Laparoskopik kolesistektomide kullanılan pnömoperitonun hemodinamik etkileri
- Tez No: 40613
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET: Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomide kullanılan pnömoperitonun hemodinamik etkileri prospektif olarak araştırlmıştır. Çalışmaya GATA Genel Cerrahi Kliniği'ne taşlı kolesistit nedeniyle operasyon için başvuranlardan düzensiz olarak seçilen, yaşları 28 - 68 arasında olan, 4'ü erkek 13'ü kadın 17 hasta alınmıştır. Ortalama vücut ağılıkları 70.6 ± 15.8 kg, ortalama boyları 160.1 ± 9 cm., ortalama vücut kütle indeksleri ise 29.7 ±7.99 kg. m-2 idi. Operasyon öncesi tüm hastalar dahili hastalıklar yönüyle incelenmiş ve hepsine solunum fonksiyon testleri uygulanmıştır. Çalışmaya alınan tüm hastalar genel anestezi altında, supine pozisyonda ve standart anestezi ve ventilasyon tekniği ile öpere edilmiştir. Hastalar operasyon boyunca EKG; oksijen saturasyonu, end-tidal C02 basıncı (PECO2), tidal volüm, solunum sayısı, I / E oranı, pnömoperiton için verilen CO2 akımı, CO2 miktarı, sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, arteriyel kan gazı için örnekler alınarak izlendi. Transözefageal Ekokardiografi ile pnömoperiton öncesi ve pnömoperiton sonrası pozisyon değişikliğinde olmak üzere iki zamanlı olarak ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this prospective study, the haemodynamic effects of pneumoperitoneum, used in laparoscopic cholecystectomy have been investigated. Seventeen patients (4 males and 13 females, ranging 28 - 68 years old), selected among the patients who had been suffering for cholelithiasis and referred to the Department of General Surgery, Gulhane Military Medical Academy from September 1993 to June 1994, have been included in the study. Their mean weight was 70.6 ± 15.8 kg., mean height was 160.1 ± 9 cm., mean body mass index was 29.7 ± 7.99 kg. m~2. All patients have been evaluated for internal disease and applied to the pulmonary function tests preoperatively. All patients, in the study, have been operated on the supine position under general anaesthesia with the standart anaesthesia and ventilation technique. Patients were followed by oxygen saturation, end - tidal CO2 pressure (PE'co2), tidal volum, breathing frequency, I / E ratio, flow and amount of CO2 which was given for pneumoperitoneum; sistolic, diastolic and mean arterial pressure, and by getting samples for arterial blood gas analysis, throughout the operation. Measurement by Transoesophageal Echocardiography was performed twice; before pneumoperitoneum and at the change in position after pneumoperitoneum.