Ertapenemin klinik örneklerden izole edilen çeşitli bakterilere karşı in vitro etkilerinin araştırılması
In vitro activites of ertapenem against various bacteria isolated from clinical isolates
  1. Tez No: 165727
  2. Yazar: VAROL BEKTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ÖTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İdrar yollan enfeksiyonlarında en sık karşılaşılan Escherichia coli, bir hastane enfeksiyonu kaynaklı pnömoni etkeni olan Klebsiella pneumoniae ve septisemiye kadar çeşitli klinik tabloların ortaya çıkmasına neden olan Staphylococcus aureus günümüzde toplum ve hastane enfeksiyonlarının en önemli etkenlerindendir. Bu bakteri suşlarının sebep olduğu enfeksiyonlar genellikle hızla geliştiğinden, ancak etkili bir antibiyotik tedavisi uygulandığı taktirde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu çalışmada ertapenem, meropenem, piperasilin ve siprofloksasinin idrar örneklerinden izole edilmiş 20 E. coli, 20 K. pneumoniae ve cerahatten izole edilmiş 20 metisiline duyarlı S. aureus susuna karşı in vitro etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla antibiyotiklerin minimum inhibitor konsantrasyonları (MİK) mikrodilüsyon yöntemiyle araştırılmış, elde edilen MİK değerleri esas alındığında E. coli suşlannın %100'ü ertapenem ve meropeneme, %60'ı piperasiline ve %85'i siprofloksasine duyarlı; K. pneumoniae suşlannm %100'ü ertapenem ve meropeneme, %40'ı piperasiline ve %85'i siprofloksasine duyarlı; S. aureus su şiarının %90'ı ertapenem ve meropeneme ve %100'ü siprofloksasine duyarlı olarak saptanmıştır.. Çalışmamızda denenen antibiyotiklere ait minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) değerlerinin ise MİK değerlerine eşit veya iki katı konsantrasyonlarda bulunması, bu antibiyotiklerin E. coli, K. pneumoniae ve S. aureus enfeksiyonlarının tedavisinde istenilen bakterisidal etkiyi oluştura bileceklerini göstermektedir. Genişlemiş spektrumlu beta laktamaz üretimi Enterobacteriaceae ailesindeki bakterilerin beta laktam antibiyotiklere direncindeki en önemli mekanizmadır. Çalışmamızda çift disk sinerji yöntemi ile yedi E. coli ve 10 K. pneumoniae susunda GSBL varlığı araştırılmış, suşlann hiçbirinde GSBL pozitifliğine rastlanmamıştır. Sonuç olarak bulgularımız E. coli ve K. pneumoniae'nm neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde ertapenem ve meropenemin, S. aureus'un etken 60olduğu enfeksiyonların tedavisinde ise siprofioksasinin kullanılabileceğini göstermektedir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In vitro activities of ertapenem against various bacteria isolated from clinical isolates Escherichia coli that is the most common cause in urinary tract infections, Klebsiella pneumoniae that is the cause of nosocomial pneumonia and Staphylococcus aureus which may cause various clinical statements such as septicemia are the most important agents in community and hospital infections. Since these bacterial infections often progress rapidly, optimal results can only be achieved when timely administration of an effective antimicrobial therapy is ensured. In this study the in vitro activities of ertapenem, meropenem, piperacillin and ciprofloxacin were assessed in various clinical isolates of 20 E. coli, 20 K. pneumoniae and 20 methicillin susceptible S. aureus. With this purpose the minimum inhibitory concentrations (MIC) of these antibiotics were determined by microbroth dilution technique and according to the MIC values, 100 % of E. coli strains have been found to be susceptible to ertapenem and meropenem, 60 % to piperacillin and 85 % to ciprofloxacin; 100 % of K. pneumoniae strains have been found to be susceptible to ertapenem and meropenem, 40 % to piperacillin and 85 % to ciprofloxacin; 90 % of S. aureus strains have been found to be susceptible to ertapenem and meropenem and 100 % to ciprofloxacin. The minimum bactericidal concentrations (MBC) values were generally equal to or twice greater than those of the MIC values. According to this result, these antibiotics may show expected bactericidal effects in the treatment of E. coli, K. pneumoniae and S. aureus infections. Producing extended spectrum beta lactamases (ESBL) in Enterobacteriaceae bacteria is the most important mechanism in resistance to beta lactam antibiotics. In our study, the presence of ESBL was 62investigated by double disk synergy method in 6 strains of E. coli and 1 1 strains of K. pneumoniae and no positive ESBL was observed in any strains. Consequently, the findings of this study indicate that ertapenem and meropenem might be used succesfully to treat the infections caused by E. coli and K. pneumoniae and ciprofloxacin to treat the infections caused by S. aureus. 63