Rediksiyonlu disk deplasmanları tedavisinde kullanılan stabilizasyon ve ön konumlandırma splintlerinin çiğneme kasları üzerine etkisinin elektromiyografik yöntemle incelenmesi
Electromyographic assesment of the effects of stabilization and anterior repositioning splints on masticatory muscles in disk displacement with reduction therapies
- Tez No: 193858
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZETMumcu E. Rediksiyonlu Disk Deplasmanları Tedavisinde Kullanılan Stabilizasyon ve ÖnKonumlandırma Splintlerinin Çiğneme Kasları Üzerine Etkisinin Elektromiyografik Yöntemleİncelenmesi İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi.İstanbul.2006.Redüksiyonlu disk deplasmanı, temporomandibular eklemin içdüzensizliklerinde en yaygın tanıdır. Resiprokal klik ve alt çene deviasyonu iletanımlanabilir. Redüksiyonlu disk deplasmanı tedavilerinde okluzal splintlerin yaygınbir kullanım alanı mevcuttur. Bu rahatsızlıkta sıklıkla kullanılan splint tipleri, önkonumlandırma ve stabilizasyon splintleridir.Her tedavi grubunda rastlantısal olarak belirlenen 30 kişi olmak üzere toplam120 hasta araştırmamıza katılmıştır. Altı ayın sonunda 96 rediksiyonlu hastakontrollerine devam etmiş ve son kontrole gelmiştir. 24 hasta (20 kadın 4 erkek; yaşortalaması 26,8)stabilizasyon splinti gece kullanan hasta grubu, 24 hasta (21 kadın 3erkek; yaş ortalaması 27) stabilizasyon splinti tüm gün kullanan hasta grubu, 27hasta (21kadın 6 erkek; yaş ortalaması 26.9) ön konumlandırma splinti gece kullananhasta grubu, 21 hasta (13 kadın 8 erkek; yaş ortalaması 25,3) ön konumlandırmasplinti tüm gün kullanan hasta grubu olmak üzere 4 tedavi grubu oluşturuldu. Tedaviöncesi,2.hafta,3.ay ve 6.ayın sonunda Temporomandibular Rahatsızlıklar içinAraştırma Teşhis Kriterleri'nin anamnez ve muayene formu ile değerlendirildi, ayrıcatüm bu seanslarda masseter ve temporal kasın ön karnından bütünleştirilmişelektromyografi kayıtları diş sıkma anında alındı.Her hastaya, stabilizasyon splinti veya ön konumlandırma splintlerinden biriüst çeneye Okeson'un önerdiği şekilde 2mm Biocryl plak üzerine otopolimerizanakrilik reçine kullanılarak hazırlanmış ve hastalara 6 ay boyunca gece veya tüm günkullanmaları istenmiştir.Verilerinin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler GraphPad Prisma V.3paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMumcu E. Electromyographic Assesment of the Effects of Stabilization and AnteriorRepositioning Splints on Masticatory Muscles in Disk Displacement With ReductionTherapies. İstanbul University, Institute of Health Science, Department OfProsthodontics İstanbul. 2006.Anterior disk displacement with reduction is one of the most frequentdiagnoses with internal derangement of the temporomandibular joint. It ischaracterized by reciprocal clicking and deviation of the mandible. In themanagement of anterior disk displacement with reduction, appliance therapy whichare also called stabilization splints and anterior repositioning splints, are commonlyused.A total of 120 patients were involved in the study, where 30 patients for eachtreatment group were randomly assigned. After 6 months, 96 patients continued tocontrols and recall sessions. 24 patients in the therapy group (20 women and 4 men;mean age 26,8) using the stabilization splint only at night time, 24 patients patients inthe therapy group using the stabilization splint all-day (21 women and 3 men; meanage 27), 27 patients in the therapy group (20 women and 4 men; mean age 26,8)using the anterior repositioning splints only at night time (21 women and 6 men;mean age 26.5) 21 patients in the therapy group using the anterior repositioningsplints all-day(13 women and 8 men; mean age 26.5) were diagnosed with ResearchDiagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders. Integrated electromyographyrecordings from the masseter and anterior temporalis muscles were analyzed duringthe maximal biting situation.For each patient, a stabilization splint or an anterior repositioning splint wasconstructed for the maxillary arch using 2mm Biocryl and clear self curing acrylicresin as described by Okeson.