Tip 1 diyabette NKT hücrelerinin rolü
The Role of NKT cells in type 1 diabetes
- Tez No: 165657
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda tip 1 diyabetin farklı dönemlerindeki hasta grupları ve non- diyabetik gruplarda NKT hücrelerinin sayıca ve fonksiyonca özelliği incelenerek bu hücre grubunun tip 1 diyabet patogenezi üzerindeki rolü araştırılmıştır. Gerek in vivo gerekse in vitro çalışmalar, hem NK hem de NKT hücrelerinin sayıca ve fonksiyonca yetersiz olduğunu desteklemekle birlikte, otoimmün diyabette bu hücrelerin rollerine yönelik farklı sonuçlar da bulunmaktadır. Periferik kan NKT hücre seviyeleri, sitokin profili ve sitotoksik aktiviteyi incelediğimiz çalışmamızda, tip 1 diyabet teşhis süresi 1 ay-1 yıl olan grup (Grup 1, n:5, yaş ortalaması: 31 ±7), teşhis süresi 1 yılın üstünde olan grup (Grup 2, n:4, yaş ortalaması: 22±8), tip 1 diyabetiklerin 1. dereceden non-diyabetik akrabası olan grup (Grup 3, n:7, yaş ortalaması: 30+9) sağlıklı kontrol grubu ( Grup 4, n:5, yaş ortalaması: 25±5) ile karşılaştırmıştır. Bu gruplarda ICA ve anti-GAD otoantikor pozitifliği incelendiğinde, her iki antikor bakımından Grup 1 ve Grup 2'de %100 pozitiflik saptanırken, Grup 3 ve sağlıklı kontrol grubunda pozitiflik saptanmamıştır. Flow sitometri yöntemiyle Va24 düzeyleri incelendiğinde, tip 1 diyabet teşhis süresi 1 ay-1 yıl olan grup, 1 yılın üstünde olan grup ve tip 1 diyabetiklerin 1. dereceden non-diyabetik akrabası olan grupta Va24 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0.05). 43Hücre içi IFN-y düzeyleri Grup 1, Grup 2 ve Grup 3'te kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuş (p0.05). Gruplarda sitotoksik aktivite ELISA yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In our study, the numerical and functional properties of NKT cells in different stages of diabetes and non-diabetic patients and the role of these cells on pathogenesis of diabetes are investigated. Althugh in vivo and in vitro studies support that both NK and NKT cells are deficient in autoimmune diabetes, there are some dictinct results about their role in type 1 diabetes. In our study, the levels of peripheral blood NKT cells, cytokine profile and cytotoxic activity of type 1 diabetes patients with a disease duration of between 1 month-1 year (Group 1, n:5, mean age: 31 ±7), disease duration of more than 1 year (Group 2, n:4, mean age: 22+8) and non-diabetic relatives of type 1 diabetic patients (Group 3, n:7, mean age: 30±9) are compared to healty control (Group 4, n:5, mean age: 25±5). Investigating ICA and anti-GAD positivity in these groups, Group 1 and Group 2 showed 1 00% positivity, whereas Group 3 and Group 4 did not show any positivity of these autoantibodies. Investigating the levels of Va24 with flow cytometry, the group with disease duration between 1 month - 1 year, the group with disease duration of more than 1 year and the group of first degree non-diabetic relatives of type 1 diabetics were found statistically decreased compared to healthy control group (p0.05). 45Investigating the levels of intracytoplasmic cytokine IFN-y in groups, Group 1, Group 2 and Group 3 was found significantly decreased compared to control group (p0.05). Cytotoxicity of groups was evaluated by ELISA and was found significantly decreased in Group 1, Group 2 and Group 3 compared to control group. Comparing intracytoplasmic IFN-y levels and CD161 surface molecule expressions to cytotoxicity values, a significant correlation was found (r=0.76). Decrease of IFN-y levels depending on CD161 expression, states the relationship between the diagnosis time of type 1 diabetes and cytotoxic activity of NK and NKT cells. Our results support the findings that NKT cells are decreased numerically and functionally in the early stages of type 1 diabetes. Decreasion of NKT cell numbers and functions in non-diabetic first degree relatives of type 1 diabetic patients suggests the role of preclinic progress in disease. In our study emphasizing the importance of NKT cells in the pathogenesis of type 1 diabetes, our findings state the parallelism between numerically reduction of NKT cells and release of IFN-y and cytotoxic activity. These results state the importance of NKT cells in the early stages of the pathogenesis of type 1 diabetes. 46