Farklı şekillendirme sistemleri kullanılarak yapılan kanal tedavilerinde post operatif ağrı değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative pain in root canal treatments using different shaping systems
  1. Tez No: 622540
  2. Yazar: NİL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR OĞUZ AKTENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızın amacı, preoperatif olarak ağrısız, asemptomatik, devital, çok köklü dişlerde tedavi ile ilgili faktörlerden olan kök kanallarının şekillendirilmesinde kullanılan farklı sistemlerin, kanal tedavisi sonrası meydana gelen postoperatif ağrı ve flare-up üzerine etkisinin incelenmesidir. Kök kanal tedavisinin başarısını etkileyen faktörlerden biri kemo-mekanik şekillendirmenin uygun şekilde yapılmasıdır. Her dönem klinisyenlerin kök kanal şekillendirilmelerini daha efektif ve hızlı yapabilmeleri için farklı teknolojilerle geliştirilen döner eğe sistemleri piyasaya sunulmuştur. Bu in vitro çalışmanın amacı; Reciproc, Reciproc Blue ve Protaper Next döner eğe sistemlerini kullanarak yapılan kök kanal tedavisi sonrası hastaların postoperatif ağrılarının değerlendirilmesidir. Prospektif randomize klinik çalışmamıza, 18-65 yaş aralığında bulunan asemptomatik ağrısız, devital alt çene çok köklü toplam 36 diş dahil edilmiştir. Çalışmamız tek bir hekim tarafından standart bir protokol dahilinde tamamlanmıştır. Çalışma grupları kök kanalı şekillendirme yöntemlerine göre; Ni-Ti döner alet sistemlerinden ProTaper Next (Tulsa Dentsply, Tulsa, OK, A.B.D.) ve resiprokal hareket yapan Reciproc(VDW, Münih, Almanya) ve Reciproc Blue (VDW, Münih, Almanya) olmak üzere 3 gruba ayrılarak kanal tedavisi uygulanmıştır. Kök kanal tedavileri tamamlandıktan sonra hastaların 6, 12, 24 ve 72 saat ve 7. gündeki postoperatif ağrıları Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda; tedavi değişkenlerinden olan şekillendirme yöntemi postoperatif ağrı şiddeti ve insidansı üzerinde etkisi olmadığı tespit edilmiştir ve istatistiksel olark fark bulunmamıştır (p > 0.05). Hiç bir çalışma grubunda flare-up gözlenmemiştir. Diş tipi ve hastaların cinsiyetinin ağrı üzerinde etkisi olmadığı tespit edilmiştir ve istatistiksel olark fark bulunmamıştır (p > 0.05). Çalışmamızın sonuçlarına göre, ağrısız, asemptomatik, devital çok köklü dişlerde farklı şekillendirme yöntemlerinin kullanılmasının, postoperatif ağrı şiddeti ve insidansı üzerinde etkili bir faktör olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different systems used in shaping root canals, which are factors related to treatment in preoperative painless, asymptomatic, devital, multi-rooted teeth, on postoperative pain and flare-up after canal treatment. One of the factors affecting the success of root canal treatment is the proper chemo- mechanical shaping. Rotary file systems developed with different technologies have been introduced to the market in order to enable clinicians to make root canal shaping more effective and faster. The aim of this in vitro study was; Reciproc, Reciproc Blue and Protaper Next rotary file systems using root canal treatment, to evaluate the postoperative pain of patients. In our prospective randomized clinical study, a total of 36 asymptomatic painless, devital lmandibular molar teeth aged 18-65 years were included. Our study was completed by a single physician in a standard protocol. According to the root canal forming methods; In the Ni-Ti rotary instrument systems, ProTaper Next (Tulsa Dentsply, Tulsa, OK, USA), Reciproc (VDW, Munich, Germany) and Reciproc Blue (VDW, Munich, Germany) were divided into three groups. After the completion of root canal treatments, postoperative pain at 6, 12, 24 and 72 hours and 7 days were evaluated using Visual Analogue Scale (VAS). In our study; It was found that the shaping method, which is one of the treatment variables, had no effect on the severity and incidence of postoperative pain and there was no statistically significant difference (p> 0.05). No flare-up was observed in any study group. The tooth type and sex of the patients were found to have no effect on pain and there was no statistically significant difference (p> 0.05). According to the results of our study, the use of different shaping methods in painless, asymptomatic, devital multi-rooted teeth was not an effective factor on the severity and incidence of postoperative pain.