Kök kanallarının şekillendirilmesinde kullanılan farklı Ni-Ti esaslı döner alet sistemlerinin ve Ni-Ti kök kanal aletlerinin çift eğimli kök kanallarındaki etkinliklerinin incelenmesi
Different Ni-Ti rotary instruments using in preparation of root canals and evaluation of effeciency of Ni-Ti hand instruments in double curved resin blockcanals
- Tez No: 165741
- Danışmanlar: PROF.DR. SEÇKİN DİNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
7. ÖZET ' Bu çalışmada üç Nikel-Titanyum döner aletin, çift eğimli, kök kanal şeklini taklit eden toplam 80 adet.02 koniklik açısına sahip, hazır şeffaf akrilik bloklarda şekillendirme etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamızda çift eğime sahip toplam 80 adet hazır şeffaf akrilik (Maillefer, Balaique, İsviçre) blok kullanılmıştır. Çalışmamız, her biri 20 adet bloktan oluşan dört grupta yapılmıştır. Gruplar şu şekilde oluşturulmuştur: 1. Grup:“ProTaper”Nikel-Titanyum döner alet sistemi 2. Grup:“XtremeRaCe”Nikel-Titanyum döner alet sistemi 3. Grup:“Hero Shaper”Nikel-Titanyum döner alet sistemi 4. Grup:“ K-file Nitiflex ”Nikel-Titanyum el aleti sistemi Şekillendirme öncesi ve sonrası görüntülerin elde edilmesi için DDG (Direkt Dijital Görüntüleme) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde, akrilik blokların şekillendirme öncesi ve sonrası görüntüleri dijital fotoğraf makinasında (Canon Digital Kamera, Canon Eos 300D; Canon INC., Tokyo, Japonya) makro lens (Tamron Telefoto SP AF 90mm f/2.8 Di Makro Otofokus Lens; Tamron Co., Ltd., Tokyo.Japonya) kullanılarak elde edilmiş ve bilgisayar ortamına (Toshiba Satellite M30 PC/AT) aktarılmıştır. Elde edilen akrilik blok görüntüleri, çakıştırma ve ölçümlerin yapılacağı bilgisayar programına (UTHSCSA Image tool for windows (version 3.00) The University of Texas Health Science Center in San Antonio) aktarılmıştır. Kaydedilen bu şekillendirme öncesi ve sonrası görüntüler yine bu bilgisayar programında çakıştırılarak daha önceden yerleştirilmiş olan milimetrik cetvel sayesinde kalibre edilip, belirlenen noktalarda (apikalden 0.5,1,1.5,2,3,4,5,6 ve 8 mm uzaklıkta) ölçümler yapılmıştır. 135Çalışmada aşağıdaki kriterlere göre grupların değerlendirilmesi yapılmıştır: 1) Kanalın genişleme yönü: a) Eğimin dış kısmından kaldırılan madde miktarı b) Eğimin iç kısmından kaldırılan madde miktarı 2) Toplam genişleme miktarı 3) Transportasyon miktarı 4) Merkezde kalma oranı 5) Kök kanalını şekillendirme süresi 6) Kanal aletinin kırılmasının belirlenmesi 136Çalışmamızın sonuçlarına göre; ! Çalışmamızın şartlan altında, çift eğimli akrilik blok kanallarında, 'ProTaper" Ni-Ti esaslı döner alet sistemi istenilen kanal formuna sahip şekillendirme sağlamıştır. Kanal boyunca büyük iyatrojenik hatalara rastlanmamış ve arzu edilen konik form oluşturulmuştur. 'XtremRaCe' Ni-Ti esaslı döner alet sistemi ise kök kanal eğimini takip eden bir şekillendirme oluşturmuş, ancak kanalın bazı bölgelerinde istenilen formdan sapmalar saptanmış ve arzu edilen konik form oluşturulamamıştır. 137
Özet (Çeviri)
8. Summary: Investigation of the efficacy of various Ni-Ti rotary instruments and Ni-Ti hand files on double curved root canals.. The aim of this study was to compare the shaping effects of nickel-titanium hand and rotary files in simulated double curved canals. Eighty simulated canal were used in our study. The blocks were divided into 4 groups. The groups were listed below: 1. Group:“ProTaper”nikel-titanium system 2. Group:“XtremeRaCe”nikel-titanium system 3. Group:“Hero Shaper”nikel-titanium system 4. Group:“Nitiflex K-file”nikel-titanium hand instrumentation system Before and after preparation procedure images were taken by using“direct digital imaging”method. The preoperative images were superimposed over the postoperative images with a special graphic software and measurements were performed directly on the obtained images. Measurements were made at 0.5,1,1.5,2,3,4,5,6 ve 8 mm from the apex. In our study, the groups were evaluated according the criteria listed below: 1- enlargement side a) Inner of the canal curvature b) Outer of the canal curvature 1382- Amount of the total width ' 3- Amount of the transportation 4- Amount of the centering ratio 5- Time for preperation 6- File breakage According to our results: Under the conditions of the present study, 'ProTaper' performed acceptable tapered preparations without major procedural errors in resin blocks with double-curved canals, whereas 'XtremeRaCe' maintained original root canal curvatures but produced preparations with few aberrations and that lacked adequate taper. 139