Meme karsinomlarının Scarff Bloom Richardson (SBR) histolojik derecelemesi (grade) ile immünohistokimyasal prognostik faktörlerin (östrojen, progesteron, p53, Ki-67,c-erb B 2) karşılaştırılması
- Tez No: 165628
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHARREM BİTİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız, meme karsinomlannm histolojik derecesi ile immünohistokimyasal yöntemle saptadığımız östrojen ve progesteron reseptörleri, c- erb B2, p53, Ki-67 ekspresyonu arasmdaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma kapsamına 1997 yılından 2005 yılı nisan ayma kadar geçen zaman aralığında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilimdalı'ndan 24 adet ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilimdalı'ndan elde ettiğimiz 17 adet olmak üzere toplam 41 adet modifiye radikal mastektomi materyali alındı. Olguların tümünün histolojik tanısı invaziv duktal karsinomdan oluşmakta olup, Scarff Bloom Richardson histolojik dereceleme sistemine göre, 5 (% 12.2) tanesi derece I, 26 (% 63.4) tanesi derece II, 10 (% 24.4) tanesi derece III olarak değerlendirildi. Tüm olgular östrojen ve progesteron reseptörleri, c-erb B2, p53, Ki-67 antikorları ile immünohistokimyasal değerlendirmeye alındı. Östrojen reseptörü antikoru ile histolojik derece I tümörlerin hepsi, 26 tane olan derece II tümörlerden 21 (% 80.7) olgu, 10 tane olan derece III tümörlerden 3 (% 30) olgu boyanma gösterdi. Progesteron reseptörü antikoru ile derece I tümörlerden 2 (% 40) olgu, derece II tümörlerden 17 (% 65.4) olgu, derece III tümörlerden 4 (% 40) olgu boyanma gösterdi, c-erb B2 antikoru ile derece I tümörlerden boyanan olmadı. Derece II tümörlerden 12 (% 46.2) olgu, derece III tümörlerden 7 (% 70) olgu boyanma gösterdi. Ki-67 antikoru ile derece I tümörlerden boyanan olmadı. Derece II tümörlerden 13 (% 50) olgu, derece III tümörlerden 9 (% 90) olgu boyanma gösterdi. p53 antikoru ile derece I tümörlerden 2 (% 40) olgu, derece II tümörlerden 15 (% 57.7) olgu, derece III tümörlerden 10 (% 100) olgu boyanma gösterdi. IXBu sonuçlar SPSS paket programında ki-kare ve korelasyon testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the aim was to investigate the relationship between histological grade and estrogen - progesteron receptors, c-erb B2, p53, Ki-67 expression detected by immunohistochemical method of breast carcinomas. The material was collected from 41 cases who were diagnosed all of them as invasive ductal carcinoma and consist of modified radical mastectomy. 17 cases were from Gaziantep University, Department of Pathology, 24 cases were from Harran University, Department of Pathology. All cases were graded according to Scarff Bloom Richardson Grading system. It was found that 5 cases (% 12.2) were grade I, 26 cases (% 63.4) were grade II, 10 cases (% 24.4) were grade III. All cases were evaluated according to estrogen and progesteron receptors, c- erb B2, p53, Ki-67 expression. 5 cases (% 100) of grade I tumors were stained with estrogen receptor antibody. 21 of 26 grade II cases (% 80.7) were positively stained with estrogen receptor antibody. 3 grade III tumors (% 30) were positively stained with estrogen receptor antibody. 2 cases (% 40) of grade I tumors, 17 cases (% 65.4) of grade II tumors, 4 cases (% 40) of grade III tumors were stained with progesteron receptor antibody. There were no staining of grade I tumors with c-erb B2 antibody. 12 cases (% 46.2) of grade II tumors, 7 cases (% 70) of grade III tumors were stained positively with c-erb B2 antibody. There were no staining of grade I tumors with Ki-67 antibody. 13 cases (% 50) of grade II tumors, 9 cases (% 90) of grade III tumors were stained positively with Ki-67 antibody. 2 cases (% 40) of grade I tumors, 15 cases (% 57.7) of grade II tumors, 10 cases (% 100) of grade III tumors were stained with p53 antibody. These results were evaluated with chi-square and correlation tests by SPSS package programme. An adverse relationship was determined between estrogen XIreceptors and histological grade.