Tip II Diyabetes mellitusda prokalsitonin düzeyleri
Procalcitonin levels in Type II Diabetes mellitus
- Tez No: 165656
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SEYMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tip II DM'un inflamatuar bir hastalık olduğu ve yol açtığı komplikasyonların ortaya çıkmasında da immün mekanizmaların önemli rolü olabileceği bildirilmektedir. Prokalsitonin inflamatuar patolojilerde yükselen ve bir çok inflamatuar hastalığın erken teşhis ve takibinde yararlanılan bir akut faz reaktamdır. Prokalsitonin geninde, NI'Kp ve AP-1 faktörlerinin aktive ettiği spesifik promoter bölgeleri inflamatuar durumlarda aktive olmaktadır. Diyabette ise glikolize son ürünlerin, NFk[İ ve AP-1 aktivasyonuna yol açmaları, bu faktörlerinde prokalsitonin geni içinde spesifik promoter bölgelerini aktive etmesi ve prokalsitonin geni ürününün ekspresyonuna yol açması, tip II diyabetik hastaların serum prokalsitonin düzeylerinde artış olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, tip II diyabetin gelişimi esnasında meydana gelen pankreas adacık hücrelerindeki amiloid birikiminin, beta hücre ölümü ve oksidatif stresdeki artışında bu immün aktivasyona katkıda bulunabileceği ve diyabetin oluşum aşamalarında prokalsitonin ekspresyonunun gerçekleşebileceği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı Tip II DM hastalarında inflamatuar bir işlem'in varlığını, infiamatuar patolojilerde spesifik olarak yükselen prokalsitonin düzeyi ile değerlendirmek ve komplikasyonlar öncesi bir belirteç olup olamayacağının araştırılmasıdır. Bu çalışmada 18 Tip II DM'lu hastadan oluşan, hasta grubu ile 10 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
It has been reported that type 2 DM is an inflammatory disease and immun mechanisms may have an important role in its complications. Procalcitonin is an acute phase protein which is elevated by inflammatory pathologies, and used in the early diagnosis or monitoring in many diseases. In procalcitonin gene, specific promoter sites are activated by NF^Nuclear factor k(S ) and AP-1 (Activator protein-1) factors in inflammatory conditions. In type 2 diabetes mellitus, it has been thought that an increase in the type 2 diabetic patients' serum procalcitonin levels is possible due to the fact that advanced glycation end products (AGEs) results in NF«P and AP-1 activation, and these factors activate specific promoter sites in the procalcitonin gene, and these factors induce procalcitonin gene expression. Besides, accumulation of amyloid in the islets, beta cell death and increase of oxidative stress may contribute immun activation in the patients with type 2 diabetes. All of these factors could contribute inducing of procalcitonin gene expression. The aim of this study was to determine the existence of an inflammatory process and whether or not procalcitonin is a specific marker in patients with type 2 DM. Eighteen type 2 DM patients were compared with normal ten non-diabetic subjects in this study.