Hepatit B + C dual enfeksiyonuna bağlı kronik karaciğer hastalığında kliniko-patolojik özellikler, tedavi yanıt ve prognoz: Tekil hepatit B ve enfeksiyonları ve delta infeksiyonu ile karşılaştırmalı bir değerlendirme
Clinico-pathological findings, response to treatment and prognosis in chronic liver disease due to hepatitis B and C dual infection: A comperative study including single hepatitis B, hepatits C and delta infections
  1. Tez No: 165753
  2. Yazar: HAKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
21 ÖZET On yıllık bir süreç içinde kronik viral infeksiyon ile kabul edilen ve HBsAg ve Anti- HCV bakılmış olup, verileri yeterli olan 1950 viral hepatitli hasta içinde B + C dual infeksiyonu olan 51 hasta (% 2.6) saptandı. Hastaların 6'smda HBV-DNA ve HCV- RNA -, 6'sında HBV-DNA +, HCV-RNA -, 36'smda HBV-DNA -, HCV-RNA +, ve 3 'ünde hem HBV-DNA, hem HCV-RNA + bulundu. Hastaların 4'ünde inaktif taşıyıcılık, 41 'inde kronik hepatit, 6'smda ise dekompanse siroz saptanmıştır. Dual infeksiyonu olup, HCV-RNA + olan 36 kronik hepatitli hasta, aynı dönemde kabul edilen 38 delta, hepatit B, hepatit C kronik infeksiyonu olan hasta ile çeşitli yönlerden kıyaslanmıştır. B + C dual infeksiyonu olan hastaların yaşlan hepatit C infeksiyonu olanlara yalandır ve erkek hasta oram delta ve hepatit C infeksiyonu olanlara göre anlamlı olarak yüksektir. Dual infeksiyonu olan hastalardaki fibroz derecesi ve siroz oram kronik B ve C infeksiyonu olanlardan anlamlı farklılık göstermemektedir. Delta ile B + C dual infeksiyonu kıyaslandığında, delta infeksiyonu olanlarda başlangıç serum ALT düzeylerinin, anlamlı olarak daha yüksek, ve biyopside siroz bulunan hastalarının oranının anlamlı olarak daha fazla olduğu saptanmıştır. Delta infeksiyonu ile kabul edilenlerde tam esnasındaki dekompanse siroz ve hepatoselüler karsinom oram da B + C dual infeksiyonlu hastalara kıyasla anlamlı olarak yüksektir. Interferon (bazılarında ribavirin ile kombine) ile ancak 19 hastanın l'inde kalıcı yanıt alınmıştır. Beş hastada yan etkiler nedeniyle tedavi kesilmiştir. Beş yıllık sağkalım oram delta infeksiyonuna kıyasla anlamlı olarak yüksektir.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY In a ten year period, 51 patients with B + C dual infection were identified among 1950 patients who were admitted with chronic viral infection whose both HBsAg and anti- HCV status were known and had sufficient data in their files. They constituted 2.6 % of the patient population. Six patients were negative for HBV-DNA and HCV-RNA, 6 had only HBV-DNA, and 36, only HCV-RNA, while 3 had both. Four were inactive carriers, 41 had chronic hepatitis, and 6, decompensated cirrhosis. Thirty-six chronic hepatitis patients with B + C dual infection and HCV-RNA + were compared to 38 patients with delta hepatitis,hepatitis B, and hepatitis C in reference to age, gender distribution, serum ALT and AST: The mean age of patients with B + C infection were nearer to the patients with chronic hepatitis C, and the number of males was significantly higher in dual infection in comparison to delta and C infection. The serum ALT at admission and number of patients with histologic cirrhosis were significantly higher in delta in comparison to dual infection. The number of patients with decompensated cirrhosis and hepatocellular carcinoma were significantly higher in delta infection in comparison to dual as well. Interferon treatment with ribavirin combination in some resulted with sustained response in only 1 of 19 patients, while side-effects were precluding for the completion of treatment in 5. Five year transplant-free survival was significantly better in dual infection in comparison to delta infection.