Çocuk acil servisinde akut apandisit tanısı alan hastalarda pediatrik apandisit skorlamasının değerleri ile abdominal ultrasonografi bulguları ve abdominal bilgisayarlı tomografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of pediatric appendicitis scoring values with abdominal ultrasonography findings and abdominal computed tomography findings in patients diagnosed with acute appendicitis in the pediatric emergency department
- Tez No: 773268
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akut karın ağrısı, üç günden kısa süren, nedenleri yaşa göre değişen acil değerlendirme gerektiren bir durumdur. En sık nedenlerinden biri akut apandisit (AA)'dır. Hastaların yaklaşık % 30'unda atipik klinik ve laboratuvar bulguları olması nedeniyle skorlama sistemleri ve görüntüleme teknikleri geliştirilmiştir. Bilgisayarlı tomografi (BT) çocuklarda AA tanısı için altın standart kabul edilir. Radyasyon bu teknikle ilgili bir sorundur. Bu çalışmada, AA'lı çocuklarda radyasyona maruz kalmadan erken tanı konularak komplikasyonların önlenmesi için 'Pediatrik Apandisit Skoru'nun (PAS) abdominal ultrasonografi (USG) ve BT ile korelasyonunu değerlendirmeyi; AA tanısı patoloji ile kesinleşen hastalarda PAS, USG ve BT nin tanısal değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Ocak 2015-Aralık 2020 tarihleri arasında ESOGÜ Çocuk Acil Servisi'ne akut karın ağrısı ile başvuran AA tanısı patoloji ile kesinleşen 120 çocuk ve patoloji ile dışlanan 21 çocuk retrospektif olarak dahil edildi. PAS için cut-off değeri ≥5 bulundu. 141 olguya USG yapıldı. USG'si tanısal olmayanlar değerlendirmeye alınmadığında USG'nin patolojiye göre duyarlılığı %98.4, özgüllüğü %0, pozitif prediktif değeri (PPD) %96.7, negatif prediktif değeri (NPD) %0 bulundu. 81 olguya BT yapıldı. BT'si tanısal olmayanlar değerlendirmeye alınmadığında BT'nin patolojiye göre duyarlılığı %96.2, özgüllüğü %30, PPD %87.7, NPD %85.5 bulundu. Çalışmaya göre PAS'ın ≥5 olmasının AA tanısında duyarlılığı USG ile benzerdir. USG'nin özgüllük ve NPD sıfır olması tanısal olmayan USG sonuçlarının fazlalığı ve USG'yi yapan radyoloğun deneyimi ile açıklanabilir. PAS'ın ≥5 olmasının AA tanısında duyarlılığı BT den yüksek, özgüllüğü BT'den düşüktür. BT negatif apendektomiyi bir miktar azaltmakla birlikte USG hakkında tanısal olmayan sonuçların fazlalığı nedenli yorum yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Acute abdominal pain is a condition that lasts less than three days and the causes vary according to age. Acute appendicitis (AA) is one of the most frequent causes of acute abdominal pain. Computed tomography (CT) is the gold standard for AA diagnosis in children. In this study, we aimed to evaluate the correlation of 'Pediatric Appendicitis Score' (PAS) with ultrasonography (USG) and CT in order to prevent complications by early diagnosis without radiation exposure in children with AA. Additionally, in patients whose diagnosis of AA was supported by pathology, we sought to evaluate the diagnostic strengths of PAS, USG, and CT. Retrospective analysis was performed on 120 children whose diagnosis of AA was confirmed by pathology and 21 children whose diagnosis of AA was ruled out by pathology, as well as children who presented to the ESOGU Pediatric Emergency Service between January 2015-December 2020 with acute abdominal pain. The cut-off point for PAS was ≥5. Without taking into account non-diagnostic USG, the sensitivity of USG according to pathology was %98.4, the specificity was 0%, the positive predictive value (PPV) was 96.7%, and the negative predictive value (NPV) was 0%. Without taking into account non-diagnostic CT, the sensitivity of CT according to pathology was %96.2, the specificity was 30%, the PPV was 87.7%, and the NPV was 85.5%. In this study, the sensitivity of PAS ≥5 in the diagnosis of AA is similar to USG. The sensitivity of PAS ≥5 is higher than CT, but its specificity is poorer for the diagnosis of AA. CT may provide some reduction in negative appendectomy. However, due to the high number of non-diagnostic results on USG, no comment could be made.