Staphylococcus aureus suşlarında çeşitli virulans faktörlerinin araştırılması
The investigation of several virulence factors in Staphylococcus aureus strains
- Tez No: 165728
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEN BÜYÜKBABA BORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada çeşitli klinik örneklerden izole edilen 60 MRSA ve 60 MSSA olmak üzere toplam 120 S.aureus susu ile çalışılmıştır. Bu suşların tüpte koagülaz, TNaz ve DNaz özellikleri araştırılmış, tüm suşlarda tüpte koagülaz, TNaz aktivitesi belirlenirken, 120 susun 97'sinde DNaz aktivitesi saptanmıştır. DNaz testinin duyarlılığının %80, özgüllüğünün ise %100 olduğu belirlenmiştir. Protein A belirlenmesi için“Staphytect Plus Oxoid”kiti kullanılmış, 60 MRSA susunun 55'inin, 60 MSSA susunun ise 53'ünün Protein A ürettiği saptanmış ve bu iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p=0.76). B/S üretiminin belirlenmesi için KKA ve SMPY'leri kullanılmıştır. KKA'da MRSA suşlarının 36 (%60)'sında, 60 MSSA susunun ise 37 (%62)'sinde B/S üretimi saptanmıştır. SMPY'inde ise 60 MRSA susunun 52 (%87)'sinde, MSSA suşlarının ise 49 (%82)'unda B/S üretimi saptanmıştır. Tüm S.aureus suşları için 2 yöntem karşılaştırıldığında, KKA'da 73 (%61) suş için B/S üretimi saptanırken, SMPY'de 120 S.aureus susunun 101 (%84)'inde B/S üretimi belirlenmiştir. S.aureus suşlarının pigmentasyon özellikleri Baird-Parker ağarda incelenmiştir. MRSA suşlarının 45 (%75)'inde, MSSA suşlarının 46 (%77)'sında bu pigment gözlenmiştir, a toksin ve p toksin saptanması için insan ve koyun kanlı besiyerleri kullanılmıştır. 60 MRSA susunun 55 (%92)'i a toksin üretirken, 60 MSSA susunun 22 (%37)'si bu toksini üretmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Investigation of several virulance factors in Staphylococcus aureus strains In this study 60 MRSA and 60 MSSA in total 120 S.aureus strains from several clinical materials were studied. TNase, DNase and tube coagulase activities of these strains were studied. In all S.aureus strains, TNase and tube coagulase activities were detected, but in 97 of 120 strains the DNase activity was not detected. The sensitivity and the spesificity of DNase are 80% and 100% respectively. To determine Protein A, an Oxoid kit called“Staphytect Plus”is used. The Protein A production of 55 of 60 MRSA strains and 53 of 60 MSSA strains were detected and there were no any differences between these two groups (p=0.76). To determine the B/S production, CRA and SMP methods were used. In CRA, 36 (60%) of MRSA strains and in 37 (62%) of MSSA strains were detected as B/S producers. In SMP assay, 52 (87%) of MRSA and 49 (82%) of MSSA strains were B/S producers. When these 2 methods were compared to each other in 120 S.aureus strains, with CRA and SMP methods 73 (61%) and 101 (84%) S.aureus strains were detected respectively as B/S producers. The pigmentation characteristics of S.aureus strains were observed on Baird-Parker agar. This pigment was observed in 45 (75%) MRSA and 46 (77%) MSSA strains. To detect a and B toxin two media that were prepared with 5%human and sheep blood, were used. 55 (92%) of 60 MRSA strains, 22 (37%) of 60 MSSA produced a toxin.