Psoriasisli hastaların oral mukozasında kırmızı flüoresans
Red fluorescence in the oral mucosa of psoriatic patients
- Tez No: 165768
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
PSORIASISLI HASTALARIN ORAL MUKOZASINDA KIRMIZI FLÜORESANS ÖZET Psoriasisli hastaların oral mukozasında ve deri lezyonlarında Wood ışığı ile kırmızı flüoresans oluştuğundan söz edilmektedir. Psoriatik plaklarda bildirilen kırmızı flüoresansın skuamlardaki protoporfirin IX'dan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada psoriasisli hastaların oral mukosında kırmızı flüoresans sıklığı araştırıldı. Ayrıca bu flüoresansın lokalize olduğu bölgelere bakıldı ve plaklardaki flüoresansla karşılaştırıldı. Bu amaçla 20 erkek, 10 kadın toplam 30 plak tipi psoriasisli hastanın oral mukozaları ve plakları Wood ışığı ile muayene edildi. Ayrıca 12 erkek, 18 kadından toplam 30 psoriasis dışı dermatolojik hastadan oluşan kontrol grubunun da oral mukozaları Wood ışığı ile muayene edildi. Psoriasis grubunda oral mukoza flüoresans pozitifliğinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha fazla olduğu saptandı. Oral mukozada kırmızı flüoresans gösteren bölgeler değerlendirildi. Psoriasisli hastaların 11 'inde (%36.7) kırmızı flüoresansın dişlerde, 4'ünde (%13.3) ise dilde lokalize olduğu saptandı. Çalışmamızda oral mukozanın gingiva, damak ve yanak mukozası gibi diğer bölgeler ile karşılaştırıldığı zaman flüoresansın her iki grupta dişlerde ve dilde daha sık olduğu gözlendi ve bu bulgular literatürdeki bulgularla uyum göstermektedir. Plaklarda flüoresans pozitif olanlarla olmayanlar arasında oral mukoza flüoresansı pozitifliği bakımından anlamlı bir farklılık bulunmadı. Dişlerdeki flüoresans karakteri plaklardaki kırmızı flüoresansa benzer olması nedeniyle dişlerdeki flüoresansın da protoporfirin IX veya diğer porfirin ürünlerine bağlı olduğu düşünüldü. V
Özet (Çeviri)
RED FLUORESCENCE IN THE ORAL MUCOSA OF PSORİATİC PATİENTS SUMMARY It is suggested that plaques and oral mucosa of psoriatic patients exhibit red fluorescence under Wood's lamp examination. The red fluorescence on psoriatic plaques is thought to be due to protoporphyrin IX accumulated in the squams. in this study the frequensy of red fluorescence in the oral mucosa of psoriatic patients was investigated. Besides, the localization of red fluorescence was recorded and compared with the fluorescence of psoriatic plaques. With that purpose oral mucosa and plaques of 30 patients (20 male and 10 female) with plaque type psoriasis was examined with Wood's lamp. Besides, oral mucosa of 30 parients (12 male, 18 female) with dermatological diseases other than psoriasis was also examined with Wood's lamp. In oral mucosa of psoriatic patients positive fluorescence was significantly higher than in oral mucosa of controls. Eleven of psoriatic patiens (36.7%) had fluorescens on their teeth, 4 of them (13.3%) had fluorescence on their tongues. When compared with other sites in the oral cavity, such gingiva, palate and buccal mucosa, the tongue and the teeth were the regions with highest rate of fluorescence in both groups. And this findings are equivalent to those in literature. When the patients with positive and negative fluorescence on plaques were compared there was no significant correlation with oral fluorescence positivity. The similarity of fluorescence character on the plaques and in oral mucosa made us think that fluorescence on the teeth of psoriatic patients is also related to presence of protoporphyrin IX. VI