşemesi amacıyla verildi. Ameliyatın son 30 dakikasında kas gevşetici uygulanmadı. Spontan göz açma süresi, ekstübasyon süresi, oryantasyon süreleri belirlenip kaydedildi. Ameliyat sonrası derlenme skoru (Aldrete skoru) > 9 olduğunda hastalar kliniklerine gönderildi.
Özet (Çeviri)
The inductıon of anesthesia is a stage at which most fatal cardiovascular and respitatory complication including hypotension, bradicardia, hypoxia, and laringeal spasm likely occur and it is well known that anything that shorten the duration of this stage may lessen the this complications. Patients who were enrolled in the study after giving informed consent. 60 patient who were 18-55 years old have ASA I-II risk, were undergoing for elective extremity ör abdominal operation enrolled in this study. Before patient received anesthesia induction; they are randomized by using computer in two groups. Five minutes before anesthesia induction, group S took 200 jj.gr salbutamol inhaler (2 puff), group P took 2 puff placebo inhaler. During induction patient breathe spontaneous, received %8 sevoflurane with tidal volume inhalation technique. We decided for an efficient anesthesia depth after the lost of lash reflex and values of BIS were under 50. When we achieved an efficient anesthesia depth; 0,5 mg/kg atracurium and l ugr/kg remifentanyl was performed intravenously. After endotracheal entubation for maintanence of anesthesia the MAÇ value of sevoflurane was % 2 constatly. During 0,25 ugr/kg/min remifentanyl infusion rate; if necessary 0,1 mg/kg atracurium additional döşe was performed for muscle relaxtation. The last 30 minute of operation no muscle relaxant agent was used. The time (duration) of pening the eyes spontaneously,extubation, orientation were recorded. in recoring room; the vital functions observed evry 10 minutes. After the patients have a recovering score (Aldrete's score) > 9, they were refered to their clinic. before anesthesia induction using inhaler salbutamol; decreases the anesthesia induction duration which is determined by BİS index Key words; induction, salbutamol, sevoflurane, bispectral index, recoring IX