Gebelik döneminde değişen hormonal dengenin periodontal dokular üzerine etkisinin ve dişeti oluğu sıvısı prostaglandin E2 düzeyinin incelenmesi
The effects of hormonal changes on periodontal tissues and gingival crevicular fluid prostaglandine E2 levels during pregnancy
  1. Tez No: 165767
  2. Yazar: ESTİ DİNAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UTKU ONAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
66 6. ÖZET Bu çalışma, bir grup gingivitisli gebe bireyde, gebelik boyunca gözlenen iltihabi değişikliklerin ve dişeti oluğu sıvısındaki Prostaglandin E2 düzeylerinin; periodontal başlangıç tedavisi eşliğindeki seyrinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Gingivitise sahip, yaşları 19-34 arasında değişen toplam 40 kadın birey çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubunu; gebeliklerinin ilk trimesteri içinde olan 20 gebe birey, kontrol grubunu ise gebe olmayan 20 birey oluşturmuştur. Hem kontrol, hem de deney grubunda, her ölçüm döneminde periodontal başlangıç tedavileri tekrarlanmıştır. Tüm bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3., 6. ve 9. aylara ait plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyi ölçümleri kaydedilmiş ve dişeti oluğu sıvısı örnekleri elde edilerek, prostaglandin E2 düzeyleri enzim immunoassay yöntemi ile değerlendirilmiştir. Kontrol ve deney grubunda saptanmış olan, tüm klinik ve biyokimyasal değerlerin ortalamaları, tedavi sonrası 3.,6. ve 9. aylarda, başlangıca; 6. ve 9. aylarda 3. aya ve 9. ayda 6. aya göre grup içi karşılaştırmıştır. Gruplar arası değerlendirmelerde; her ölçüm dönemine ait klinik indeks skorlarının aritmetik ortalamaları kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon signed rank testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Grup içi bulgularımız değerlendirildiğinde, kontrol grubunda tedavi sonrası, 3., 6. ve 9. aylarda, hem klinik hem de biyokimyasal parametrelerde başlangıca göre anlamlı azalma görülürken, deney grubunda tedavi sonrası, 3. ve 6. aylarda dişeti oluğu kanama indeksi ve sondalanabilir cep derinliği ile biyokimyasal parametrelerde başlangıca göre anlamlı artış gözlenmiştir. Bu parametreler ancak doğum sonrası dönemde anlamlı azalma göstermişlerdir. Klinik ataşman düzeyi ise ne kontrol, ne de deney grubunda anlamlı değişiklik göstermemiştir. DOS PGE2 düzeyleri dişeti iltihabının belirleyicisi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
67 7. SUMMARY The present study was designed to analyze the inflammatory changes in gingival tissues and level of prostaglandin E2 in gingival crevicular fluid on a group of pregnant subjects during pregnancy and doğum sonrası. A total of 40 females with ages varying from 1 9 to 34 with gingivitis were included in the study. The test grup was made up of 20 pregnant subjects in their first trimester of pregnancy; while the control group was formed from 20 female subjects that were not pregnant. Initial periodontal therapy -including scaling and root planning procedures- was repeated in every clinical measurement period, 3 months intervally, both in control and test groups. Clinical measurements including; plaque index, sulcus bleeding index, probing pocket depth and clinical attachment level were recorded and gingival crevicular fluid samples were obtained at the baseline and 3, 6, 9 months after therapy. Following the collection of all samples, gingival crevicular fluid levels of prostaglandin E2 were evaluated, using enzyme immunoassay technique. Statistical evaluation of the results were performed by Mann-Whitney U test for intergroup comparisons and Wilcoxon signed rank test was used for the intragroup comparisons. Significant improvements were noted in both clinical and biochemical parameters following initial periodontal therapy in control group, while no significant improvement achieved in the test group. However, all clinical and biochemical scores were decreased significantly after the end of pregnancy. Only clinical attachment levels showed no significant differences. Levels of PGE2 in gingival crevicular fluid might be used as a marker of gingival inflammation.