Çocuklarda akut apendisit tanısı koymada değişik skorlama sistemleri ile laboratuar verilerinin güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the reliability of different scoring systems in diagnosing acute appendicitis in children and their association with laboratory data
- Tez No: 452318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Çocuklarda acil abdominal cerrahi girişim gerektiren durumların içinde akut apendisit ilk sırada gelmektedir. Akut apendisitte başarılı bir sonuca ulaşabilme tanının erken konulabilmesi ve appendektominin gangren veya perforasyon gelişmeden önce yapılabilmesine bağlıdır. Büyük çocuklarda ve adölesanlarda tanının konması nispeten kolay olsa da, daha küçük yaştaki çocuklarda spesifik olmayan bulgular ve semptomların tam olarak ifade edilememesine bağlı olarak tanı koymak güçleşmektedir. Bu nedenle akut apendisit tanısı koymak için belirli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Amaç: Bu çalışmada kliniğimize karın ağrısı nedeniyle başvuran olgularda akut apendisit tanısını koymada altı adet skorlama sisteminin etkinliği ve laboratuvar verilerinin güvenilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Karın ağrısı şikayeti ile başvuran ve akut batın ön tanısı ile izleme alınan olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular iki gruba ayrıldı; Grup A apendektomi uygulananlar, B grubu ise cerrahi uygulanmadan sonucu dahili bir sebebe bağlanarak taburcu edilen olgulardan oluştu. Olguların demografik özellikleri, özgeçmişleri ve soygeçmişlerine ait özellikleri kaydedildi. Fizik muayene bulguları, laboratuvar değerleri, ayakta direkt batın grafileri, batın ultrasonografi ve varsa batın tomografi sonuçları kaydedildi ve klinik değerlendirme, laboratuar, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi bulgularına göre cerrahi müdahale kararı verildi. Tüm operasyon kararı verilen hastalarda yalnız başına skor değerleri ameliyat kararında esas belirleyici rol oynamadı. Tedavi bitiminde bu altı tanısal skor sonuçlarının akut apendisit tanısı ile ne kadar uyumlu olduğu değerlendirildi. İstatistiksel analiz için SPSS 24.0 paket programı kullanıldı. Kesim değeri bulunurken ROC eğri analizinden yararlanıldı. Bulgular: 82 olgunun 42'si grup A, 40'ı ise grup B olarak değerlendirildi. Grup A ve B' nin ortanca yaşı 11 yıl, yaş aralığı ise 3-17 yıl olarak bulundu. Apendektomi geçirmeyen olguların vücut kitle indeksleri yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre doğruluk ve seçiciliği en yüksek, duyarlılıkları en düşük sistemler Pediatrik Apendisit Skoru ve Lintula Skorlama sistemleridir. Skorlama Sistemlerine göre apendektomi yapılanların skorları apendektomi yapılmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek izlenmiştir. Sonuçlar: Özellikle çocuk acil servislerde, apendisit skorları ucuz, kolay ve az zahmetli olmaları nedeniyle yüksek risk skoru olan hastalar için akut apendisit tanısını koymadaki seçicilikleri nedeniyle rutin kullanımda daha fazla yer bulabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute appendicitis constitutes the leading cause of the requirements of emergency abdominal surgery in children. A successful prognosis is due to early diagnosis of acute appendicitis and performing appendectomy before the development of gangrene or perforation. In older children and adolescents, the diagnosis is relatively easy, although it is difficult in younger children because of the non-specific nature of the disease and failure to fully express the symptoms fully. Therefore, specific scoring systems have been developed for the diagnosis of acute appendicitis. Objective: In this study, we aimed to evaluate the reliability of the existing six scoring systems for the diagnosis of acute appendicitis in patients admitted to our department with abdominal pain and their association with laboratory data. Material and Methods: In this study, patients presented with abdominal pain and followed up with the diagnosis of acute abdomen were retrospectively evaluated. Patients with a history of trauma, upper or lower respiratory tract infections, acute rheumatic disease or pregnancy at admission, previous surgery of the abdominal organs were excluded. Two groups were identified for the study. Group A was of those who finally had surgery, and group B consisted of patients who were discharged with a diagnosis of an internal cause of abdominal pain. The demographic characteristics, medical history and family history of the patients were recorded. Physical examination findings, laboratory values, x-rays, ultrasonography and abdominal CT results were recorded and the surgical decision was based on the clinical evaluation, laboratory, US and CT findings. The scores did not play a decisive role for surgery. The consistency of these six diagnostic score results were assessed after the treatment of acute appendicitis. SPSS 24.0 software package was used for statistical analysis. The statistical significance of test scores on diagnosing acute appendicitis was evaluated by p-values. In addition, cutoff values were found from the ROC curve analysis. Results: Of 82 patients, 42 were group A, while other 40 were evaluated as group B. In groups A and B, the median age was 11 years, and the age range was found to be 3-17 years. According to our results, the Pediatric Appendicitis Score and Lintula scoring systems had the highest accuracy and selectivity, and the lowest sensitivity. In keeping with scoring systems', scores, which belongs to the appendectomy performed patients, are higher than the ones, which belongs to the appendectomy non-performed with respect to statistical signifance. The Body mass index for the patients, not having appendectomy, is found to be high. Conclusions: Especially in children emergency clinics, appendicitis scores may get more space of usage in the diagnosis of acute appendicitis as they are cheap, easy to find and less troublesome for routine use in patients with abdominal pain.