Toplum kaynaklı metisilin dirençli staphylococcus aureus (CA-MRSA) suşlarında kromozomal kaset tiplerinin polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemleri ile araştırılması
Investigation of cassette chromosome types with polimerase chain reaction (PCR) in community-associated methicillin resistant staphylococcus aureus (CA-MRSA) strains
  1. Tez No: 242607
  2. Yazar: SAEID BARKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
S. aureus tüm dünyada toplum ve hastane kaynaklı enfeksiyonlara yol açan en önemli patojenlerden birisidir. Toksik şok sendromu, gıda zehirlenmesi, haşlanmış deri sendromu gibi toksikojenik hastalıklara; impetigo, follikülit, fronkül, karbonkül, sellülit, blefarit, mastit, cerrahi yara enfeksiyonları gibi lokal piyojenik hastalıklara ve endokardit, osteomiyelit, artrit, sepsis, pnömoni, idrar yolu enfeksiyonları, metastatik abseler ve menenjit gibi sistemik enfeksiyonlara yol açmaktadır. Nazal taşıyıcılık S. aureus enfeksiyonları için önemli bir risk faktörüdür. Önceleri bir nozokomiyal enfeksiyon etkeni olarak kabul edilen metisilin dirençli S. aureus (MRSA)'lar, 1980'lerden itibaren toplum kaynaklı enfeksiyonlardan da izole edilmeye başlamıştır. Çalışmanın amacı, konvansiyonel ve moleküler yöntemler kullanarak, çeşitli klinik örneklerden ve çeşitli yaş gruplarındaki sağlıklı taşıyıcılardan izole edilen S. aureus suşlarının direnç profillerinin ve virulans faktörlerinin belirlenmesi ve CA-MRSA suşların kromozomal kaset tiplerinin (SCCmec ve ccr gen kompleks) PCR yöntemleriyle araştırılmasıdır.Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Enfeksiyon etkeni olmayan CA-MRSA suşlarının elde edilmesi amacıyla, Ekim 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında, yaşları 4 ile 85 arasında değişen toplam 1040 sağlıklı bireyden burun ve koltuk altı örnekleri alınmıştır. Steril nemlendirilmiş eküvyonlar kullanılarak alınan burun ve koltuk altı örnekleri stuart taşıma besiyeri içerisine alınarak %5 koyun kanlı agar, EMB besiyeri ve antibiyotikli-SDA besiyerlerine inoküle edilerek rutin bakteriyolojik incelemeler yapılmıştır. Enfeksiyon etkeni olan 31 CA-MRSA suşu, 2004-2005 yılları arasında, İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çeşitli polikliniklerine başvuran ve yaşları 4 ile 76 arasında değişen hastalardan alınan örneklerden (idrar, üretral akıntı, burun, püy, yara, eklem sıvısı) enfeksiyon etkeni olarak izole edilmiştir. S. aureus'u düşündüren gram pozitif koklardan katalaz, koagülaz, tüpte koagülaz testleri, mannitol salt agar ve DNaz testi yapılmıştır. Tüm S. aureus suşlarından fenol kloroform yöntemiyle DNA ekstraksiyonu yapılmış, PCR ve multipleks PCR yöntemleriyle mecA, PVL, SCCmec ve ccr gen kompleksi araştırılmıştır.1040 sağlıklı bireyde S.
Özet (Çeviri)
S. aureus is one of the major causes of infections in both communities and hospitals worldwide. It is associated with toxigenic diseases such as toxic shock syndrome, food poisoning, scalded skin syndrome; local pyogenic diseases such as impetigo, folliculitis, furuncles, carbuncles, cellulites, blepharitis, mastitis, surgical wound infections; and systemic infections such as endocarditis, osteomyelitis, arthritis, sepsis, pneumonia, urinary tract infections, metastatic abscesses and meningitis. Nasal carriage is an important risk factor for S. aureus infections. Formerly known to be a nosocomial pathogen, methicillin resistant S. aureus (MRSA) has begun to be isolated from community associated infections since the 1980s. The aim of this study is to determine the resistance profiles and virulance factors of S. aureus strains isolated from various clinical specimens and healthy carriers of different age groups, and to investigate the cassette chromosome types (SCCmec ve ccr gen complex) with PCR methods.This study was carried out at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Microbiology and Clinical Microbiology. In order to obtain CA-MRSA strains, nasal and axillary specimen were taken from 1040 healthy individuals of ages from 4 to 85, between October 2007 and May 2008. Taken using sterile moistured swabs and carried in Stuart?s transpor media, nasal and axillary specimen were inoculated on to 5% sheep blood agar, EMB media and SDA (including antibiotics) for routine bacteriological examinations. 31 CA-MRSA strains as infectious agents were isolated from urine, uretral discharge, nasal, pus, wound, joint fluid samples of outpatients of ages from 4 to 76 who applied to Istanbul Haydarpaşa Numune, Teaching and Research Hospital between 2004-2005. For all S. aureus strains, DNA extraction was performed by phenol chloroform method and mecA, PVL, SCCmec genes and ccr gene complex was investigated by PCR and multiplex PCR methods.The rate of S.