Konuşma, solunum ve yutkunma fonksiyonlarının prostodontik açıdan değerlendirilmeleri
The evaluations of the functions of phonetic, respiration and swallowing in prosthodontic aspect
  1. Tez No: 165729
  2. Yazar: LEVENT MEHMET KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
5. ÖZET Diş hekimliğinde protez yapımının amaçları çiğneme, estetik, fonetik fonksiyonlarım yerine getirmek ve kalan dokuların sağlığını korumaktır. Bunlardan mekanik ve estetik amaçlar başarıldığında, fonetik ve yutkunma konusunda da başarıya kolaylıkla ulaşabileceği savunulur. Protez kullanan hastaların bazılarının konuşma, yutkunma ve solunum fonksiyonlarından herhangi bir şikayetleri olmaz. Bazıları da protez apareyinin sebep olduğu bozukluklardan şikayetçi olurlar. Yutkunma fonksiyonu, çiğneme işlemi tamamlandıktan sonra meydana gelir. Protez yapım aşamasında özellikle ölçü safhasında diş hekiminin yönlendirmesiyle doğru fonksiyon yapılarak alman ölçü sonucu yapılan protez stabilite ve konfor sağlar. Dilin yutkunma sırasındaki konumu ve intra oral kuvvetler, yutkunmayı çeşitli yönlerden etkiler. Solunum konusunun direkt olarak diş hekimliğiyle ilişkisi yoktur. Çeşitli maddelerin aspirasyonu ve ağız solunumu gibi konularla indirekt olarak etkileri vardır. Diş hekimleri konuşma fizyolojisi ile ilgili kapsamlı bir ders görmediği için, oluşan konuşma problemlerini ampirik olarak çözmeye çalışır. Diş hekimi kendi kendisinin fonetisyeni olarak bu konuda azami bilgiye sahip olması gereklidir. Konuşma bozukluklarında diş hekimleri ve konuşma uzmanları beraber çalışmalıdırlar. Bugün Avrupa ve Amerika'da pek çok üniversite ve hastanenin yanında konuşma merkezlerinin mevcut olduğu bilinmektedir. Bu durumda diş hekimine düşen vazife konuşma uzmanının istediği tipte bir protezi yapmak ve ilaveten de kendi alanındaki konuşma defektlerini teşhis ve tedavisini üzerine almaktır. 58
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Objectives of denture construction in dentistry are performing the functions of aesthetics, phonetics and maintaining the health of the remaining tissues. It's believed that the phonetics and swallowing can be achieved as long as the mechanical and aesthetical objectives are accomplished. Some patients using denture do not complain about the functions of speech, swallowing and respiration at all. However some complain about the disorders caused by denture. The function of swallowing takes place after the process of chewing is carried out. During denture construction the phase of measurement is essential in which the dentist guides the patient for the right functions in order to make sure the denture is stable and comfortable. The position of the tongue during swallowing and intraoral forces effect swallowing in various aspects. The issue of respiration does not have direct connection to dentistry. However it has indirect influence on the actions of aspiration of some materials and mouth respiration. Since dentists do not follow lectures concerning physiology of speech, they try to solve the speech disorders amphrically. în this respect, the dentist has to educate himself as a phonetician. In disorders of speech, dentists and the speech therapists have to work together. It is well known that speech therapy centers are operative beside many universities and hospitals in Europe and the U.S.A. İn that case the task of the dentist is to construct a denture complying with the features requested by speech therapist and to undertake diagnosis and treatment of speech defects in addition. 59