Isparta il merkezinde intihar girişimi ve ölüm düşünceleri epidemiyolojisi
Epidemiology of attempted suicide and death ideas in the city of Isparta
  1. Tez No: 165715
  2. Yazar: İNCİ MELTEM ATAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
101 7. ÖZET Bu çalışmada Isparta il merkezinde intihar girişimi ve ölüm düşüncelerinin yaygınlığı araştırılmış; sosyodemografik, sosyoekonomik özellikler ve ruhsal bozukluklarla ilişkileri değerlendirilmiştir Çalışmaya Isparta il merkezini temsil edebilir büyüklükte basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 600 birey alınmıştır. Çalışmada geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış, DSM-IV Eksen I tanılarının konması için geliştirilmiş, yan yapılandırılmış bir klinik görüşme ölçeği olarak SCID-klinik versiyonu (SCID-CV) kullanılmıştır. İntihar girişiminin yaşam boyu yaygınlığı %4,3 olarak saptanmıştır. Bireylerin %27,5'inde ise yaşamlarının herhangi bir döneminde ölüm düşüncelerinin mevcut olduğu belirlenmiştir. Kadınlarda ve genç erişkinlerde hem ölüm düşünceleri hem de intihar girişimi oranlan daha yüksek bulunmuştur. Tüm intihar girişimleri öncesinde bir stres faktörü tanımlanmıştır. Ailede intihar girişimi öyküsü bulunanlarda ölüm düşünceleri ve intihar girişimi oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Major depresif bozukluğun intihar girişimi ve ölüm düşünceleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Agorafobili panik bozukluk ve özgül fobi ölüm düşünceleri ile ilişkili bulunmuştur. Yaygın anksiyete bozukluğu bulunan bireylerde intihar girişimi ve ölüm düşüncelerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür bilgileri gözden geçirilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
102 8. SUMMARY In this study, the prevalances of attempted suicide and death-ideas have been searched and their relations of sociodemographic, socioeconomic characteristics and mental disorders have been evaluated in the city of İsparta. 600 individuals represented the population of İsparta by using simple randomized sampling method have been selected. Clinical version of SCID developed as a semi-structured clinical interview scale and performed its specifity and sensitivity for diagnoses of DSM-IV Axis-I disorders have been used in this study. The prevalance of lifetime suicide attempts have been determined by 4,3%. Lifetime death-ideas have been found for 27,5% of the individuals. Both the death- ideas and the suicide attempts have been found to be much more prevalent in women and young adults. A stress factor has been defined before all the suicide attempts. The rates of suicide attempts and death-ideas have been found to be more prevalent in the individuals having a family history of suicide attempts. Suicide attempts and death-ideas have been found to be associated with major depressive disorder. It has been determined that the rates of death-ideas and suicidal attempts have been increased with the number of the past major depressive episodes. Death-ideas have been found to be associated with panic disorder with agoraphobia and specific phobia. Suicide attempts and death ideas have been determined more frequently in the individuals with generalized anxiety disorder. The findings got during the study have been compared with former studies in the literature.