Laparoskopik kolesistektomilerde inhalasyon ve total intravenöz anestezilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 49616
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Laparoskopik kolesistektomide inhalasyon (izofluran) anestezisi ve TİVA (pro- pofol) yöntemlerinin per ve postop karşılaştınldığı bu çalışmada 23-80 yaşlan arasın da, ASA I-II-in sınıflarından 40 hasta aynı indüksiyon uygulamasının ardından rastge- le iki eşit gruba ayrılarak inhalasyon grubuna 6 L %66 N20 + %33 02 karışımı içinde %1-1.5 izofluran, TİVA grubuna da ilk 15 dk'da 10 mg/kg/saat, sonraki 15 dk'da 8 mg/kg/saat, daha sonra ameliyat bitimine 10 dk kalana dek 6 mg/kg/saat hızda propo- fol infüzyonu uygulandı. Kontrol, indüksiyon, entübasyon, insuflasyon ve pozisyon sonrası, perop 5., 15., 30.,45.,60.dk'larda, pozisyon düzeltildikten ve eksuflasyondan sonra, derlenmenin 5., 15.,30.,45.,60.dk'lannda; kalp hızlan, arter basınçları, Sa02'lar kaydedildi, EtC02 öl çülerek solunum ile 30-40 mmHg arasında tutuldu. Kalp ritmi EKG olarak kaydedildi. Postop uyanma, oryantasyon, hafiza ve hesaplama dönüş süresi, ağn, bulantı, kusma, analjezik ve antiemetik gereksinimi, ilk idrar çıkarma ve barsak seslerinin dönüş süre leri, hastanede kalma süresi ve anestezi yöntemlerinin maliyetleri belirlendi. Veriler değerlendirildiğinde per-postop kalp hızlan ve arteriyel basınçlarda grup lar arasında istatistiksel farklılık olmadı (p>0.05). İnhalasyon grubunda arteriyel ba sınçlarda istatistiksel farklılık bulunan (p0.05). Postop idrar çıkarma ve barsak ses lerinin dönüşü TİVA'da daha kısa sürede (p0.05). TİVA'nın (propofol) maliyeti inhalasyon (izofluran) anestezisinden %12.3 daha pahalı olduğu belirlendi. Propofol ile yapılan TİVA'nin, izofluran anestezisine göre az oranda pahalı olsa da pnömoperitoneuma bağlı hemodinamik değişikliklerde daha stabil olması, postop derlenmenin çabuk olması, ağn, bulantı ve kusmanın daha az görülmesi, idrar çıkımı ve barsak sesleri dönüşünün erken olması nedenleriyle laparoskopik kolesistektomi için üstün olduğu ve tercih edilebileceği kanısına varidi. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF INHALATION AND TOTAL INTRAVENOUS ANESTHESIA FOR LAPAROSCOPIC CHOLECYSTECTOMY In this study inhalation anesthesia (isoflurane) and TIVA (propofol) are compa red in laparoscopic cholecystectomy intra- and postoperatively. 40 ASA I-II-HI patients were aged 23-80 years divided randomly into two equal groups. Inhalation anesthesia group received 1-1.5% isoflurane in a gas mixture of 66% N2O + 33% 02, and the TTVA group received propofol infusion; at the first 15 min 10 mg/ kg/h, at the next 15 min 8 mg/kg/h; then until 10 min before the end of the operation 6 mg/kg/h. Heart rate, arterial pressures and SaÜ2 were measured at the beginning, after induction, intubation, insufflation, positioning, exsufflation, and intraoperatively at 5th, 15th,30th,45th, 60th min, and after return to the horizontal position, at the end of the anesthesia at 5th,15th,30th,45th and 60th min. The level of EtC02 was kept at 30- 40 mmHg with controlled ventilation and cardiac rhythm recorded by ECG. Times to awakening and return of orientation, memory, calculation; postop pain, nausea, vomi ting, analgesic and antiemetic requirements; the postop times to first urination; return of bowel sound; period of hospitalization; the costs of methods were determined. When we evaluated the data there were no statistically significant differrences between two groups in heart rate, arterial pressures (p>0.05). There were arterial pressure fluctuations in inhalation group which had no clinical, but statistical significance. SaÖ2 was statistically significant (p0.05). The cost of TIVA was found higher of 12.3% than inhalation anesthesia. Although TIVA is more expensive than inhalation anesthesia, because of its stability with respect to haemodynamic changes in pneumoperitoneum; immediate recovery; less pain, nausea and vomiting; times to urinate and return of bowel sound are earlier than inhalation anesthesia; we conclude that TIVA with propofol is superior and preferable in laparoscopic cholecystectomy. 44