Triamsinolon asetonid/hiyalüronik asit/diklofenak sodyum kombinasyonunun oral aftlardaki ağrı üzerine etkisi
The effect of triamcinolone acetonide/diclofenac sodium/hyaluronic acid combination on pain of oral aphthae
  1. Tez No: 165652
  2. Yazar: DİLEK BAŞARAN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
TRIAMSINOLON ASETONID/HTYALURONIK ASIT/DIKLOFENAK SODYUM KOMBİNASYONUNUN ORAL AFTLARDAKİ AĞRI ÜZERİNE ETKİSİ ÖZET Giriş: Rekürran aftöz stomatit kronik bir oral mukoza hastalığıdır. Hastalığın tipik lezyonları kendiliğinden iyileşen, ağrılı, net sınırlı, oval veya yuvarlak şekilli, ortasında yüzeyel nekroz bulunan ülserlerdir. Hastalık lezyonun boyutu, yerleşim yeri, iyileşme süresi ve sikatris bırakma eğilimine göre, minör, majör ve herpetiform olmak üzere, 3 farklı klinik tipe aynin-. Üzerinde çok sayıda araştırma yapılmasına karşın, etyolojisi hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Etyopatogenezinden lokal travma, emosyonel faktörler, çeşitli mikroorganizmalar, gıdalar, ilaçlar, vitamin ve mineral eksiklikleri, hormonal ve immünolojik faktörler sorumlu tutulmaktadır. Tedaviler hastalığı önlemekten ziyade, semptomları baskılamaya yöneliktir. Bu çalışmanın amacı rekürran aftöz stomatit tedavisinde hiyalüronik asit/triamsinolon asetonid/diklofenak sodyum kombinasyonunun aftöz lezyonlardaki ağrı üzerindeki etkinliği araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Bu araştırmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran, 22 'si kadın, 28'i erkek, toplam 50 rekürran aftöz stomatitli hasta alındı. Çalışmada triamsinolon asetonid/diklofenak sodyum/hiyalüronik asit ile sadece triamsinolon asetonidin aftöz ülserlerdeki ağrı üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada kullanılan ilaçlatın spontan ve uyarılmış ağrı üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. Triamsinolon grubu için ilaç sürüldükten 10 dakika sonra, 60°C'de şalin çözeltisi uygulandığında, sitrik asit uygulandığında, 30 dakika sonra, 1 saat sonra ve 2 saat sonraki spontan ağrı değerleri sırası ile 1.4± 1.8, 2.2±2.4, 3.1±2.7, 1.3±2, 1.5±2.5,1.8±2.6 iken aym değerler triamsinolon asetonid/diklofenak sodyum/hiyalüronik asit grubu için sırası ile 1.3+1.9, 2+2.4, 1.8+2, 0.7+1.1, 0.7+1, 0.8±1 idi. Sonuç: Hem triamsinolon asetonid, hem de triamsinolon asetonid/diklofenak sodyum/hiyalüronik asit kombinasyonu aftöz lezyonlarda ağrıyı azaltan etki gösterdi. Triamsinolon asetonid/diklofenak sodyum/hiyalüronik asit grubunda bu etkinin zaman içinde arttığı gözlendi. Ayrıca triamsinolon asetonid/diklofenak sodyum/hiyalüronik asit kombinasyonu uyarılmış ağrıyı azaltmada saf triamsinolona göre daha etkili bulundu. Sonuç olarak özellikle yeme-içme ile ağrı şikayetinde artış olan hastalarda, triamsinolon asetonid/diklofenak sodyum/hiyalüronik asit kombinasyonunun kullanılmasının daha yararlı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF TRIAMCINOLONE ACETONIDE/DICLOFENAC SODIUM/HYALURONIC ACID COMBINATION ON PAIN OF ORAL APHTHAE SUMMARY Introduction: Recurrent aphthous stomatitis is a chronic oral mucosal disorder. Typical lesions of this disease are self-limited, painful, sharply demarcated, oval or round ulcerations showing superficial necrosis. Recurrent aphthous stomatitis shows three different clinical forms namely; minor, major and herpetiform, depending on the size, location, duration of the lesions and scarring tendency as well. Despite excessive efforts to disclose the cause of the disease, the etiology is still unclear. Local trauma, emotional stress, different microorganisms, foods, drugs, vitamin and mineral deficiencies, hormonal, and immunologic factors have all been accused. The treatment modalities do not really aim to cure the disease, but to relieve the symptoms. The aim of this study is to research the efficiency of hyaluronic acid/triamcinolone acetonide/diclofenac sodium combination in the treatment of recurrent aphthous stomatitis regarding pain. Patients and Methods: Fifty patients (56 women, 55 men) with recurrent aphthous stomatitis attending Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Dermatology outpatient clinic were included in the study. In this study the effects of hyaluronic acid/triamcinolone acetonide/diclofenac sodium and triamcinolone acetonide were compared with regard to pain. Results: The efficacies of the agents on spontaneous and stimulated pain were compared. While for triamsinolon group the pain scores of 10 minutes after application of the agent, stimulation with saline at 60°C, stimulation with citric acide, 30 minutes, 1 hour and 2 hours after the application were respectively 1.4+ 1.8, 2.2+2.4, 3.1+2.7, 1.3+2, 1.5±2.5,1.8±2.6, the same scores for hyaluronic acid/triamcinolone acetonide/diclofenac sodium combination werel.3+1.9, 2+2.4, 1.8±2, 0.7±1.1, 0.7+1,0.8+1 respectively. Conclusion: Both triamsinolone acetonide and triamsinolone acetonide/diclofenac sodium/hyaluronic acid combination were found to be effective on pain of aphtous ulcers. However triamsinolone acetonide/diclofenac sodium/hyaluronic acid combination exhibited an increasing effect by time. Moreover, triamsinolone acetonide/diclofenac sodium/hyaluronic acid combination was proved to be more effective in releaving stimulated pain when compared to triamcinolone alone. As a conclusion we suggest that triamsinolone acetonide/diclofenac sodium/hyaluronic acid combination treatment may be more appropriate for patients experiencing pain especially during alimentation. 6