Ankara'da seraların yapısal ve fonksiyonel özellikleri
Structural and functional properties of greenhouses in Ankara
  1. Tez No: 16566
  2. Yazar: BERNA CARTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisana Tezi ANKARA'DA SERALARIÎÎ YAPISAL VE FONKSİYONEL ÖZELLİKLERİ Berna CARTO?LU Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Bulama Bölümü Danışman : Prof.Dr. Ali BALABAN 1991, Sayfa : 97 Jüri : Prof. Dr. Ali BALABAN Prof. Dr. Erkan BENLİ Prof. Dr. Aydın ÖNEŞ Bu. çalışma, Ankara ili sınırları içerisinde bulunan seraların envanterlerinin çıkarılması, yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi ve Ankara koşullarına uygun bir sera projesinin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için Ankara'da bulunan 52 adet özel ve 81 adet kamunun olmak üzere toplam 133 sera incelenmiştir. Bunlar arasından rastgele üç sera seçilerek; bunlarda seraların envanterinin belirtil mesi amacıyla gerekli analizler uygulanmıştır. Ayrıca araştırma alanında yaygın olarak bulunan TZDK tipi standart seranın Ankara koşulları için, ısıtma projesi hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda, kamu seralarında, özel işletmelere ait seralara göre daha geniş kesitli taşıyıcı malzemelerinin kullanıldığı belirlenmiştir. Bundan başka kış aylarında daha iyi bir ısıtma sağlayabilmek için seraların birçoğunda iç ortam düzenlemelerinin yapıldığı gözlenmiştir. Çalışmanın sonunda, Ankara ikliminde uygulanabilecek taban alanı 270 m2 olan bir sera projesi hazırlanmıştır. Bu projede, seranın çevre koşullarının denetimi için gerekli olan havalandırma ve ısıtma sistemi de belirtilmiştir. Ankara'nın iklim koşullarına uygun olarak projelenen seranın 1991 yılı birim fiyatlarına göre maliyeti, 41 x 106 TL. olarak saptan mıştır. ANAHTAR KELİMELER : Sera, çevre koşulları, sıcaklık, bağıl nem, ışıklandırma, soğutma, ısıtma.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis STRUCTURAL AND FUNCTIONAL PROPERTIES OF GREENHOUSES IN ANKARA Berna CARTO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Farm Structures and Irrigation Department Supervisor : Prof.Dr. Ali BALABAN 1991, Page: 97 Jury : Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Erkan BENLÎ Prof.Dr. Aydın ONES The main purpose of this study was to investigate the structural and functional characteristics of greenhouses in Ankara and to develop a prototype suitable for the local conditions. For this purpose, 52 private and 81 institutional a total of 133 structures were surveyed. The analysis of data collected showed that construction elements of the Institutional greenhouses were more oversized..than the private ones. In most of the greenhouses studied effortg were made to create suitable environmental conditions. 2 Greenhouse prototype developed has a floor area of 270 m. Required ventilation and heating systems are provided for environmental control. Construction cost of the prototype was estimated to be around 41 x 10« TL. KEY WORDS : Greenhouse, environmental conditions, temperature, relative humidity, lighting, cooling, heating.