Farklı sıra üzeri açıklığının şekerpancarı (Beta vulgaris saccharifera L.)'nın verim ve kalitesine etkisi
The Effects of different plant densities on the yield and quality of sugarbeet (Beta vulgaris saccharifera L.)
- Tez No: 16567
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
* tli ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI SIRA ÜZERİ AÇIKLI?IN ŞEKERPANCARI (sacchariferaL.)'mn VERİM VE KALİTESİNE ETKİSİ Aynur KARABULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Celâl ER 1991, Sayfa: 36 Jüri : Prof.Dr. Celâl ER Prof. Dr. Emin EKİZ Prof.Dr. Nazimi AÇIKGÖZ Bu araştırma, 1990 senesinde, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin Şeker Araş tırma Enstitüsünde, Etimesgut Deneme İstasyonunda yürütülmüştür. Bitki sıklık ve dağılımını, diğer bir deyişle sıra üzeri açıklığını tohumun tarla çıkışı belirlemektedir. Denemede kullanılan tohumun çimlenme gücü % 90'dır. Bu çimlenme gücüne sahip Kawemaja çeşiti. farklı sıra üzeri açıklıklarda, farklı bitki sıklık ve dağılımlarını teşekkül etmiştir. X cm'de 10.000 bitki/da, 15 cm'de 10.567 bitki/da ve 17 cm'de ise 9783 bitki/da bitki yoğunluğu elde edilmiştir. Farklı sıra üzeri açıklıkların, pancar ve şeker verimine etkisi fazla olmamıştır. En yüksek pancar verimi, 8 cm'de 5859 kg/da olurken, 15 cm'de 5815 kg/da ve 17 cm'de ise 55 1 5 kg/da olmuştur.IV Sıra üzeri açıklıklar arttıkça şeker varlığında çok önemli olmamakla birlikte bir azalma görülmüştür. Şeker oranı 8 cm'de % 18.22, 15 cm'de % 18.44 ve 17 cm'de ise % 18.01 olmuştur. Bu oranlar arasındaki mutlak değer fark, Asgari önemli Fark (A.Ö.F.) metoduna göre, % 1 ve % 5 seviyesinde istatistiki olarak önemsiz bulun muştur. Şekerpancannda kalite göstergelerinden biri olan AmN miktarı ise, sıra üze ri açıklık arttıkça artmıştır. K miktarı, en fazla 15 cm'de, sonra sırasıyla 17 cm ve 8 cm'de görülmüştür. En fazla arıtılmış şeker verimi 883 kg/da ile 8 cm açıklıktan elde edilmiştir. 15 cm ve 17 cm açıklıktan ise sırasıyla 832 kg/da ve 761 kg/da alınmıştır. Bu durumda, 17 cm. açıklık için bulunan değer % 5 A.Ö.Fa göre önemli bulunurken diğerlerinde istatistiki olarak önemli bir farklılık görülmemiştir. Yapılan bu denemede, farklı sıra üzeri açıklıkların kalite ve verime etkisi * önemli bulunmamıştır. Pancar verimi mesafe arttıkça nispî olarak azalmakta ise de, bu istatistiki olarak önemli değildir. Şeker verimindeki fark ise 17 cm'de, % 5 seviye sinde önemli bulunurken, % 1 seviyesinde önemsiz bulunmuştur. Deneme sonuçla rını, 1990 yılının şartlarının sağlanabildiği; ileri ve üstün bir tarım tekniğinin uygu landığı yerlerde, seyreltmesiz ekimi (15 cm ve 17 cm sıra üzeri açıklığı) rahatlıkla önerebiliriz. Böylelikle hem tohumdan, hem de iş gücünden tasarruf edilmiş olacak tır. ANAHTAR KELİMELER : Şekerpancarı, Tarla tohum çıkışı, Bitki sıklığı, Farklı sıra üzeri açıklık, Pancar verimi, Pancar kalitesi, Arıtılmış şeker verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT PLANT DENSITIES ON THE YIELD AND QUALITY OF SUGARBEET (Beta vulgaris saccharifera L.) Aynur KARABULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Celâl ER 1991, Page: 36 Jury: Prof. Dr. Celâl ER Prof. Dr. Emin EKİZ Prof. Dr. Nazimi AÇIKGÖZ This research was conducted at Etimesgut Experimental Station of Sugar Research Institute of Turkish Sugar Factories Company in 1990. Plant desinty is determined by the germination capacity the experiment was 90 %. The variety used in this work, Kawemaja, gave different plant densities; with the distance of 8 cm between two plants in the same row, the density was 10.000 plants/da, with 15 cm, 10.567 plants/da and with 17 cm, 9783 plants/da. Different plant densities did not have important effects on the yield of sıgarteet. The highest yield, 5859 kg/da, was obtained with the distance of 8 cm between two plants in the same row. With 15 cm the yield was 5815 kg/da and with 17 cm, it was 5515 kg/da. As the distance between two plants increased, a little decrease in sugar content was observed. The sugar content was 1 8,22 % with 8 cm distance, 18, 44 % with 15VI cm and 18, 01 % with 17 cm. There was no significat difference at both 1 % and 5 % among these values. The AmN content which is an important indicator of the quality in sugarbeet inceased as the distance between two plants increased. The amount of K was the highest with 17 cm and 8 cm respectively. The highest purified sugar yield, 883 kg/da and was obtaiend at, the spacing of 8 cm and it was 832 kg/da and 761 kg/da at the spacing of 15 cm and 17 cm respectively.In this case only the yield obtained at the spacing of 17 cm was important statistically at 5 % level. In this work it was found that different plant densities has no significant effects statistically on the yield and quality. Although the yield of sugarbeet decreases relatively, as the distance increases, it is statistically not important. The difference among sugar content is only significant with 17 cm at 5 % level. There is no significant difference among there different plant densities at 1 % level. The results of the experiment can be advised to the places where the conditions are similar to those of 1990, the distance used between two plants are 15 cm or 17 cm and, good agronomic practices are performed with high agricultural techniques. Therefore important amount of seed and resources could be saved. KEY WORDS: Sugarbeet, Emergency, Plant density, Different sowing rates, Yield of sugarbeet, Quality of sugarbee, Purified sugar yield.