Isparta il merkezinde anksiyete bozukluklarının epidemiyolojisi
- Tez No: 165716
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURU GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
74 7. ÖZET Amaç: Dünyada ve ülkemizde anksiyete bozulduklarının epidemiyolojisi ile ilgili az sayıda çalışma mevcuttur. Anksiyete bozukluklarının epidemiyolojisi ile ilgili çalışmalar ile anksiyete bozukluklarının hem toplumdaki yaygınlığının belirlenmesine, hem de sosyodemografik etkenlerle ilişkilerinin araştırılması suretiyle o topluma özgü olası risk etkenlerinin saptanmasına yardımcı olunacaktır Bu nedenle çalışmamızda Isparta il merkezinde anksiyete bozukluklarının yaşam boyu yaygınlığı, sosyodemografik veriler, olumsuz yaşam olayları ve yaşamı tehdit eden travma öyküsü, fiziksel ve ruhsal bozukluk öyküsü, ailede psikiyatrik hastalık öyküsü ve tedavi arama davranışı arasındaki ilişkilerin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini Isparta il merkezini temsil edebilecek şekilde basit rastgele yöntemle belirlenmiş 18-65 yaşlan arasındaki 600 kişi oluşturmuştur. Çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında kişiler bilgilendirilmiş ve görüşmeyi kabul edenlere görüşmeci tarafından hazırlanmış olan anket formu uygulanmış ve görüşme SCID-CV ile yapılmıştır. Sonuçlar: Anksiyete bozukluklarının yaşam boyu yaygınlığı %35,2 olarak bulunmuştur. Yaşam boyu yaygınlığı en yüksek oranda bulunan üç anksiyete bozukluğu özgül fobi (%8,0), yaygın anksiyete bozukluğu (%8,0) ve obsesif kompülsif bozukluğu (%5,0) olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda diğer anksiyete bozukluklarının yaşam boyu yaygınlığı agorafobili panik bozukluk için %1,7, agorafobisiz panik bozukluk için %3,5, agorafobi için %0,8, travma sonrası stres bozukluğu için %4,2 ve sosyal fobi için %3,8 olarak saptanmıştır. Tartışma: Çalışmamızda anksiyete bozuklukları; kadınlarda, düşük seviyede eğitim düzeyi olan kişilerde, orta ve düşük seviyede sosyoekonomik düzeyde olanlarda, ailesinde psikiyatrik hastalık öyküsü olanlarda, ruhsal hastalığı olduğu düşüncesine sahip olanlarda, psikiyatrik tedavi almış ya da görüşme sırasında almakta olanlarda daha yüksek oranda saptanmıştır. Dünyada ve ülkemizde yapılmış çalışma sonuçlan ile karşılaştırıldığında ve sosyoekonomik koşullan göz önünde bulundurulduğunda Isparta il merkezinin anksiyete bozuklukları açısından risk gruplarım barındırıyor olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
75 8. SUMMARY Objective: The knowledge gathered from the studies examining the epidemiology of anxiety disorders is unfortunately far from being adequate. This inadequacy is even more prominent in our country. With epidemiological studies carried out in different cultures, the prevalence rates of anxiety disorders, the relationship between specific risk factors such as the sociodemographic variables and cultural characteristics can be determined. The aim of our study is to determine the lifetime prevalence of anxiety disorders in İsparta and the relationship of the anxiety disorders with the sociodemographic variables and physical and mental disorders, and several other risk factors. Method: The sampling frame consisted of 600 subjects (18-65 years old) determined by the simple random sampling method to be representative of the target population in İsparta. All subjects were informed about the aim and procedure of the study. To the subjects who accepted to be involved in the study, a questionnaire inquiring the sociodemographic variables and information about other specified risk factors was applied. All the subjects were interviewed by Structured Clinical Interview for Diagnosis-Clinical Version (SCID-CV). The statistical analysis was carried out with Statistical Package for Social Sciences (SPSS; Version 1 1.0). Results: In our study the lifetime prevalance of anxiety disorders was estimated as 35.2 %. The lifetime prevalances of the spesific anxiety disorders in our study are as following: Spesific phobia (8 %), generalized anxiety disorder (8 %), obsessive- compulsive disorder (5 %), panic disorder with agoraphobia (1,7%), panic disorder without agoraphobia (3,5%), agoraphobia (0,8 %) post-traumatic stress disorder (4,2 %), social phobia(3,8 %). Discussion: Overall evaluation of the results revealed that anxiety disorders in general (except spesific phobia) are more frequent in females, in individuals with lower education level with low and intermediate socioeconomic levels, in individuals having a relative with a psychiatric disorder, in subjects who are aware of the fact that they have psychological problem, and who have received psychiatric treatment before and/ or at the time of the inquiry. When compared with the previous relevant studies carried out in several other countries and in our culture; İsparta seems to involve risk groups for the anxiety disorders, and further study to clarify the76 relationship of the risk factors with the prevalence of anxiety disorders in our culture is warranted.