Fasulye (Phaseolus vulgaris L.var. nanus DEKAP.) tohumlarına uygulanan farklı EMS (ethyl methane sulphonate) dozlarının M1 bitkilerinin bazı özelliklerine etkileri
The Effects of different doses of EMS (ethyl methane sulphonate) on some characters of M1 plants of dwarf bean (Phaseolus vulgaris L. var. nanus DEKAP.)
  1. Tez No: 16568
  2. Yazar: NİLAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. C. YAŞAR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi FASULYE (Phaseolus vulgaris Lvar. nanus DEKAP.) TOHUMLARINA UYGULANAN FARKLI EMS {Ethyl Methane Sulphonate) DOZLARININ Mı BİTKİLERİNİN BAZI ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Nilay ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ 1991, Sayfa: 37 Jüri: Doç.Dr.C.Yaşar ÇİFTÇİ Prof.Dr.H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr.Yusuf KIRTOK Bu araştırma, 1990 yılında A. Ü.Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde yapılmıştır. Araştırmanın amacı; dört farklı EMS (Ethyl Methane Sulphonate) dozları uygulanan bodur horoz fasulye tohumlarının kontrol ve Mı bitkilerindeki bazı bitki özellikleri üzerine, bu dozların etkilerini belirlemektir.IV Bu amaçla; materyal olarak 4F-2629 fasulye hattının tohumları, mutagen olarak da EMS'in 0.001, 0.002, 0.003 ve 0.004 dozları kullanılmıştır. Tohumlara 24 °C'de 3 saat süreyle EMS dozları uygulanmış ve uygulama sonrası tohumlar 3 saat süreyle yıkanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; artan EMS dozları; çıkış oranı, fide boyu, bitki boyu, bitki ağırlığı, bitkide bakla ağırlığı, bitkide dane verimi, dane tutma oranı, hasat indeksi, canlılığın devamlılığı özelliklerine ilişkin değerlerde belirgin azalmalara neden olmuştur. Ancak bitkideki bakla sayısı ortalaması doz artışına paralel olarak yükselmiştir. Bakla sayısında görülen bu artış yüksek steriliteden dolayı, bitkideki bakla ağırlığı, bitkide dane verimi ve hasat indeksi üzerine aynı yönde yansımamıştır. Bu bulgularımız; fasulye tohumlarına uygulanan farklı EMS dozlarının; kontrol ve Mı bitkilerinde ele alınan bitki özellikleri üzerine olumsuz etkide bulunduğunu ve doz artışıyla birlikte fizyolojik zararının da arttığı göstermiştir. Bu özelliklerde ortaya çıkacak farklılıkların; mutant bireylerin belirlenmesinde, M2 ve diğer generasyonlarda yapılacak seleksiyonlarda yardımcı olacağı beklenmek tedir. ANAHTAR KELİMELER: 4F-2629 bodur horoz fasulye hattı, Phaseolus vulgaris Lvar. nanus DEKAP, mutasyon ıslahı, mutagen, EMS (Ethyl Methane Sulphonate) dozları, phosphate buffer.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT DOSES OF EMS (Ethyl Methane Sulphonate) ON SOME CHARACTERS OF Mi PLANTS OF DWARF BEAN (Phaseolus vulgaris Lvar. nanus DEKAR) Nilay ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Doç.Dr.C.Yaşar ÇİFTÇİ 1991, Page: 37 Jury: Assoc.Prof.Dr.C.Yaşar ÇİFTÇİ Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr.Yusuf KIRTOK This research was conducted at the University of Ankara, Faculty of Agriculture, Department of Agronomy in 1990. The aim of this research was to determine the effect of different doses of EMS on the characters of the rate of emergence, seedling height, plant height, plant weight, number of pods per plant, pod weight per plant, seed yield per plant, harvest index, fertility and the rate of survival plant at harvest time in control and Mi plants of dwarf bean.VI With this aim the dwarf bean variety 4F-2629 was used as material and also doses of 0.1 %, 0.2 %, 0.3 % and 0.4 % of EMS were applied at 24°C for 3 hours. The seeds treated were washed for 3 hours According to the results of this research The increasing of EMS doses have caused significant differences which were negative direction on the characters of the rate of emergence, seedling height, plant height, plant weight, pod weight per plant, seed yield per plant, harvest index, fertility and the rate of survival plant at harvest time except the number of pods per plant. The increasing of number of pods per plant have not caused the increasing of the pods weight per plant, the seed yield per plant and harvest index because of sterility which was at high level. These results of this research have shown that, the different doses of EMS have caused negative and significant effects on the characters determined in M1 plants and control group. The increasing of EMS doses have increased physiological damage. These differences in these characters may help to ob tain the mutated plant and to be done selections in M2 generation. KEY WORDS: 4F-2629 dwarf bean, phaseolus vulgaris Lvar. nanus DEKAP, mutation breeding, mutagen, EMS (Ethyl Methane Sulphonate), phosphate buffer.