Omuz sıkışma sendromunda fizik tedavi ve subakromial steroid enjeksiyonu ile alınan sonuçların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 91837
  2. Yazar: ERDAL KOLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Omuz ağrısı nedenleri içinde en büyük grubu omuz sıkışma sendromu oluşturmaktadır. Tedavisi temel olarak konservatif olmakla birlikte; erken ve etkili bir tedavi yapılmazsa cerrahi tedavi kaçınılmaz olur. Konservatif tedavi yöntemleri içinde hangisinin daha etkili olduğuna dair çok sayıda çalışma olmasma rağmen üzerinde fikir birliği oluşmuş bir tedavi yöntemi yoktur. Bu çalışmada omuz impingement sendromunda ultrason, interferansiyel akım ve hot pock içeren fizik tedavi ile subakromial steroid enjeksiyonu ve asemetazinin etkinlikleri araştırılmıştır. Bu çalışma, kliniğimize omuz ağrısı yakınması ile gelen ; klinik ve ultrasonografik olarak sıkışma sendromu evre 1 ve 2 tanısı alan 50 hasta üzerinde çalışma gerçekleştirildi. Fizik tedavi grubundaki 17 hastaya haftada 5 gün olmak üzere toplam 15 seans ultrason 1,5 w / cm2 7 dk., İnterferansiyel akım 0-100 Hz 10 dk. ve hot pock 20 dk. uygulandı ve günde 2 kez 20 gün asemetazin 60mg verildi. Enjeksiyon grubundaki 18 hastaya tek doz posterior yaklaşımla 40mg / lcc triamsinolon asetenoid ve 1 cc % 2'lik citanest karışımı enjekte edildi ve günde 2 kez 20 gün asemetazin 60mg verildi. Asemetazin grubundaki 15 hastaya ise sadece günde 2 kez 20 gün asemetazin 60mg verildi. Hastaların tedaviden önce, tedavinin 7.gününde, 21. gününde ve ö.haftada hareket ve istirahat ağrıları vizüel analog skala kullanılarak; günlük yaşam aktiviteleri ve aktif hareket açıklığı ise Constant-Murley puanlama tablosunun ilgili bölümleri kullanılarak değerlendirildi. Her üç grubta da tedavinin ö.haftasında tüm parametrelerde anlamlı iyileşme tespit edildi. F grubu; A grubuna ağrı yönünden üstün olmamakla birlikte özellikle günlük yaşam aktiviteleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir. F ve E grubunda ise tüm parametrelerde F grubu lehine bir fark mevcut iken bu fark sadece 1. hafta sonuçların istatistiksel olarak anlamlı bulundu. E ve A grubları arasında ise 6. hafta istirahat ağrıları dışında diğer tüm parametrelerde E grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı iyileşme tespit edildi Sonuç olarak, subakromial steroid enjeksiyonu özellikle ağrı üzerinde hızlı bir iyileşme sağlaması nedeni ile uygun hastaya ve doğru teknik kullanılarak yapılması koşulları ile OS S tedavisinde tercih edilebilir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Shoulder impingement syndrome ( SIS ) is consisted the largest reason of shoulder pain. Altough the main therapy is conservative therapy, but if effective therapy isn't made inmediately than surgical therapy will necessary. There is a lot of study about conservative therapy methods but there is no consensus about which method is much more effective than the other methods. İn this study we examined ultrasound therapy, interferantial current therapy, hot pock physical therapy, steroid injection to subacromial region and use of asemetazin in the SIS. İn this study the subject is fifty patients who complaned shoulder pain and the stage 1 and stage 2 in the impingement syndrome the mean of clinical and ultrasonographic evaluation. In the physical therapy group 17 patient are applied 15 sesion which is consisted 7 minutes 1,5 w / cm2 ultrasound, 10 minutes interferantial current 0-100 Hz and 20 minutes hot pock therapy and these patients are given 60 mg asemetazin twice daily for 20 days. In the injection group 18 patients are injected once 40 mg /lcc triamsinolon acetenoid and lcc % 2'lik citanest through posterior and these patients are given 60 mg asemetazin twice daily for 20 days. In the asemetazin group 15 patients are given 60 mg asemetazin twice daily for 20 days. The pain of patient's shoulder at the moment and at the rest were examened with using visual analog skala and the patient's daily living activity and the active range of movement were examined with using Constant-Murley table at the before therapy, 7.day, 21. day and the 6 weeks of therapy. All parameters of patient's at the these three groups were significantly improved at the 6 weeks of therapy. Altough f group and a group were similar at the mean of the pain but, F group patient's daily living activity were staticaly better than A group patients. Altough F group results were staticaly more improved at 7.day of therapy than E group results. There is no significantly diffirence to all parameters between F and E groups. E group results were more significantly improved than A group results to all parameters except rest pain at the 6. week of the therapy. In conclusion, subakromial steroid injection may prefered at the SIS therapy in the proper patient and using correct technic because of the rapid improvement of all parameters especialy pain. 48