Sağlıklı 0-3 aylık bebeklerde normal spinal ultrasonografi verileri-konus medüllaris sonlanımı, çaplar ve normal varyasyonlar
- Tez No: 165703
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Gerilmiş kord sendromunun tanı kriterlerinden biri spinal kordun spinal kanal içinde düşük yerleşimidir. Bu nedenle sağlıklı çocuklarda spinal kordun sonlandığı normal seviyenin bilinmesi gerekir. Klasik bilgilere göre yenidoğanlarda lomber 3. vertebra düzeyinde olan konuş medullaris 2 ay civarında erişkin seviyesi olan L1-2'ye yükselmektedir. Halen yenidoğanlarda konuş medullarisin normal sonlanım sınırları tartışmalıdır. Bu çalışmada yaşları 0-3 ay arasında olan toplam 329 sağlıklı yenidoğan (n:142) ve süt çocuğu (n:187) spinal ultrasonla incelenerek konuş medullarisin sonlanım düzeyi belirlendi. Spinal kordun torakal ve lomber çapı ölçüldü. Olguların %47.4'ünde konuş medullarisin seviyesi L1-2 aralığında idi, bunu L2 izlemekteydi %34.7). Bununla birlikte 1-15 günlük yaş grubunda ise en sık sonlanım L2'deydi (%40.3), bunu L1-2 izlemekteydi (%37.3), bu da konuş medullaris düzeyinde küçük ancak anlamlı bir artışı göstermektedir. Torakal ve lomber çaplarda yaşla birlikte artış görülmektedir. Normal varyant olarak değerlendirilen santral eko kompleksi genişlemesi %6.6 olguda gözlenmiştir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Knowledge of the range of the normal position of the conus medullaris is essential for the diagnosis of tethered cord. Classically it has been thought that the normal conus is located at lumbar 3 vertebral body in newborns, rising to the adult level of L1-2 at two months of age. The normal range for conus medullaris in neonates still has been debated. We aimed to establish the normal location range of the conus medullaris in 329 healthy neonates and infants up to the age of three months ( 142 full-term, 187 infants ) by using spinal ultrasound. Sagittal diameters of the thoracic and lombar spinal cord were also measured. In all age groups the most common position of the conus was L1-2 level (47.4%) followed by L2 level (34.7%). However in the age group of 1-15 days, 40.3% of the newborns had the conus ended at the level of L2 and 37.3% at L1-2 indicating a small but significant rise. Our results showed an increase in thoracal and lumbar diameters with age. Central echo complex appeared widened in 6.6% of our study group and was interpreted as normal variant. 36